Goście na X Raciborskim Festiwalu Podróżniczym WIATRAKI

przez Aneta Żukowska | Opublikowano 08 października 2013 10:03

W tym roku Raciborski Festiwal WIATRAKI odbędzie się już po raz dziesiąty. Z tej okazji do Raciborza została zaproszona prawdziwa plejada gwiazd: świetni fotografowie i opowiadacze, ludzie, którzy dokonali rzeczy wielkich, pięknych i wartościowych. Festiwal odbędzie się w dniach 25-27 października 2013, na Zamku Piastowskim w Raciborzu.

Poza slajdowiskami będzie można zwiedzić raciborski browar, wziąć udział w spływie kajakowym starorzeczem Odry, zwiedzić raciborski zamek z historykiem – Grzegorzem Wawocznym, zakupić ciekawe dzieła sztuki z dalekich stron świata (stoisko Ethno Bazar), zaopatrzyć się w literaturę górską i podróżniczą, nabyć azjatycką biżuterię. No i spotkać innych podróżników, zaplanować kolejne wyprawy.

Goście:

Leszek Szczasny – jest raciborzaninem (ur. 1975), z wykształcenia politologiem i filozofem (UJ), a z zamiłowania społecznikiem, fotografem i niezależnym globtroterem. Na kawę zbożową i daktyle zarabia, m.in. podróżując ze swoimi slajdowiskami i wystawami po bibliotekach i domach kultury w całej Polsce. Ma mnóstwo energii, zmysł obserwacji i swoje zdanie. Ponieważ podróżuję naprawdę za grosze, jestem żywym dowodem na to, że „chcieć to móc”. Docieram w głąb danej kultury, często podważając związane z nią stereotypy. Wydał książkę pt. „Świat na wyciągnięcie ręki”, której niepodrabialna, esencjonalna narracja próbuje wyznaczać nowy styl podróżniczego reportażu (będzie dostępna na stoisku w czasie festiwalu). Pracuje nad kolejną pozycją pt. „Afrykański rytm”.

Więcej o jego aktywności na: www.leszekszczasny.blogspot.com

Marcel Kwaśniak – absolwent kulturoznawstwa na Uniwersytecie Śląskim i Etnologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Antropolog kultury, podróżnik, pilot wycieczek trampingowych do Azji. Współzałożyciel i wieloletni Prezes Stowarzyszenia Antropologicznego „Archipelagi Kultury”. Prowadził badania dotyczące mongolskich i tybetańskich rytuałów pogrzebowych. Wielokrotnie jeździł na Syberię i do Mongolii jako podróżnik, w pracy badawczej i jako pilot wypraw trampingowych. Podróżował też do wielu krajów europejskich i azjatyckich m.in. do Tybetu i do indyjskiej Dharamsali odwiedzając ośrodki buddyjskie i tybetańskich uchodźców. Pracował w wydawnictwie „Bezdroża”, specjalizującym się w wydawaniu przewodników turystycznych. Publikował m.in. w National Geographic Traveller. Jest współautorem m.in. przewodnika po Kolei Transsyberyjskiej oraz przewodnika „Lhasa”. Obecnie pracuje w wydawnictwie AMART Media i Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie. Prowadzi bloga: marcelkwasniak.natemat.pl

Arun Milcarz – podróżnik, muzyk, poeta, scenarzysta. Autor filmów dokumentalnych Yage, Equador 12/12, Rejs na Kongo, Bair Batar – ktoś to musi robić, Tibiarze, Europa ma zegarki, Afryka ma czas emitowanych m.in. przez TVP1, TVN, 4FUN TV. Autor reportaży publikowanych na łamach magazynów podróżniczych Extremium, Poznaj Świat oraz w Gazecie Wyborczej.

Jako podróżnik zadebiutował jako 1998 roku współorganizując trzymiesięczną wyprawę do ekwadorskiej dżungli, by przyglądać się życiu indiańskich plemion Kofan, Siona i Huoarani. Rozgłos przyniosła mu samotna wyprawa Afryka Maraton Południe – Północ, za którą w 2005 roku otrzymał statuetkę KOLOSA w kategorii „podróże”.

W 2011 roku w trakcie realizowania swoich pokazów podróżniczych, stanowiących nietuzinkową słowno – wizualną relację z wypraw, Arun wypracował zupełnie nową jakość – autorski kabaret podróżniczy. Obecnie jest w trakcie kompletowania materiału do swojej pierwszej książki.

Tomasz Michniewicz – dziennikarz, fotograf, backpacker i aktywista. Autor audycji podróżniczych “Reszta Świata” w radiowej Jedynce oraz Trójka Przekracza Granice w Trójce. Redaktor naczelny portalu KoniecSwiata.net. Autor dwóch bestsellerowych książek reporterskich: „Samsara” i „Gorączka”. Laureat trzech nagród na Festiwalu Cywilizacji i Sztuki Mediów Mediatravel. Publikował m.in. w „Polityce”, „Przekroju” „Rzeczpospolitej”, „Focusie” i „Playboyu”.

Jako jedyny Polak został wpuszczony na pokład łodzi największej na świecie firmy poszukującej skarbów, Mel Fisher’s Treasures. Wcześniej tropił przemytników dzieł sztuki w Kambodży, a zawodowi szulerzy w Las Vegas pokazali mu, jak oszukują kasyna. Dostał się też do zamkniętego obozu partyzantki maoistów w Nepalu i spędził bez ochrony cały dzień w jednym z najcięższych więzień w USA, w San Quentin w Kalifornii.

Renata Matusiak – urodzona w Bielsku-Białej, obecnie mieszka w Kędzierzynie–Koźlu, gdzie pracuje w Publicznej Szkole Podstawowej nr 9. Ostatnie 2 lata spędziła w Kirgistanie, pracując jako lektor języka polskiego na Kirgisko-Rosyjskim Uniwersytecie Słowiańskim i prowadząc audycje Polonia w 1 programie kirgiskiego radia. Zainteresowania – literatura współczesna i komunikacja międzykulturowa. Jej pasją są podróże, na które przeznacza każdy wolny czas. Szczególnie upodobała sobie Afrykę oraz „stany” Azji Centralnej.

kpt. Marta Sziłajtis-Obiegło – kapitan jachtowy, najmłodsza Polka, która samotnie opłynęła świat, laureatka gdyńskich KOLOSÓW, wyróżniona nagrodą Rejs Roku 2009, uhonorowana dyplomem Kapitana Żeglugi Wielkiej Honoris Causa, główna pomysłodawczyni i kapitan rejsu po północnych rubieżach Rosji. Marta urodziła się w Poznaniu, związana jest jednak bardzo mocno z Gdynią, gdzie się wychowywała i mieszka. W roku 2005 r. w wieku 19 lat została najmłodszym kapitanem z tzw. starym patentem. Zorganizowała i prowadziła kilkadziesiąt rejsów szkoleniowych i turystycznych. Była oficerem wachtowym na polskich żaglowcach Pogoria, Gedania, Kapitan Głowacki.

kpt. Marta Sziłajtis-Obiegło

kpt. Marta Sziłajtis-Obiegło

Na swoim koncie ma już ponad 65 tys. przebytych mil morskich. Dotychczas najczęściej żeglowała po Bałtyku, Morzu Północnym i Śródziemnym. Zafascynowana Oceanem Atlantyckim żeglowała z upodobaniem zarówno po jego części europejskiej, jak i wzdłuż brzegów Brazylii, uczestnicząc w Kobiecych Regatach Dookoła Świata. W 2008 roku uzyskała tytuł magistra Turystyki i Rekreacji, i wyruszyła w samotny rejs dookoła świata.

Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie – podróżnicy, autorzy wystaw fotograficznych i książek o Himalajach, prekursorzy profesjonalnych pokazów slajdów podróżniczych w Polsce. Pasja podróżowania stała się ich sposobem na życie. W 1988 po raz pierwszy wyruszyli w Himalaje indyjskie i nepalskie. Następnie przyszedł czas na Syberię, rosyjski Daleki Wschód, Mongolię, Azję Środkową, Iran, Pakistan, Tybet, a także Wenezuelę, Tanzanię i Turcję.

Szczególnie chętnie wracają w indyjskie Himalaje. Fascynuje ich różnorodność etniczna i gościnność mieszkających tam ludzi. Od 1994 prowadzą Agencję Podróżniczą Terra Incognita: prowadzą wyprawy trekkingowe w Himalaje, prezentują pokazy slajdy ze swoich podróży i organizują festiwal slajdów podróżniczych TERRA w Warszawie.

Grzegorz Wawoczny – prawnik z wykształcenia, dziennikarz, redaktor, wydawca, redaktor naczelny tygodnika i portalu naszraciborz.pl oraz portalu ViaPoland.com, autor kilkudziesięciu książek poświęconych historii i atrakcjom turystycznym Śląska.

Współpracuje z Gazetą Wyborczą, ma na koncie czołówki w ogólnopolskim dodatku Gazeta Wyborcza Turystyka i dodatki tematyczne do Gazety w Katowicach, ostatnio publikował w przewodniku Polska daj się zaskoczyć – trasy magiczne (Biblioteka Gazety Wyborczej), autor scenariuszy do filmów o tajemnicach historii emitowanych w TVP Historia, od blisko dwóch lat, jako konsultant, współpracuje z Agencją Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu, tworząc scenariusze wystaw, imprez plenerowych i innych przedsięwzięć związanych z rozwojem ruchu turystycznego na ziemi raciborskiej.

Anna Czerwińska – ur. 10 lipca 1949 r. w Warszawie – polska alpinistka i himalaistka, zdobywczyni sześciu ośmiotysięczników i Korony Ziemi. Uczestniczyła w wyprawach wspinaczkowych m.in. z Wandą Rutkiewicz i Krystyną Palmowską. Z zawodu jest doktorem nauk farmaceutycznych, lecz od wielu lat nie pracuje w swoim zawodzie – porzuciła go dla gór, które są jej największą pasją. Obecnie prowadzi firmę, która sprowadza z Indii ubrania, biżuterię oraz inne orientalne produkty.

Anna Czerwińska

Anna Czerwińska

Zainteresowanie Anny Czerwińskiej wspinaczką rozpoczęło się w roku 1969. Od tej pory Czerwińska wspina się w górach, głównie w zespołach kobiecych. Z Palmowską tworzyła zgrany zespół i to wraz z nią dokonała wielu przejść aż do czasu wycofania się jej ze wspinania. Początkowo uprawiała taternictwo, później zainteresowała się górami wyższymi: Alpami, Himalajami, Karakorum. Po 1990 wycofała się z gór najwyższych i wróciła do nich w 1997.

W 2000 jako druga Polka po Wandzie Rutkiewicz stanęła na szczycie Mount Everestu. W latach 90. zdobywała kolejne najwyższe szczyty kontynentów. Wejściem na Everest skompletowała Koronę Ziemi jako drugi Polak po Leszku Cichym. W momencie wejścia na Everest była najstarszą kobietą, która stanęła na tym szczycie.

Jest autorką wielu artykułów w prasie górskiej (m.in. w “Taterniku”), a także kilkunastu książek. Została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi (w 2004 roku) oraz członkostwem honorowym Polskiego Związku Alpinizmu.

COCOTIER – po francusku oznacza „palmę kokosową” czy „mieć palmę na punkcie czegoś”. Jak twierdzą członkowie grupy nazwa ta doskonale oddaje ich artystyczną pasję. Muzyka zespołu jest pełna emocji, wielobarwna, dynamiczna a zarazem delikatna i klimatyczna, utrzymana w stylu z pogranicza flamenco, folku, jazzu, latino, gipsy, ECM i innych. Świeże, oryginalne i urzekające brzmienie. Fuzja flamenco, jazzu i muzyki folk. Założycielem, gitarzystą i kompozytorem większości utworów jest Andrzej Krośniak, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, założyciel znanej w latach 90-tych formacji folkowej, PEJZAŻ obecnie także członek międzynarodowego projektu muzycznego OLEA. W repertuarze COCOTIER obok coraz liczniejszych kompozycji lidera, znajdują się utwory: V. Amigo, R.Townera, Paco de Lucia , D.Millera i innych mistrzów gitary.

Od początku swego istnienia zespół z powodzeniem koncertował w kraju i za granicą (Czechy, Niemcy, Włochy, Szwajcaria, Austria, Ukraina, Słowacja, Węgry). Brał udział w licznych festiwalach muzycznych w Europie (Ferrara, Novara, Colmurano, Berno, Linz, Wrocław ) popularyzując swoją muzykę. Cocotier nagrał trzy autorskie płyty: „Cafe Sanacja” (2001r.), „Ulica” (2007r.), „Fasolanka” (2010 r.) i „Cocotier” (2011). Skład: Andrzej Krośniak – gitara, Krzysztof Cisowski – gitara, Jacek Dzwonowski – skrzypce, Mateusz Gremlowski – bas/kontrabas. Strona zespołu: www.cocotier.pl

Anna Olej – Kobus i Krzysztof Kobus –podróżnicy, fotografowie i dziennikarze, którzy łączą pasję poznawania i opisywania świata. Na Kubie ukończyli kurs nurkowania, nauczyli się przygotowywać mojito oraz tańczyć salsę. Są autorami zdjęć do blisko 25 albumów (z czego większość poświęconych jest Polsce), gdyż uważają, że nasz kraj jest absolutnie niezwykły i wart dokładnego poznania. Ich zdjęcia ilustrują liczne artykuły i książki, można je też zobaczyć na stronie www.travelphoto.pl.

Od kiedy ich rodzina powiększyła się podróżują z synkami Michasiem i Stasiem. Efektem licznych doświadczeń zebranych podczas rodzinnych podróży było stworzenie portalu Małego Podróżnika (www.malypodroznik.pl) oraz serii książek „Mali podróżnicy w wielkim świecie” dla wydawnictwa National Geographic.

Bartosz Piziak – geograf pochodzący z Rzeszowa, nieodłącznie związany z Krakowem. Podróżujący i równie chętnie fotografujący odwiedzane miejsca. Członek Polskiego Klubu Przygody. Od zawsze ciekawy świata, który uwielbia odkrywać wszelkimi dostępnymi sposobami. W podróżowaniu ceni najbardziej poznawanie nowych ludzi, kultur oraz alternatywne formy przemieszczania się – uwielbia jeździć autostopem (choć niestety coraz rzadziej). Współtwórca Akademickiego Klubu Turystycznego Rozdroże przy UJ, a także pomysłodawca i organizator wielu imprez podróżniczych (m.in.. Kalejdoskop Podróżniczy, Festiwal FMP, Travenalia).

Współtwórca portalu ImprezyPodróznicze.pl oraz projektu LowcyLotow.pl. Zjeździł prawie całą Europę, kawał obu Ameryk, trochę Azji i odrobinę Afryki. Zawodowo wykładowca, marketingowiec oraz pilot wycieczek. Szczególną sympatią darzy Bliski Wschód, Portugalię, Słowenię i Beskid Niski. Więcej na www.BartekPiziak.com

Janusz Mendyk – ur. 1945 r., jest absolwentem AWF Katowice, obecnie na emeryturze. Od 35 lat pasjonat biegania. Ukończył 87 biegów na dystansie maratońskim i dłuższym. Biegał m.in. w Nowym Jorku (2 razy), Australii, Puerto Rico, Londynie, Paryżu, Rzymie, Atenach, Davos na dystansie 70 km, natomiast 5 razy na dystansie 100 km w Biel – Szwajcarii. W 2008 roku opracował i w duecie przeszedł Wielką Pętlę Mount Everestu.

Adam Sanocki – raciborzanin przebywający na emigracji w Warszawie, dzien­ni­karz, muzyk, aktywista, dzia­łacz od lat zwią­za­ny ze spra­wa­mi Ty­be­tu. Członek Komitetu Sterującego International Tibet Network. Współpracuje z Amnesty International, Students For a Free Tibet czy Programem tybetańskim Fundacji Inna Przestrzeń. Współautor przewodnika „Lhasa” (wyd. Gazeta Wyborcza).

Eliza Kubarska – filmowiec, alpinistka. Absolwentka Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i Szkoły Filmowej A. Wajdy. Reżyserka debiutu “Co się wydarzyło na wyspie Pam” (prod. VVFS/ TVP1 2010).

Eliza Kubarska

Eliza Kubarska

Nagrody i nominacje na festiwalach we Włoszech, Polsce, Hiszpanii, Słowacji czy Anglii. Członek Jury filmowego w trakcie kilku ważnych festiwali filmów górskich (m.in.w Trento). Ma na swoim koncie udział w wyprawach od Karakorum i Grenlandii po egzotyczne wspinaczki w Afryce czy Azji. Wraz z Davidem otworzyła – jako jedna z niewielu babek na świecie – nowe drogi w różnych miejscach na kuli ziemskiej.

David Kaszlikowski – alpinista, podróżnik oraz operator kamery i fotograf.

Przez lata był jedynym polskim fotografem publikującym w największych górskich magazynach na świecie t.j. Alpinist, Rock and Ice, Vertical, Desnivel czy Grimper. W Polsce m.in.: National Geographic, NG Traveler, Góry. Jego prace wielokrotnie pojawiały się na okładkach tych magazynów (Polska+ świat).

Ma na swoim koncie wystawy indywidualne w Polsce i Kanadzie. Nagroda Grand Press Foto 2011. Organizator wypraw i współautor nowych dróg w m.in. w Himalajach, na Grenlandii, Alasce (nominacja do Piolet d’Or), Meksyku czy Mali.

Informacja prasowa organizatorów festiwalu

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn