Kilian Jornet pobił rekord w biegu na Matterhorn!

przez Aneta Żukowska | Opublikowano 21 sierpnia 2013 20:34

21 sierpnia hiszpański biegacz Kílian Jornet Burgada pobił kolejny rekord. Tym razem wbiegł i zbiegł na mierzący 4478 metrów Matterhorn w czasie 2 godziny 52 minuty 02 sekundy. Poprzedni rekord należał do Włocha, Bruno Brunoda i wynosił 3 godziny 14 minut 44 sekundy. Został ustanowiony 17 sierpnia 1995 roku.

Kilian Jornet na Matterhornie (fot. summitsofmylife.com)

Kilian Jornet na Matterhornie (fot. summitsofmylife.com)

Urodzony 27 października 1987 roku Kilian Jornet ma wiele pasji: jest biegaczem długodystansowym, skialpinistą, kolarzem górskim i dwuboistą (bieg górski i rower górski).

Był trzykrotnym zwycięzcą w Skyrunner World Series w latach 2007-2009, oraz zwycięzcą Western States Endurance Run w 2011 roku. Ustanowił rekord w biegu na szczyt Kilimanjaro i z powrotem z czasem 7 godzin, 14 minut. Pobił również rekord w biegu na Górę Olimp i z powrotem z czasem 5 godzin 19 minut 45 sekund.

Obecnie pracuje nad projektem Summits of my Life, w ramach którego zdobywa biegiem najwyższe szczyty górskie. Właśnie padł jeden z najpiękniejszych szczytów na świecie – Matterhorn. W ramach projektu Kilian zamierza bić rekordy wejścia i zejścia na szczyty:

  • 2013 – Matterhorn (to dziś :)
  • 2013 – Elbrus – rekord do złamania: 3 h 23 min
  • 2013 – Mont Blanc (pobity, więcej niżej)
  • 2014 – Aconcagua – rekord do złamania: 5h 57 min
  • 2014 – Denali (Mount McKinley)
  • lato 2015 – Mount Everest – rekord do złamania: 20 h 24 min (sic!)

Jak przyznał Kilian jeszcze przed biegiem, Matterhorn jest bardzo techniczną górą, dlatego wcześniej musiał poznać niemalże każdy krok na swojej drodze. Ostatecznie udało się – trasę Cervinia-Matterhorn-Cervinia pokonał w mniej niż 3 godziny.

Kilian Jornet na Grani Lion na Matterhornie (fot. summitsofmylife.com)

Kilian Jornet na Grani Lion na Matterhornie (fot. summitsofmylife.com)

Grań Lion (południowo-zachodnia) ma trudności AD+ (IV+ w dwóch miejscach). Na grani zainstalowano wiele lin poręczowych oraz drabinę – zwana schodami Jordana. Śnieg i lód leży w kopule szczytowej. Trasa, którą przebiegł Kilian ma w jedną stronę 12 km w poziomie i prawie 2,5 kilometra w pionie.

Bruno Brunod życzy Kilianowi powodzenia  (fot. summitsofmylife.com)

Bruno Brunod życzy Kilianowi powodzenia (fot. summitsofmylife.com)

A jeszcze w lipcu Kilian pobił historyczny rekord na Mont Blanc, pokonując trasę Chamonix – Mont Blanc – Chamonix w czasie poniżej mitycznej granicy 5 godzin. Dokładny wynik: 4 godziny 57 minut i 34 sekundy.

Czekamy na kolejne rekordy!

Wyświetlam 2 komentarze
Dodaj swój komentarz
  1. […] zdobywa biegiem najwyższe szczyty górskie, mierząc się z rekordami poprzedników. Niedawno pisaliśmy o jego niesamowitym wbiegnięciu  na mierzący 4478 metrów Matterhorn w czasie 2 godziny 52 […]

  2. […] Vivir” pokazuje jego fantastyczne ubiegłoroczne biegi na  Mont Blanc, Matterhorn i Elbrus. Jornet został w tym roku wybrany „Adventurer of the Year” głosami czytelników […]

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn