Jeszcze lżej! W nadchodzącym sezonie kaski wspinaczkowe tracą na wadze

przez Aneta Żukowska | Opublikowano 31 marca 2013 12:34

Można mieć wrażenie, że producenci sprzętu outdoorowego mają tylko jeden cel: z sezonu na sezon tworzyć coraz to lżejsze produkty. W tym wyścigu marki Black Diamond i Petzl podnoszą poprzeczkę – nowe kaski wspinaczkowe nie tylko skutecznie chronią głowę, ale także niewiele ważą.

Vapor – kask dla tych, którzy nie chcą nosić kasku

Kask wspinaczkowy Black Diamond Vapor, ważący nieco ponad 180 g, dzięki kompozytowej skorupie z Kevlaru i włókien węglowych jest naprawdę lekkim i nisko profilowym kaskiem wspinaczkowym. Jak zapewnia producent, Vapor to kask dla ludzi, którzy nie chcą nosić kasku.

Black Diamond, kask wspinaczkowy Vapor

Black Diamond, kask wspinaczkowy Vapor

Skierowany przede wszystkim do wspinaczy, kask przeszedł wszystkie atesty nałożone przez UIAA, dzięki czemu mamy pewność, że spełnia wymagane normy bezpieczeństwa.

Kask jest minimalistycznym rozwinięciem koncepcji opierającej się na połączeniu twardej skorupy zewnętrznej i pochłaniającej uderzenia wewnętrznej warstwy.

Wykonana z wtryskiwanej pianki EPS wkładka przejmuje obciążenia przyjęte i rozłożone na większą powierzchnię przez twardą skorupę z kevlarowo-węglowego kompozytu warstwy zewnętrznej.

Wykorzystanie zaawansowanych technologicznie materiałów przełożyło się na to, że gdy kask jest jeszcze wystarczająco mocny aby spełnić standardy branżowe, a przy tym wkładka i skorupa mogą pozostać niesamowicie cienkie. Dzięki temu kask waży zaledwie 186 g (rozmiar S/M), posiadając jednocześnie bardzo niski profil, co ułatwia użytkowanie i pozwala zmieścić kask nawet pod najmniej obszernym kapturem.

Monolityczny Sirocco

I kiedy już wydawało się, że Vapor był wystarczająco lekki, marka Petzl wkroczyła z nowym kaskiem wspinaczkowym Sirocco, którego wyniki na wadze są jeszcze bardziej wyśrubowane. Kask ten zdaje się reprezentować radykalne podejście do ochrony głowy – Sirocco waży zaledwie 145 g, a maksymalnie 165 g.

Petzl, kask wspinaczkowy Sirocco

Petzl, kask wspinaczkowy Sirocco

I właśnie dlatego nie ma się co dziwić, że na ubiegłorocznych branżowych targach OutDoor 2012 model ten otrzymał nagrodę OutDoor Industry Gold Award.

Petzl Sirocco wykorzystuje monolityczną konstrukcję i jest wykonany całkowicie ze spienionego polipropylenu (EPP). Magnetyczne klamry to nowy głos w kwestii prostoty i wygody obsługi.

Aby zejść z wagą tak nisko, Petzl przyjął radykalne, nowe podejście do budowy kasku. Zamiast korzystać z tradycyjnych pianek ABS (którą znajdziemy w większości kasków górskich) lub kasków w rodzaju modelu Meteor, wykorzystującego piankę w stylu styropianu i powłokę z poliwęglanu, nowy kask używa spienionego polipropylenu (EPP) bez żadnej wierzchniej skorupy.

Taka konstrukcja sama w sobie to oszczędność na wadze, ale Petzl zredukował wagę używając także specjalnej wąskiej taśmy do produkcji pasów regulujących i stabilizujących kask.

Petzl, zapięcie w kasku Sirocco

Petzl, zapięcie w kasku Sirocco

Wreszcie projekt wykorzystuje nowe, opatentowane magnetyczne zapięcie, które pozwala zapiąć kask przy użyciu tylko jednej ręki.

Kask będzie dostępny w dwóch rozmiarach i jednym kolorze – pomarańczowym. Sirocco posiada również zaczepy do czołówki i osłony twarzy Petzl Vizion. I oczywiście, spełnia wszystkie normy CE i standardy UIAA.

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn