Bushido – polska droga na Great Trango Tower!

przez Aneta Żukowska | Opublikowano 21 sierpnia 2013 14:58

Zespół Marcin Tomaszewski oraz Marek Raganowicz wytyczył nową drogę na pn. – zach. ścianie Great Trango Tower (6286 m). Powstała Bushido (A4, VII+, VII Big Wall).

21great-trango-tower-bushido

***

19 sierpnia, chwilę przed północą, zamknęliśmy w całość naszą drogę. W śnieżycy i załamaniu pogody osiągnęliśmy zwieńczenie (pn. – zach.) ściany na grani szczytowej Great Trango Tower. Ze względu na warunki atmosferyczne i gwałtowne załamanie pogody w godzinach nocnych zrezygnowaliśmy w dalszego trawersu w/w granią na oddalony poza gł. spiętrzeniem ściany gł. wierzchołek masywu GTT.

Odwrót do ostatniego biwaku okazał się dla nas jednym z największych i najtrudniejszych doświadczeń górskich. W trakcie kilku godzin wszystkie liny zamieniły się w zalodzone sople lodu, również zamki w karabinkach i cały sprzęt został skutecznie unieruchomiony przez lód. W trakcie całonocnych zjazdów walczyliśmy ze zmęczeniem, zimnem oraz klinującymi się w szczelinach linami zjazdowymi. Cała akcja rozgrywała się na wysokości powyżej 6000 m n.p.m. Po zjeździe do biwaku w ciągu kolejnych dwóch dni zjechaliśmy pod ścianę do bazy.

Pomimo zmęczenia czujemy wielką radość z osiągniętego celu, wiązał się on z długimi przygotowaniami oraz wielodniową wymagającą wspinaczką na jednej z największych i najtrudniejszych ścian na świecie. Czujemy ogromny respekt przed naturą oraz tego typu urwiskami, które i tym razem poznaliśmy jeszcze lepiej, z innej strony. W trakcie całej akcji górskiej towarzyszyło na wiele przemyśleń. Spięliśmy je klamrą o nazwie Bushido – tak też nazwaliśmy naszą drogę. Droga wojownika nie oznacza wcale walki, czasami wprost przeciwnie.

Pod ścianą zostaliśmy gorąco przywitani przez Amana i Abida :), którzy każdego dnia obserwowali nasze postępy w ścianie.

Serdecznie dziękujemy wszystkim bez których nasza wyprawa nie doszłaby do skutku.

Base Camp Great Trango Tower

Marcin Yeti Tomaszewski

Marek Regan Raganowicz

 

Informacje o drodze:

  • Długość: 1960 metrów, 46 wyciągów
  • Trudności: A4, VII+, VII Big Wall
  • Czas: 19 dni + 2 dni zjazdów ze ściany, osiągnięcie grani szczytowej 19.08.2013
  • Nazwa: Bushido
  • Miejsce: Pakistan, Karakorum, Great Trango Tower, pn.- zach. ściana bez wejścia na gł. wierzchołek masywu

Źródło: wspinanie.pl

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn