Spotkanie z Krzysztofem Wielickim w ramach cyklu “Góry wartości”

przez Administrator | Opublikowano 24 lutego 2014 13:50

Spotkanie z Krzysztofem Wielickim odbędzie się w auli dawnej biblioteki Uniwersyteckiej (stary BUW) teren kampusu UW, ul Krakowskie Przedmieście 26/28. w PONIEDZIAŁEK 3.04.2014 o godz. 18.30.

krzysztof-wielicki-spotkanie

Aula w BUW-ie jest w stanie przyjąć 450 osób. 160 osób zapisanych na spotkanie styczniowe zachowuję swoją wejściówkę. Oznacza to, że możemy przyjąć 300 osób.

We wtorek, 25 lutego, o godz. 15.00, na stronie pojawi się lista zapisów się na spotkanie. Pierwsze 160 osób otrzyma mailowe potwierdzenie, będące jednocześnie wejściówką.

***

Krzysztof Wielicki

polski wspinacz, taternik, alpinista i himalaista. Jest piątym człowiekiem na Ziemi, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. Na trzy z nich: Mount Everest, Kanczendzongę i Lhotse wszedł zimą jako pierwszy. Na Lhotse stanął samotnie w noc sylwestrową w gorsecie, który nosił po uszkodzeniu kręgosłupa w górach. Na Broad Peak „wbiegł” solo w ciągu jednego dnia (pierwsze na świecie wejście z bazy na szczyt ośmiotysięcznika w ciągu jednej doby). Na Dhaulagiri (w 16 godzin) i Sziszapangmę wspiął się sam, wytyczając nowe drogi. Nikt też nie towarzyszył mu podczas wejścia na szczyt Gaszerbruma II. Świadkami samotnego wejścia na Nanga Parbat, jedną z największych ścian Ziemi, byli jedynie pakistańscy pasterze obserwujący jego wyczyn z oddalonych łąk. Brał udział w kilku wyprawach na K2. Dopiero podczas czwartej, latem 1996 roku, wytrwałość została nagrodzona – wszedł na szczyt Filarem Północnym z dwoma włoskimi alpinistami.

Zorganizował wyprawę zimową (Polska Wyprawa Zimowa Netia K2 2002–2003) na K2, która jednak nie zdobyła szczytu. Na przełomie lat 2006/2007 podjął kolejną zimową próbę zdobycia ośmiotysięcznika, tym razem Nanga Parbat, lecz z powodu skrajnie trudnych warunków pogodowych musiał wycofać się wraz ze swoim zespołem. W 2013 roku był kierownikiem ekspedycji, której celem było pierwsze zimowe wejście na Broad Peak. 5 marca 2013 roku szczyt zdobyli: Adam Bielecki, Artur Małek, Maciej Berbeka oraz Tomasz Kowalski (dwaj ostatni zginęli podczas zejścia ze szczytu).

W 2000 roku uhonorowany został prestiżową światową nagrodą Explorer (motto: Explorare Ausis – Tym Którzy Mają Odwagę Odkrywać) podczas Explorers Festival w Łodzi. Krzysztof Wielicki jest członkiem The Explorers Club. W 2001 roku to blisko stuletnie stowarzyszenie również nagrodziło alpinistę, jako pierwszego Polaka, prestiżowym odznaczeniem Lowell Thomas Award. W latach 2005–2007 był członkiem Kapituły Nagrody Środowisk Wspinaczkowych „Jedynka”. Jest także członkiem – współzałożycielem Jurajskiego Klubu Wysokogórskiego.

***

Góry wartości – cykl comiesięcznych spotkań z wybitnymi alpinistami i himalaistami, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami ze wspinaczki wysokogórskiej. Opowiadają o tym, że alpinizm to nie tylko sport, zmaganie się z siłami natury czy intensywny trening, lecz również zgłębianie piękna natury, praca nad charakterem oraz rozwój duchowy. Tytuł „Góry wartości” oznacza trudną drogę człowieka poszukującego sensu życia. Bo przecież każdy z nas, niczym himalaista zdobywający szczyt w skrajnie niesprzyjających warunkach, walczy ze swoimi słabościami.

Źródło: centrumjp2.pl

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn