“Annapurna” – ukazała się najpopularniejsza alpinistyczna książka wszech czasów

przez Administrator | Opublikowano 05 lutego 2018 11:02

Ukazało się nowe wydanie książki “Annapurna”, relacji Maurice’a Herzoga z pierwszego wejścia na ośmiotysięcznik. To najpopularniejsza alpinistyczna książka wszech czasów.

Annapurna (Maurice Herzog)

Annapurna (Maurice Herzog)

Annapurna to pierwszy w historii zdobyty ośmiotysięcznik. Wejścia dokonali 3 czerwca 1950 roku Maurice Herzog oraz Louis Lachenal. Był to moment przełomowy w historii alpinizmu, który na nowo zdefiniował granice ludzkich możliwości.

Francuska wyprawa borykała się z wieloma problemami: kapryśną pogodą, przenikliwym mrozem, ostrym słońcem wywołującym ślepotę, brakiem tlenu i lawinami. A przede wszystkim z górą, z którą nie ma żartów.

“Annapurna” to kultowa lektura dla wszystkich wielbicieli wspinaczki. Ale również – zdaniem czytelników – jedna z najlepszych książek o wyprawach w wysokie góry, o przezwyciężaniu słabości i odnajdywaniu piękna w najbardziej nawet ekstremalnych doświadczeniach.

Sylwetkę, autora książki przybliżył Janusz Kurczab w tekście: Zmarł zdobywca pierwszego ośmiotysięcznika – Maurice Herzog:

Nawet kładąc na szali kontrowersyjne strony jego charakteru i publikacji, Maurice Herzog jawi się jako pierwszoplanowa postać światowego alpinizmu. Był jednocześnie wodzem i walczył w pierwszym szeregu. Można domniemywać, że gdyby nie kalectwo będące skutkiem odmrożeń na Annapurnie, jeszcze wiele by osiągnął dla chwały francuskiego himalaizmu.

Książka jest dostępna w księgarni wspinanie.pl.

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn