Sukcesem wyprawy będzie dla mnie, jeśli wszyscy wrócimy razem, jako koledzy i przyjaciele – rozmowa z Januszem Gołąbem przed Zimową Wyprawą Narodową na K2

przez Administrator | Opublikowano 06 grudnia 2017 17:07

Nasi himalaiści właśnie pakują swój osobisty ekwipunek. Jeszcze w tym tygodniu ta ostatnia partia ładunku zostanie przetransportowana do Karakorum, a za niespełna miesiąc, niedługo po Świętach Bożego Narodzenia, Zimowa Wyprawa wyruszy na dobre. Pomimo natłoku zajęć i niełatwych przygotowań do tego olbrzymiego przedsięwzięcia nasi himalaiści znaleźli czas, aby odwiedzić 15. Krakowski Festiwal Górski i spotkać się ze środowiskiem górskim – ludźmi, którzy bacznie obserwują ich poczynania i z całych sił wspierają mentalnie. Janusz Gołąb, Kierownik Sportowy Wyprawy, udzielił nam obszernego wywiadu, w którym opowiedział o przygotowaniach do wyprawy oraz trudnych warunkach, w jakich himalaiści będą przebywać przez ponad dwa miesiące pod K2. Zdradził nam również co w górach ma dla niego największą wartość.

Janusz Gołąb na 15. Krakowskim Festiwalu Górskim (fot. Adam Kokot/KFG)

Michał Gurgul: Zima w Karakorum już trwa, zbliża się data wylotu. Co aktualnie dzieje się w kwestii przygotowań Wyprawy?

Janusz Gołąb: Organizacja i logistyka Zimowej Wyprawy na K2 to duże przedsięwzięcie – trzeba wysłać masę towaru i sprzętu. Te przygotowania są już na ostatnim etapie.

Podczas spotkania w Gliwicach wspominaliście o tym, że samo zorganizowanie karawany i przeprawa zimą przez lodowiec jest bardzo trudnym zadaniem. Tym razem nie udało się zorganizować jesienią tzw. wyprawy przygotowawczej. Czy to duży problem?

Jest to jakaś komplikacja, ale mam nadzieję, że rozwiązaliśmy ją w sposób zadowalający. Nie przetransportowaliśmy całego naszego dobytku w październiku, natomiast całe paliwo, żywność, namioty personalne, oraz wszystko to, co dało się zakupić na miejscu, jest już w tej chwili pod K2.

Co w takim razie jeszcze pozostało?

Nasze rzeczy indywidualne – będziemy je pakować na początku tego tygodnia. Wyślemy ładunek, no i to już niestety pójdzie z nami. Mówię niestety, bo też byłoby lepiej, gdyby udało się zanieść to wcześniej – wtedy można by było zmniejszyć liczebność karawany zimowej.

Czy przeprawa przez lodowiec zimą wiąże się z dużym ryzykiem, jeśli warunki nie dopiszą?

W złych warunkach atmosferycznych przejście przez lodowiec nie jest o tyle niebezpieczne, co może okazać się po prostu niemożliwe. Podczas wyprawy zimowej Andrzeja Zawady, która działała również od strony Pakistańskiej w latach 80-tych, nigdy cały sprzęt nie dotarł do bazy. Tragarze próbowali go transportować wahadłowo, ale warunki pogodowe były bardzo złe. Buntowali się i porzucali ładunki na lodowcu. Boimy się takiej sytuacji. Jeśli na lodowcu zatrzyma nas burza śnieżna, to z setką tragarzy wytrzymamy 1, 2, może 3 dni… ale jeśli będzie się przedłużała, oni będą uciekać.

Na pewno trudno jest zapanować nad taką ilością ludzi w takiej sytuacji. Jak długo będzie trwało dotarcie do bazy?

Karawana wygląda w ten sposób: dojeżdża się do miasta Skardu (loty w tym okresie są raczej niemożliwe) i stamtąd startuje pierwszy dzień karawany. Ten pierwszy odcinek pokonujemy krótkimi jeepami z dobrym napędem. Teren jest bardzo trudny i odcinek 60-kilometrowy latem przejeżdża się w około 5 godzin. Zimą jest to wielka niewiadoma i olbrzymi hazard. Nawet w lecie dochodzi do wypadków, podczas których samochody spadają w przepaść. Po dojechaniu do Askole rozpoczynamy wędrówkę. Karawana piesza pokonuje 90 km – około 6 dni marszu.

To logistyczna strona wyprawy. A jak wyglądają Wasze przygotowania kondycyjne? Czy tutaj również jesteście na ostatnim etapie?

Strony: 1 | 2 | 3 | 4 | 5

Wyświetlam 1 Comments
Dodaj swój komentarz
  1. wiekosreko napisał(a):

    mam wrazenie ze kolejny raz nic nie wyjdzie
    doswiadczony, a mowi ze sukcesem bedzie jak wroca, to gdzie jest nastawienie na sukces
    kukuczka we flanelowej koszuli i z ruskim aparatem smigal, ogladam stare zdjecia wyprawowe i widze ze jakis gosc na kilku wyprawach mial ten sam stary sweter
    teraz elektronika, liofili, spiwory i kurtki po 100 gram, prognozy co 5 min, gpsy , wielcy sponsorzy, fejs i co ???

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn