W Tatrach Słowackich zginął Władysław Cywiński

przez Aneta Żukowska | Opublikowano 12 października 2013 18:22

Jak podaje Tygodnik Podhalański, 12 października w Tatrach Słowackich zginął Władysław Cywiński – wybitny taternik, alpinista, znawca Tatr, autor monograficznego przewodnika taternickiego, ratownik TOPR.

Tygodnik Podhalański informuje, że o wypadku przed południem poinformował Horskie Zachranne Służby polski turysta, który widział spadającego taternika. Z pomocą ratowników TOPR udało się ustalić miejsce tragedii. Zwłoki przetransportował śmigłowiec. Do wypadku doszło w Dolinie Złomisk, w rejonie Zmarzłego Stawu.

Władysław Cywiński (fot. Watra.pl)

Władysław Cywiński (fot. Watra.pl)

Władysław Cywiński urodził się 12 sierpnia 1939 roku w Wilnie. Był zawodowym ratownikiem TOPR i przewodnikiem górskim. Po Tatrach zaczął chodzić w 1959 roku – wszedł na wszystkie nazwane szczyty i turniczki w Tatrach, sam również nadał wiele nazw, przeszedł około 100 nowych dróg i wariantów.  W 1975 roku w trzy i pół dnia dokonał solowego przejścia głównej grani Tatr. Wspinał się także w Alpach, brał udział w wyprawie w Hindukusz.

Wybitny znawca Tatr. Jest autorem kilkunastotomowego monograficznego przewodnika tatrzańskiego po Tatrach oraz licznych artykułów w czasopismach specjalistycznych. W 2002 roku wydał autobiograficzną książkę „Góral z Wilna. Tatry, seks, polityka”.

Brał udział w kilkuset akcjach ratowniczych, za swoją działalność ratowniczą został odznaczony Krzyżem Oficerskim i Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Źródło: Tygodnik Podhalański, Wielka Encyklopedia Gór i Alpinizmu

Wyświetlam 1 Comments
Dodaj swój komentarz
  1. […] tego roku w dolinie Złomisk zginął tragicznie Władysław Cywiński. Kilka miesięcy przed jego śmiercią Bartek Solik nakręcił kilka ujęć, w których Włodek […]

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn