Himalaista Chad Kellogg zginął w Patagonii

przez Administrator | Opublikowano 17 lutego 2014 12:29

Znany amerykański himalaista Chad Kellogg poniósł śmierć w lawinie kamiennej podczas zejścia ze szczytu Fitz Roy w Andach Patagońskich.

Kellogg oraz Jens Holsten przeszli drogę Afanassieffa na północno-zachodnim żebrze Fitz Roy. Po osiągnięciu wierzchołka późnym popołudniem 14 lutego, dwójka wspinaczy rozpoczęła zejście drogą Supercanaleta. Po trzecim zjeździe nie można było ściągnąć zaklinowanej liny. Silne szarpnięcie spowodowało wypadnięcie dużego bloku skalnego, który spadł na Kellogga zabijając go na miejscu. Była godzina 21.

Chad Kellogg na wierzchołku Jobo Rinjang (fot. Chad Kellogg)

Chad Kellogg na wierzchołku Jobo Rinjang (fot. Chad Kellogg)

Holsten zjeżdżał samotnie nocą, by wcześnie rano dotrzeć do podstawy ściany, a następnie zszedł do najbliższej miejscowości El Chalten. Zdecydowano, że ze względu na skomplikowanie terenu, nie zostanie podjęta akcja ściągania zwłok.

42-letni Kellogg był mieszkańcem Seattle, gdzie prowadził interes budowlany. W alpinizmie należał do grupy skyrunnerów i był znany z wielu szybkich wejść i prób bicia rekordów szybkości. Do niego należą rekordowo szybkie wejścia na Mount Rainier (4392 m), Mount McKinley (6194 m) i Chan Tengri (6995 m). Dwukrotnie próbował ustanowić rekord szybkości wejścia na Everest.

Ma też wiele osiągnięć w klasycznym alpinizmie. W 2008 roku wraz z Dylanem Johnsonem wytyczył nową drogę na Siguniang w Chinach, a w dwa lata później, z tym samym partnerem i w tym samym rejonie, dokonał pierwszego wejścia na Seerdengpu. W 2009 roku samotnie poprowadził nową drogę Medicine Buddha (VI WI4 M4) na południowej ścianie Aconcagua. W styczniu 2013 roku Kellogg wraz z Colinem Haleyem zrobił drugie wejście Corkscrew Route na Cerro Torre, po raz pierwszy by fair means – bez używania kontrowersyjnych nitów Cesare Maestriego.

Jesienią 2012 roku Chad Kellogg i David Gottlieb próbowali pierwszego wejścia na Lunag Ri (6895 m) – najwyższy niezdobyty szczyt w Nepalu. Gdy Gottlieb zachorował, Kellogg samotnie wszedł na sąsiedni Jobo Rinjang (6778 m, drugie wejście). Jeszcze dwa razy wraz z Gottliebem bezskutecznie atakował Lunag Ri. Ostatnio wygrał konkurs Mugs Stump Award, sponsorowany przez „Alpinist Magazine” oraz kilka firm outdoorowych, grant na kolejną próbę zdobycia Lunag Ri w 2014 roku.

Oprócz ryzykownych wspinaczek i wyzwań biznesowych, Chad Kellog musiał przezwyciężać wiele innych trudności. W 2007 roku jego żona Lara Karena Kellogg zginęła podczas wspinaczki na Alasce, podczas gdy Chad wspinał się w Chinach. Kellogg przeżył również walkę z rakiem jelita grubego, który rozpoznano u niego krótko po śmierci żony. W 2011 roku jeden z najlepszych przyjaciół i partnerów Kellogga, Joe Puryear, zginął spadając z nawisem na Labuche Kang w Tybecie.

                                                                                                               Janusz Kurczab/wspinanie.pl

 

 

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn