Festiwal Podróżników ROZJAZDY – program

przez Administrator | Opublikowano 19 lutego 2014 11:54

W bogatym programie Festiwalu Podróżników ROZJAZDY, który odbędzie się w dniach od 21 do 23 marca w Rybniku-Chwałowicach, znajdziemy warsztaty artystyczno-podróżnicze dla dzieci, spotkania z książką podróżniczą, prezentacje filmów w Konkursie Filmowym „Podróże małe i duże”warsztaty fotografii podróżniczej, pokazy slajdów, spotkania i prezentacje. Podróżnicy: Aneta Skórnicka, Bartek Szaro i Patryk Świątek, Marek Waśkiel, Grzegorz Petryszak, Aldona Filipek, Grzegorz Michałek, Agnieszka Obszańska, Jacek Torbicz. Gościem specjalnym festiwalu będzie Arkady Radosław Fiedler.

ROZJAZDY-logo

Na festiwalu będą miały miejsce również kiermasze: sprzętu turystycznego, książek podróżniczych, rękodzieła etnicznego i ciepły bufet.

Cena biletu na jeden dzień – 20 zł., karnet na dwa dni – 30 zł.

Organizatorami VI edycji Festiwalu są Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach www.dkchwalowice.pl, Stowarzyszenie Podróżników MAHAKAM oraz EXTREME Group www.extremegroup.pl

Rozjazdy-2014---Plakat---internet-(1)

PROGRAM:

21.03.2014 (piątek)

Aneta Skórnicka – Z wizytą w Ameryce Południowej

– warsztaty artystyczno-podróżnicze dla dzieci (SP nr 35 w Rybniku) o godz. 10.45

Bartek Szaro i Patryk Świątek – PARAGON Z PODRÓŻY – spotkania z książką podróżniczą:

– Autostopem do Gruzji (PiMBP Filia nr 8 – uczniowie SP nr 34 w Rybniku) o godz. 11.00

– Indie bez Taj Mahal (Dom Kultury Chwałowice) o godz. 18.00 – wstęp wolny.

 

22.03.2014 (sobota) – Dom Kultury Chwałowice

11.00 – 14.00  Marek Waśkiel – Warsztaty Fotografii Podróżniczej  – zapisy.

14.30   Marek Waśkiel  – wernisaż wystaw fotografii:

Na wschodzie bez zmian” „Dziki Zachód – parki narodowe USA” – wstęp wolny.

15.00   Konkurs Filmowy „Podróże małe i duże” – prezentacja nagrodzonych filmów.

15.30   Marek Waśkiel – Obrazki z przydroża

16.30   GOŚĆ SPECJANY FESTIWALU – Arkady Radosław Fiedler

– Wyprawa do współczesnych Majów

18.00   Grzegorz Petryszak – Zapomniany Kaukaz

19.30   Grzegorz Michałek – Piekło i Niebo – o wędrówce w pionie

 

23.03.2014 (niedziela) – Dom Kultury Chwałowice

14.00   Aldona Filipek – Mozambik – o zwycięstwie miłości nad biedą

15.30   Aneta Skórnicka – Ameryka Południowa od nowa

17.00   Agnieszka Obszańska – W poszukiwaniu dźwięku

18.30   Jacek Torbicz – Trobriandy – wyspy z “Życia seksualnego dzikich”

 

WARSZTATY FOTOGRAFII PODRÓŻNICZEJ – 22 marca (sobota) 2014 r.

w godz. 11.00 – 14.00 – ilość miejsc ograniczona.

Warsztaty poprowadzi znany fotografik i dziennikarz, podróżnik, red. naczelny e-magazynu

o fotografowaniu i podróżach FotoGeA.com www.fotogea.com. – Marek Waśkiel.

Zapisy przyjmuje Krzysztof Łapka – mail: dkchwalowice@wp.pl , tel. 513064196

(W zgłoszeniu należy podać: imię i nazwisko, mail, nr telefonu)

Opis warsztatów w kilku punktach: 

– czy istnieje fotografia podróżnicza?

– czy da się równocześnie podróżować i ciekawie fotografować?

– dlaczego trzeba zapamiętać, że to nie aparat robi zdjęcia?

– czy każdy fotografujący podróżnik jest dobrym fotografem?

– jak fotografować aby zdjęcia opowiadały ciekawą historię?

– jak budować interesującą fotograficzną opowieść z podróży?

 

A oto sylwetki podróżników:

Marek Waśkiel – fotografik i dziennikarz, podróżnik pracujący m.in. dla magazynów National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat, Twój Urlop, tygodników i dzienników: Rzeczpospolita, DZIENNIK. Autor albumów fotograficznych, przewodników turystycznych, miłośnik dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Był fotoedytorem w miesięczniku PODRÓŻE i zastępcą red. naczelnego miesięcznika Poznaj Świat obecnie jest red. naczelnym e-magazynu o fotografowaniu i podróżach FotoGeA.com www.fotogea.com.

Arkady Radosław Fiedler – z wykształcenia geograf i belfer, z zamiłowania podróżnik i muzeolog, współtwórca i współwłaściciel rodzinnego Muzeum-Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera i Ogrodu Kultur i Tolerancji w Puszczykowie pod Poznaniem www.fiedler.pl. Od trzech kadencji jest Posłem na Sejm RP. Sześciokrotnie podróżował w towarzystwie swojego ojca podróżnika i pisarza, Arkadego Fiedlera, do Azji, Afryki i obu Ameryk. Następnie sam odbył samotne wyprawy, m. in. do Peru śladami starych kultur andyjskich; do Ekwadoru, by spotkać się z fenomenem długowiecznych ludzi, żyjących na południu kraju; czy do Meksyku na spotkanie ze współczesnymi Majami, zamieszkującymi stan Chiapas, graniczący z Gwatemalą. Swoje podróże opisał w książkach: „Barwny świat Arkadego Fiedlera”, „Wabiła nas Afryka Zachodnia”, „Najpiękniejszy ogród świata”, „Gloria Andów”, „Majowie. Reaktywacja”. Arkady Fiedler zajmie nas pasjonującą opowieścią o życiu współczesnych Majów.

Aneta Skórnicka – magister sztuki z wykształcenia, podróżnik-rysownik z zamiłowania. Od lat prowadzi warsztaty artystyczne dla dzieci w Polsce, Francji, Hiszpanii, Ameryce Południowej. Interesuje się nowoczesną edukacją, metodami i formami rozwijania postawy twórczej i wspierania dzieci w ich naturalnej kreatywności. Opowie o swojej rocznej podróży po Ameryce Południowej, którą odbyła z katalońskim przyjacielem Francesc Garretą. Przemierzali bezdroża Peru, Kolumbii, Argentyny, Boliwii, Ekwadoru i Chile, ona – rysując, on – fotografując i pisząc. Wzorem Ryszarda Kapuścińskiego wyruszyli na spotkanie z Innym, wiedząc że oni sami są tym Innym dla mieszkańców Ameryki Południowej. Strona: www.caminalma.blogspot.comAneta zabierze nas do dżungli amazońskiej i małych wiosek andyjskich, na pustynię Atacama i do wielkich metropolii. Jednak przede wszystkim będzie to opowieść o niezwykłych spotkaniach.

Grzegorz Michałek – pochodzący z Cieszyna, szef wyszkolenia Grupy Beskidzkiej GOPR jest rekordzistą największej deniwelacji świata. Dokonał zejścia na suche dno – 2080 m najgłębszej jaskini świata Krubera-Woronia (znajdującej się w Masywie Arabiki na pograniczu Abchazji i Gruzji), a później wejścia na wysokość 8250 m na Mount Evereście w Himalajach. Tak nisko i tak wysoko jednocześnie nikt nie był. Strona: www.kagb.plGrzegorz Michałek jest rekordzistą największej deniwelacji świata – z jaskini Krubera-Woronia na Everest.

Aldona Filipek – w maju 2013 na ponad dwa miesiące pojechała do Mozambiku, żeby pomagać dzieciom. Rok przed wyjazdem wstąpiła do wspólnoty “Głos na pustyni” gdzie dowiedziała się o organizacji misjonarskiej Iris Ministries Rollandy i Heidi Baker, która od 1995 roku pomaga najuboższym w Mozambiku. Ten wyjazd na wolontariat zdecydowanie zmienił jej światopogląd. Pierwsze zetknięcie z Afryką było dla niej bardzo trudne. Zobaczyła też Mozambik, który umiera z głodu.Aldona Filipek opowiada o ciężkim losie mozambijskich dzieci. To właśnie one najwięcej ją nauczyły podczas tych dwóch miesięcy. “Dzieci z Mozambiku nauczyły mnie miłości i dzielenia się”

Grzegorz Petryszak – dziennikarz, autor przewodników po górach Bułgarii i Włoszech, właściciel Klubu Podróżników Gotramping www.gotramping.pl, który specjalizuje się w organizowaniu wyjazdów na Kaukaz: Gruzja i Armenia, Iran i Uzbekistan. Klub stawia na turystykę trampingową. Z Grzegorzem wyruszymy do Zapomnianego Kukazu. Pojedziemy przez winne wzgórza na wschodzie Gruzji do jednego z najstarszych monastyrów – David Gareji. Wdrapiemy się na zbocza Kaukazu oraz wykąpiemy się w Morzu Czarnym. A przede wszystkim doświadczymy gościnności Gruzinów.

Agnieszka Obszańska – dziennikarka radiowej TRÓJKI www.polskieradio.pl/Trojka.  Współtworzy i prowadzi audycje, montuje dźwięki na potęgę, a efekty można usłyszeć w Terenie Kultura , Mówię TAKRadiowym Domu Kultury. Odbywa liczne kulturalne i muzyczne podróże po Polsce i świecie. Za jej sprawą odbędziemy muzyczną podróż po świecie W poszukiwaniu dźwięków.

Jacek Torbicz – geograf i dziennikarz, autor programów radiowych i wieloletni redaktor naczelny magazynu “Globtroter”. Był w stu kilkudziesięciu krajach na siedmiu kontynentach. Szczególnie ceni sobie podróże w miejsca trudne, takie jak Somalia lub Afganistan. Wraz z Markiem Tomalikiem prowadził przez lata audycje podróżnicze w Radio Kraków. Obecnie łączy pasję z pracą, prowadząc biuro podróży Prestige Holidays & Tours www.egzotyka.tv.  W Rybniku opowie o mieszkańcach Wysp Trobrianda, gdzie sto lat temu mieszkał i pracował Bronisław Malinowski, światowej sławy polski antropolog i podróżnik.

Bartłomiej Szaro i Patryk Świątek – spędzili w podróży wiele dni i nocy, nałogowo jeżdżąc na własną rękę. Obalają mit, jakoby podróżowanie było czymś niesamowicie kosztownym, wręcz ekskluzywnym. Wierzą, że wszystko da się zorganizować i nie ma pomysłów bardziej lub mniej realnych, marzenia realizuje chęć a nie pieniądze. Prowadzą bardzo popularny serwis internetowy Paragon z podróży www.paragonzpodrozy.pl , który w 2011 roku zdobył nagrodę w kategorii “Podróże i szeroki świat” oraz nagrodę główną Blog Roku 2011. Napisali książkę pt. „Paragon z podróży. Poradnik taniego podróżowania” – doskonale motywującą do działania.

Krzysztof Łapka

Festiwal Podróżników ROZJAZDY

 Pod_Patronatem_Outdoor_Magazyn

Tagi

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn