Film z legendarnej wyprawy na Everest

przez Aneta Żukowska | Opublikowano 30 sierpnia 2013 13:10

W 1924 roku pod Everestem operator filmowy brytyjskiej wyprawy, kierowanej przez Edwarda Nortona, kpt. John B. Noel nakręcił mało znany dokument o losach tej sławnej wyprawy. Podczas niej osiągnięto rekordową wysokość 8570 m (Norton samotnie w dniu 4 czerwca), ale także doszło do tragedii: George Mallory i Andrew Irvine nie powrócili z ataku szczytowego. Po raz ostatni widziani byli na wysokości 8500-8600 m przez Noela E. Odella z obozu VI (8145 m).

Kpt. Noel był wcześniej znany z ciekawego przedsięwzięcia. Równo 100 lat temu, tuż przed wybuchem I wojny światowej, gdy granice Tybetu były jeszcze zamknięte dla cudzoziemców, w 1913 roku usiłował zbadać na własną rękę dostęp pod Everest od strony północnej. Przekradł się w przebraniu na terytorium Tybetu, został jednak wkrótce zdemaskowany i zmuszony do opuszczenia kraju. Nie porzucił jednak idei zdobycia najwyższego szczytu świata.

Plakat filmu "The Epic of Everest"

Plakat filmu “The Epic of Everest”

Po zakończeniu wojny, wiosną 1919 roku wygłosił w Królewskim Towarzystwie Geograficznym odczyt, w czasie którego zachęcał do zorganizowania wyprawy. Jego inicjatywa została podjęta – już w 2 lata później ruszyła pierwsza z trzech brytyjskich wypraw, jakie odbyły się w latach 20. XX wieku. W dwóch z nich – w 1922 i 1924 roku wziął udział kpt. Noel w charakterze filmowca i fotografa.

30the-epic-of-everest-pocztowka-noela-z-bazy1924

Kartka wyprawowa z autografem Johna B. Noela wysłana z bazy wyprawy na Everest w 1924 r.

Nakręcony przez J.B. Noela film z wyprawy w 1924 roku został ostatnio odrestaurowany przy współpracy z jego córką Sandrą i przy wsparciu organizacji Eric Anker-Petersen Charity. Światowa premiera odnowionego dokumentu pod tytułem “The Epic of Everest” odbędzie się 18 października w kinie Odeon West End przy Leicester Square, w ramach London Film Festival organizowanego przez British Film Institute. Później film będzie wyświetlany w kilku innych kinach brytyjskich.

Trailer filmu można obejrzeć też na stronie Brytyjskiego Instytutu Filmowego.

Janusz Kurczab

wspinanie.pl

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn