Zimowe Kalendarium Biegacza Górskiego

przez Administrator | Opublikowano 07 grudnia 2017 12:54

Biegacze górscy nie będą próżnować tej zimy. Popularność biegania rośnie i coraz więcej zawodów organizowanych jest również w miesiącach zimowych. Jeszcze kilka lat temu tego typu wydarzenia odbywały się sporadycznie. Dzisiaj wpisują się na stałe do kalendarza niejednego biegacza. Świadczą o tym z pewnością kolejne edycje (trzecie, czwarte, a nawet piąte) niektórych znanych biegów, które z biegiem czasu dodają nowe trasy i zwiększają limity uczestników. Pojawiają się także zupełnie nowe wydarzenia o niejednokrotnie ciekawej, odmiennej i atrakcyjnej formule. Poniżej przedstawiamy kalendarz, który może posłużyć jako przewodnik dla każdego górskiego biegacza, który nie zamierza tej zimy odwiesić butów na kołek.

Zimowy Ultramaraton Karkonoski im. Tomka Kowalskiego (fot. Bikelife)

Zimowy Ultramaraton Karkonoski im. Tomka Kowalskiego (fot. Bikelife)

Zimowy Ultramaraton Karkonoski im. Tomka Kowalskiego (fot. Bikelife)

A czy powinien? Tu zdania są podzielone. Przeciwnicy zimowego biegania uważają, że zima to okres treningów i budowania „bazy”. Zawody zimowe uważają za zbyt ryzykowne i niepotrzebne. Zwolennicy natomiast w startach zimowych widzą możliwość przerwania monotonii treningów, dodatkową motywację do pracy nad sobą, oraz okazję do świetnej zabawy na świeżym powietrzu. Na pewno warto pamiętać, że zimą rzeczywiście łatwiej jest nabawić się kontuzji i jeśli nie czujemy się pewnie, powinniśmy biec „treningowo” – z lekką rezerwą i nastawieniem na przyjemną przygodę, a nie na walkę o dobrą pozycję.

GRUDZIEŃ

Winter Trail Małopolska 2017

Gdzie: Kasinka Mała

Kiedy: 16.12.2017

3 Trasy:

Bieg na ultra dystansie: 48 km i +/- 2 800 m

Bieg anglosaski: 30 km i +/- 1 800 m

Bieg anglosaski: 10 km +/- 750 m

Strona organizatora: ultratrailmalopolska.pl

Jest to druga zimowa edycja tego znanego i cieszącego się dużą popularnością cyklu biegowego. Do wyboru trzy trasy na różnych dystansach, wiodące przez góry i doliny Beskidu Wyspowego. Start i meta biegów znajduje się w Kasince Małej. Na dystansie 48 i 30 km można zdobyć punkty ITRA oraz UTMB®. Zapisy do 9. grudnia.

STYCZEŃ

Zimowe Ultra Roztocze

Gdzie: Ostoya Roztocze Kawęczynek

Kiedy: 05-07.01.2018

1 Trasa:

Bieg 7-godzinny: pętla 22 km i +/- 618 m

Strona organizatora: zimoweroztocze.pl

Pierwszy weekend nowego roku to szansa na odpokutowanie grzechów z okresu świątecznego i zabaw sylwestrowych. Nietypowa formuła biegu zakłada ściganie się po dwóch pętlach. Najpierw „piekło” – pętla licząca 16 km, pełna wyczerpujących podbiegów i zbiegów. Później chwila wytchnienia – 6 km „nieba”. Później posiłek w punkcie odżywczym i powrót na trasę. I tak w kółko, przez 7 godzin.

Triada Zimowa

Gdzie: Krościenko nad Dunajcem

Kiedy: 06-07.01.2018

2 Trasy:

45 km (16+11+18)

60 km (16+11+33)

Strona organizatora: etapowatriada.pl

Triada oznacza zbiór trzech elementów. Bazą biegu jest miejscowość Krościenko położona na styku trzech pasm górskich: Pienin, Gorców i Beskidu Sądeckiego, przez które prowadzą trasy zawodów. Oba dystanse są też podzielone na trzy etapy, odpowiednio do pasm górskich. W sobotę rano rozgrywa się etap w Gorcach, w sobotę wieczorem w Pieninach, a w niedzielę rano ostatni etap wiodący szlakami Beskidu Sądeckiego.

III Zimowy Bieg Koliby Łomnickiej

Gdzie: Łomnica Koło Głuszycy

Kiedy: 07.01.2018

1 Trasa:

15,5 km i +/- 665 m

Strona organizatora: waligoraruncross.pl

Bieg Koliby Łomnickiej to zimowy prolog do rozgrywanych pod koniec lata zawodów ULTRA Waligóra Run Cross. Krótka trasa obfituje w ostre podbiegi i zejścia o nachyleniu nawet do 40 proc. Pomimo tego, ze względu na krótki dystans, bieg ten może okazać się dobrą inauguracją do zimowych biegów górskich.

III Górski Zimowy Maraton Ślężański

Gdzie: Sobótka

Kiedy: 13.01.2018

2 Trasy:

Półmaraton – 24km

Maraton – 43km

Strona organizatora: kbsobotka.pl

Klub sportowy Sobótka po raz 3. będzie organizatorem zimowego Półmaratonu i Maratonu rozgrywanego na terenie Ślężańskiego Parku Krajobrazowego. Cała trasa składa się z dwóch pętli. Pierwsza z nich to Półmaraton, druga – dopełnienie Maratonu dla zawodników, którzy zadeklarowali start na dłuższym dystansie.

Zimowy Półmaraton Gór Stołowych

Gdzie: Pasterka

Kiedy: 20.01.2018

1 Trasa:

Półmaraton – 21 km i + 1 000 /- 800 m

Strona organizatora: maratongorstolowych.pl

Zimowa sceneria Gór Stołowych, meta na ośnieżonych tarasach widokowych Szczelińca Wielkiego, spotkania i rozmowy z ludźmi gór i kameralne koncerty to niewątpliwe atuty tej imprezy biegowej. Trasa pomimo umiarkowanego dystansu jest bardzo wymagająca i trudna technicznie. Naturalne przeszkody, skały, liczne zakręty, znaczne przewyższenie, a także możliwe oblodzenie sprawiają, że jest to trasa dla doświadczonych biegaczy.

Zimowy Półmaraton Gór Stołowych (fot. Piotr Dymus)

II Zimowy Maraton Świętokrzyski

Gdzie: Chęciny

Kiedy: 20-21.01.2018

1 Trasa:

Bieg i marsz na długim dystansie: 45 km

Strona organizatora: zimowyswietokrzyski.pl

Po raz drugi na terenach Wyżyny Kieleckiej zostanie rozegrany Zimowy Maraton. Trasa licząca 45 km biegnie umiarkowanie pofałdowanym terenem i przecina kilka pomniejszych pasm i dolin Gór Świętokrzyskich. Impreza ma charakter nie tylko sportowy, ale również rekreacyjny i krajoznawczy, dlatego też limit na pokonanie trasy jest dość wysoki i wynosi 14 godzin.

IV Zimowy Maraton Bieszczadzki

Gdzie: Cisna

Kiedy: 28.01.2018

Trasy:

Zimowy Maraton Bieszczadzki: 42 km i + 800 m / – 750 m

Zimowa Bieszczadzka Dycha: 10 km

Strona organizatora: maratonbieszczadzki.pl

To już czwarta edycja tej cieszącej się dużą popularnością imprezy. Malownicza trasa biegu na maratońskim dystansie wiedzie od miejscowości Cisna, przez fragment Wielkiej Obwodnicy Bieszczadzkiej, od Żubraczego stokówką wokół masywu Hyrlatej do Majdanu, dalej stokówką do Karczmy Brzeziniak w Przysłupie i z powrotem stokówką do Cisnej. Dodatkowo przygotowana zostanie trasa na dystansie 10 km dla mniej zaawansowanych zawodników oraz krótki bieg dla dzieci.

24-godzinny Górski Ultramaraton Zimowy Zamieć

Gdzie: Szczyrk

Kiedy: 27.01.2018

3 Trasy:

Zadyma: jedna pętla o długości 13,5km

Zamieć: jak największa liczba pętli: Baza – Skrzyczne – Baza w przeciągu 24 godzin

Zadycha: nocny skiturowy vertical na szczyt Skrzycznego

Strona organizatora: zamiec.pl

Zamieć to wyjątkowa impreza biegowa rozgrywana na zboczach Skrzycznego. Koronna konkurencja (Zamieć) to bieg 24-godzinny. Zawodnicy mają za zadanie pokonać w tym czasie jak najwięcej długości pomiędzy bazą zawodów w Szczyrku a szczytem Skrzycznego. Wyczerpująca rywalizacja rozgrywa się na jednokierunkowej pętli. Zadyma to bardziej rekreacyjny i dostępny dla każdego bieg na dystansie 13,5 km (długość jednej pętli z bazy na szczyt), bez limitu czasowego. Nowością w tym roku będzie również nocny skiturowy vertical na Skrzyczne.

LUTY

ICEBUG Winter Trail

Gdzie: Nowy Targ

Kiedy: 10.02.2018

1 Trasa:

Bieg anglosaski: 16,6 km i + 777 m / – 777 m

Strona organizatora: icebugwintertrail.pl

Bieg Icebug Winter Trail zostanie rozegrany, podobnie jak w roku 2017, na pętli liczącej 16,6 km. Trasa wiedzie przez Gorczański Park Narodowy, osiągając w punkcie kulminacyjnym wysokość niemal 1300 m w pobliużu szczytu Turbacza. W większości zalesione tereny oferują warunki przystępne dla mniej zaawansowanych biegaczy.

II Zimowy Janosik

Gdzie: Niedzica

Kiedy: 16-17.02.2018

Trasy:

Zimowy Janosik 45 – Bedzies Kwicoł: 45 km i + 1 511 m / – 1 532 m

Zimowy Janosik 20 – Zawiany Pyzdra: 20 km i + 458 m / – 892 m

Zimowy Janosik 10 km – Kierpce Maryny: 10 km i + 328 m / – 350 m

Strona organizatora: zimowyjanosik.pl

Po dużym sukcesie zeszłorocznej, pierwszej edycji nie jest zaskoczeniem fakt, że organizatorzy zdecydowali się na kontynuowanie cyklu. Start przy bramie zamku Dunajec Niedzica i meta na zaporze w Niedzicy. Widok na Tatry oraz uroki góralskiej atmosfery. Do tego trzy dystanse do wyboru – dla biegaczy o różnym poziomie przygotowania i doświadczenia, a także towarzysząca impreza dla dzieci i młodzieży.

XRUN – Tajemnicze Kopce

Gdzie: Kornatka

Kiedy: 18.02.2018

1 Trasa:

Tajemnicze Kopce: 21km i +/- 940 m

Strona organizatora: xrun.io

XRUN to seria crossowych biegów górskich na średnich lub krótkich dystansach. W roku 2018 organizatorzy planują 4 wydarzenia. Cała seria odbywa się na leśnych ścieżkach i szlakach Beskidu Wyspowego. Pierwsza impreza to właśnie zimowy bieg górski Tajemnicze Kopce. Trasa prowadzi przez lasy w okolicy miejscowości Kornatka położonej na południe od Jeziora Dobczyckiego. Tajemnicze Kopce mogą stanowić doskonały początek przygody z zimowym bieganiem.

MARZEC

RMD Winter Run

Gdzie: Szczyrk

Kiedy: 03.03.2018

1 Trasa:

Bieg w stylu alpejskim: 8 km i – 105 m / + 515 m

Strona organizatora: rmdwinterrun.pl

Ten krótki bieg w stylu alpejskim organizowany jest co roku na trasie łączącej północne granice Szczyrku ze szczytem Klimczoka. Jest to dobry wstęp do zimowego biegania górskiego.

V Zimowy Ultramaraton Karkonoski

Gdzie: Karpacz

Kiedy: 10.03.2018

1 Trasa:

Bieg na ultra dystansie: 53,5 km

Strona organizatora: ultramaratonkarkonoski.pl

Przez wielu uważany za jeden z najpiękniejszych biegów górskich Polski. Trasa tego zimowego ultramaratonu wiedzie granią Karkonoszy i kulminuje na szczycie Śnieżki. Aby zakwalifikować się do tego wymagającego biegu, należy udokumentować pokonanie co najmniej dwóch biegów górskich na dystansie maratonu. Limit czasowy wynosi 10,5 godz., w rywalizacji uczestniczyć będzie 350 biegaczy.

XRUN – Pani Mogiła

Gdzie: Jurków

Kiedy: 25.03.2018

Trasy:

Pani Mogiła: 32 km i +/- 1 780 m

Strona organizatora: xrun.io

Drugi bieg z serii XRUN. Tym razem rywalizacja odbędzie się na dłuższej, bo liczącej 32 km, trasie. Poprowadzi ona zawodników przez masyw Mogielicy w okolicach Mszany Dolnej. Będzie to najbardziej wymagający bieg z serii, bardziej zaawansowany pod względem technicznym od poprzednika oraz liczący więcej podbiegów i zejść.

KWIECIEŃ

 

I Międzynarodowa Sztafeta Górska

Gdzie: Pasterka

Kiedy: 07.04.2018

2 Trasy:

Sztafeta – 3 osoby: 3 x 20 km

Indywidualnie: 1 x 60 km

Strona organizatora: sztafetagorska.pl

Jest to nowość w biegach górskich. Nietypowy charakter tego biegu zapewnia rywalizacja drużynowa. Zespoły trzyosobowe rywalizować będą na trasie liczącej w sumie 60 km, wiodącej przez malownicze tereny Czeskich Skalnych Miast, Broumovskich Sten oraz Parku Narodowego Gór Stołowych. Spodziewana jest silna konkurencja międzynarodowa. Dla chętnych będzie również możliwość rywalizacji indywidualnej na dystansie 60 km.

III Maraton Pieszy – Przedwiośnie

Gdzie: Ciekoty k. Kielc

Kiedy: 07-08.04.2018

1 Trasa:

Bieg/marsz na ultra dystansie: 76 km i +/- 1 930m

Strona organizatora: maratonprzedwiosnie.pl

Nie jest to może do końca bieg, i nie odbywa się w górach, jednak Maraton Pieszy – Przedwiośnie może okazać się dobrą okazją do sprawdzenia swoich sił na ultra dystansie, w nieco bardziej pobłażliwych niż górskie warunkach.

Beskidzka 160 na Raty – Salamandra Ultra Trail

Gdzie: Goleszów

Kiedy: 14.04.2018

3 Trasy:

Bieg na ultra dystansie: 100 km i +/- 5 000 m

Maraton: 50 km i +/- 2 500 m

Bieg na długim dystansie: 25 km i +/- 950 m

Strona organizatora: beskidzka160.pl

Zimowy bieg Salamandra Ultra Trail to część większego cyklu znanych imprez organizowanych pod szyldem Beskidzka 160. Rozgrywane w połowie kwietnia zawody z pewnością przyciągnął wielu zwolenników biegów na 3 proponowanych dystansach. Areną dla rywalizujących biegaczy będą, jak co roku, okolice Czantorii.

Perły Małopolski – Ojcowski Park Narodowy

Gdzie: Skała

Kiedy: 14.04.2018

3 Trasy:

Bieg anglosaski: 10 km

Bieg anglosaski: 5 km

Bieg na długim dystansie: 21 km

Strona organizatora: perlymalopolski.pl

Perły Małopolski to cykl imprez biegowych organizowanych w różnych Parkach Narodowych Małopolski. Kwietniowa impreza w Ojcowskim Parku Narodowym będzie inauguracją sezonu 2018.

Biegi w Szczawnicy – Mistrzostwa Polski w Długodystansowym Biegu Górskim

Gdzie: Szczawnica

Kiedy: 21.04.2018

5 Tras:

Niepokorny Mnich: 96 km i + 4 100 m / – 4 100 m

Nowa trasa: 64 km i + 3150 m / – 3 150 m

Wielka Prehyba: 43 km i + 1 925 m / – 1 925 m

Chyża Durbaszka: 20 km i + 820 m / – 970 m

Hardy Rolling: 6 km i + 350 m / – 350 m

Strona organizatora: biegiwszczawnicy.pl

Poważna i duża impreza biegowa na przełomie sezonów. Resztki mokrego śniegu i błoto pokrywające wszystkie trasy sprawiają, że co roku rywalizacja podczas Biegów w Szczawnicy jest bardzo wymagająca. Do wyboru dla zawodników organizatorzy przygotowali aż 5 tras. W 2018 roku na trasie Wielka Prehyba rozegrane zostaną Mistrzostwa Polski w Długodystansowym Biegu Górskim.

***

Oprócz wyżej wymienionych imprez biegowych w Krakowie regularnie, również w miesiącach zimowych, organizowane są zawody Grand Prix Krakowa w Biegach Górskich. Bieg przełajowy o charakterze górskim rozgrywany jest na 3 trasach: 6 km (+/- 216 m), 11,6km (+/- 438 m) i 23,2 km (+/- 905 m). Terminy kolejnych imprez to: 07.01.2018, 04.02.2018 i 04.03.2018. Dokładne informacje i aktualności na temat tego cyklu znajdziecie na stronie krakowbiega.pl.

Zimowych imprez biegowych będzie prawdopodobnie jeszcze więcej. Nie wszystkie wydarzenia zostały już dokładnie zaplanowane. I tak np. ze względu na brak dokładnych informacji ze strony organizatorów, nie mogliśmy uwzględnić w naszym kalendarzu Biegu Śnieżnej Pantery rozgrywanego tradycyjnie w marcu w Zawoi. Do tej pory zawody rozgrywane były na jednej, liczącej 23 km trasie. Jak będzie w przypadku IV edycji tej imprezy, dowiemy się prawdopodobnie już wkrótce ze strony biegsnieznejpantery.pl.

Michał Gurgul

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn