Zasady poruszania się w górach

przez Aneta Żukowska | Opublikowano 05 sierpnia 2013 15:09

Fundacja im. Anny Pasek, Podhalańska Grupa GOPR i System Emess opracowały kilka prostych zasad dotyczących poruszania się w górach większą grupą. Dla wielu mogą to być rzeczy oczywiste, jednak gdy chodzi o nasze bezpieczeństwo przypominania podstaw nigdy dość.

(fot. Vaude)

(fot. Vaude)

Zasady poruszania się w górach

1. Zaplanuj dokładnie trasę wycieczki biorąc pod uwagę kondycję i umiejętności jej uczestników i opiekunów.

2. Pamiętaj, w Polsce, powyżej 1000 m n.p.m. i na terenie Parków Narodowych grupy zorganizowane muszą korzystać z usług górskiego przewodnika turystycznego.

3. Dobierz odpowiednią liczbę opiekunów w zależności od liczby uczestników, warunków terenowych i atmosferycznych.

4. Zwróć baczną uwagę na wyposażenie uczestników a zwłaszcza buty, czapkę, rękawiczki i ciepłą odzież (np. skarpetki) oraz przy dłuższych trasach latarka, napój (np. termos z herbatą), kaloryczne jedzenie (np. czekolada).

5. Wychodząc w góry pozostaw wiadomość o dokładnej trasie i czasie trwania. Jeśli jesteś w stanie określ tzw. godzinę alarmową.

6. Grupa powinna być wyposażona w co najmniej jedną apteczkę i folię NRC.

7. Zasięgnij informacji w GOPR/TOPR na temat warunków terenowych i atmosferycznych.

8. Poznaj zasady zawiadamiania i alarmowania GOPR/TOPR.

9. Poinformuj wszystkich uczestników o celu wycieczki, planowanej trasie, jakimi szlakami i orientacyjnym czasie przejścia.

10. Poinformuj uczestników wycieczki, że w razie rozłączenia się z grupą powinni w miarę możliwości poinformować opiekunów, miejsce zakwaterowania, GOPR/TOPR o miejscu swego pobytu.

11. Jeżeli przechodzisz w pobliżu punktów ratunkowych GOPR/TOPR poinformuj ratownika o zamierzonej trasie przejścia. Nie zapomnij poinformować o bezpiecznym zakończeniu wyprawy.

12. W górach pilnuj by grupa trzymała się razem – wszystkie osoby w zasięgu głosu.

13. Wyznacz prowadzącego i zamykającego wycieczkę – z pośród najbardziej doświadczonych i odpowiedzialnych osób – wszyscy uczestnicy powinni znajdować się między nimi.

14. Dostosuj tempo marszu grupy do najsłabszych a nie do najsilniejszych.

15. Co pewien czas zrób przerwę w celu odpoczynku i sprawdzenia kondycji.

16. Pamiętaj, że warunki w górach zmieniają się błyskawicznie.

17. Pamiętaj, że zimą nawet stosunkowo proste szlaki mogą być nie do przebycia.

18. Pamiętaj, że lawiny występują nie tylko w Alpach i Tatrach. W Polsce zagrożenie lawinowe występuje także w Karkonoszach, Bieszczadach, Babiej Górze, a także w mniejszych rejonach Sudetów i Karpat.

19. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, nastąpił wypadek – zawiadom GOPR/TOPR

20. Myśl!

Źródło: Fundacja im. Anny Pasek

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn