Super Kolos dla prof. Krzysztofa Birkenmajera

przez Administrator | Opublikowano 17 lutego 2014 12:33

Prof. Krzysztof Birkenmajer, 85-letni geolog, jeden z najwybitniejszych na świecie badaczy rejonów polarnych otrzymał Super Kolosa – najbardziej prestiżową polską nagrodę podróżniczą. Uroczystość jej wręczenia odbyła się 15 lutego, sobota w krakowskim Magistracie. Prof. Krzysztof Birkenmajer otrzymał nagrodę w uznaniu całości wybitnych osiągnięć eksploracyjnych, dokonanych podczas kilkudziesięciu wypraw górskich i polarnych, które pozostawiły trwały ślad w historii polskiej działalności badawczej.

Krzysztof Birkenmajer

Krzysztof Birkenmajer

Urodzony w 1929 r. w Warszawie znakomity naukowiec i odkrywca przez całe życie zawodowe związany był z Krakowem, a ściślej z Instytutem Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. W trakcie swojej kariery uczestniczył w aż dwudziestu trzech ekspedycjach do Arktyki i Antarktyki. Dokonał licznych odkryć geologicznych i wprowadził do międzynarodowej terminologii naukowej dziesiątki polskich nazw (m.in. nazwiska wybitnych Polaków). Jest autorem około sześciuset oryginalnych publikacji naukowych, w tym kilkunastu map geologicznych Karpat, Alp Wschodnich, Spitsbergenu, Grenlandii i Antarktyki. Wieloletni członek KW Kraków.

Są ludzie, którzy urodzili się i dorośli z przekonaniem, że na świecie wciąż pozostaje nieskończona ilość rzeczy, zjawisk i niepoznanych praw przyrody. Dla nich epoka wielkich odkryć nigdy się nie skończyła. Czują, że duch Kolumba, Magellana, Cooka, jest z nimi, jest wciąż żywy i czują, że wskazuje im drogę. Do nich właśnie należy profesor Krzysztof Birkenmajer. Dla niego świat nigdy nie był objaśniony i zawsze pozostawał pełen zagadek i tajemnic czekających na wyjaśnienie. Od czasów szkolnych był przekonany, że jego życiowym powołaniem jest odkrywanie tego, co nieznane – mówi o laureacie Maciej Kuczyński, jeden z pionierów taternictwa jaskiniowego. W 1956 r. wspólnie z Birkenmajerem wziął udział w pierwszej polskiej wyprawie na Spitsbergen, podczas której m.in. wybrano miejsce pod budowę przyszłej Polskiej Stacji Naukowej. Dziś Kuczyński jest członkiem Kapituły Kolosów.

Kolosy to pierwsze polskie nagrody za dokonania podróżnicze i eksploracyjne wręczane corocznie od 2000 r. Przyznawane są w pięciu równorzędnych kategoriach – „Podróże”, „Alpinizm”, „Żeglarstwo”, „Eksploracja jaskiń” i „Wyczyn roku” – za dokonania zrealizowane (ukończone) w roku kalendarzowym poprzedzającym werdykt. Laureaci Kolosów otrzymują statuetki przedstawiające postaci nawiązujące wyglądem do słynnych Moai, posągów z Wyspy Wielkanocnej. Kolosy uznawane są za najbardziej prestiżowe i miarodajne polskie nagrody podróżnicze.

Specjalna nagroda Super Kolosa wręczana jest przez kapitułę konkursu za całokształt osiągnięć lub za wybitne historyczne dokonanie zespołowe. O przyznaniu nagrody decyduje Kapituła Kolosów. W jej skład wchodzą osoby cieszące niekwestionowanym autorytetem w środowisku podróżniczym: Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, Piotr Chmieliński, Leszek Cichy, Maciej Kuczyński, Krzysztof Wielicki i Janusz Janowski (twórca Kolosów).

Premierowa edycja Kolosów odbyła się w 2000 r. w Wieliczce. Kolejne dwie – w Krakowie. Od 2003 r. nagrody są wręczane podczas Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów, które odbywają się każdego marca w Gdyni (tegoroczna edycja rozpocznie się 7 marca i potrwa do 9 marca). Organizatorem Kolosów jest krakowska agencja MART.

Do tej pory laureatami Super Kolosa byli: uczestnicy wyprawy narodowej na Mount Everest kierowanej przez Andrzeja Zawadę, kajakarze z grupy Canoandes’79, kpt. Ludomir Mączka, prof. Ryszard Wiktor Schramm, Stanisław Szwarc-Bronikowski, Marek Kamiński i Wojciech Moskal, prof. Kazimierz Kowalski z Krakowa, Krzysztof Wielicki, kpt. Krzysztof Baranowski, kpt. Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, Andrzej Ciszewski z Krakowa, Piotr Pustelnik, Aleksander Doba oraz kpt. Henryk Jaskuła.

Wyjątkowy charakter uroczystości i przeniesienie ceremonii wręczenia Super Kolosa do Krakowa wynika z zaawansowanego wieku tegorocznego laureata i jego stanu zdrowia, który uniemożliwia mu podróż do Gdyni.

Dodatkowe informacje o Kolosach są dostępne na stronie: www.kolosy.pl.

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn