Les guerriers de l’Everest – polskie komiksy o wspinaczce po francusku

przez Aneta Żukowska | Opublikowano 07 października 2013 15:52

Właśnie na rynku francuskojęzycznym ukazał się komiks “Les guerriers de l’Everest” przedstawiający dwa ważne wydarzenia z historii polskiego himalaizmu – pierwsze zimowe wejście na Everest oraz tragedię na Lho La.

07-Polskie-komiksy-wspinaczce-po-francusku

Francuskie wydanie jest oparte na komiksie “Lodowi wojownicy”, który swoją premierę miał w marcu 2012 roku. Komiks został oparty na oryginalnym dzienniku Krzysztofa Wielickiego i w tej lekkiej formie pokazuje historię pierwszego zimowego wejścia na Mount Everest (Wielicki z Leszkiem Cichym 17 lutego 1980 roku). Autorem rysunków jest Marek Berger. Wydawcą był Instytut Adama Mickiewicza.

07-Polskie-komiksy-wspinaczce-po-francusku-01

Drugi komiks powstał na zlecenie renomowanego magazynu “Alpinist”. Jego redakcja postanowiła przypomnieć jeden z najbardziej tragicznych epizodów w historii polskiego himalaizmu. 27 i 28 maja 1989 roku na przełęczy Lho La (6026 m) śmierć poniosło 5 członków wyprawy na Everest. Autorami komiksu “The Lho La Tragedy: Beginning of the End” są Bernadette McDonnald, Jerzy Porębski i Ewa Łabaj (rysunki).

Publikacje te zainteresowały Jeana-Philippe Guigou właściciela francuskiego wydawnictwa Filigranowa, znanego m.in. z wydania książek Andrzeja Żuławskiego. Guigou zdecydował się na wydanie albumu, na który złożyły się oba komiksy.

Wojciech Słowakiewicz 

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn