Mateusz Waligóra i Michał Dzikowski kontynuują reporterski projekt „Before It Is Gone”

przez Administrator | Opublikowano 24 kwietnia 2017 10:15

Z początkiem 2017 roku dziennikarz Mateusz Waligóra wraz z fotografem Michałem Dzikowskim rozpoczęli realizację serii trzech reporterskich wypraw pod nazwą ‘Before It Is Gone’. W ramach tego unikalnego projektu dokumentują miejsca i kultury, które właśnie ulegają nieodwracalnym przemianom.

Nie zmieniały się i nie będą się zmieniać – one zmieniają się TERAZ. Interesują ich wszystkie przemiany: społeczne i kulturowe, związane z degradacją środowiska czy przekształcaniem natury przez człowieka. Ruszają w drogę nie po to, by odkrywać coś, co dawno zostało odkryte lub ocalić coś, co z góry skazane jest na zagładę. Jadą, by wysłuchać historii ludzi, a następnie przekazać te historie dalej. Dokumentują zmiany, wykorzystując przy tym jak najlepiej swoje doświadczenie dziennikarskie i fotograficzne. Muszą się jednak pośpieszyć, by zdążyć. Dopóki tam są.

Wyprawa w ramach projektu „Before is gone” – Chadar Aztorin Expedition

3 wyprawy, 3 kontynenty, 1 cel

W ramach pierwszej wyprawy projektu (Chadar Aztorin Expedition) Mateusz Waligóra i Michał Dzikowski przemierzali zamarzniętą rzekę Zanskar w Indyjskich Himalajach, która zimą stanowi jedyne połączenie pomiędzy regionami Ladakh i Zanskar. Chadar, jak nazywa się tę zimową wędrówkę praktykowany jest od setek lat. Niebawem sytuacja ta może jednak ulec zmianie w związku z budową nowej całorocznej drogi oraz postępującym ociepleniem klimatu. O efektach tej wyprawy informował między innymi brytyjski dziennik The Guardian.

Wyprawa w ramach projektu „Before is gone” – Chadar Aztorin Expedition

Druga wyprawa, która rozpocznie się początkiem maja nosi nazwę Victorinox Qhapaq Ñan. Dziennikarze wyruszą do Peru, by siecią historycznych inkaskich dróg Qhapaq Ñan dotrzeć do Machu Picchu dokumentując wpływ ocieplenia klimatu na pokrywę andyjskich lodowców oraz wpływ tych zmian na codzienne życie mieszkańców gór Cordillera Vilcabamba.

Trzecia wyprawa zaplanowana jest na koniec roku w Afryce – Waligóra i Dzikowski planują dokonać pieszego i rowerowego trawersu jednej z najstarszych i najbardziej suchych pustyń na świecie – Namib, dokumentując życie Buszmenów San.

Wyprawa Victorinox Qhapaq Ñan 

Już 3 maja Mateusz Waligóra i Michał Dzikowski wyruszą do Peru by rozpocząć drugą wyprawę projektu o nazwie Victorinox Qhapaq Ñan. Jej początek będzie miał miejsce w Cusco – miejscu symbolicznego rozpoczęcia inkaskich dróg w Tahuantisuyu (państwie Inków) skąd podróżnicy udadzą się pieszo do Machu Picchu. W tym wyjątkowym miejscu planują wykonać serię unikalnych nocnych zdjęć.

W 2014 roku sieć dróg Qhapaq Ñan została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Owocem wyprawy będzie reportaż, w którym dziennikarze chcą podkreślić olbrzymie znaczenie inkaskich dróg dla rozwoju całego kontynentu południowoamerykańskiego. Celowo jednak poprowadzili trasę wyprawy tak aby na swojej drodze napotkać najwyższą górę pasma Corillera Vilcabamba – Salkantay 6271m. Drugą ważną częścią reportażu i wszystkich przekazów medialnych będzie bowiem zwrócenie uwagi publicznej na problem topniejących andyjskich lodowców.

W Peru znajduje się zdecydowana większość światowych lodowców pochodzenia tropikalnego. Jednak w ciągu zaledwie 40 lat ich powierzchnia zmniejszyła się o ponad 40 procent. Zmiany te rodzą olbrzymie konsekwencje dla mieszkańców położonych w Andach wiosek. Brak pochodzącej z lodowców wody oznacza dla nich nieuchronne zmiany, które prawdopodobnie uniemożliwią im uprawę roli, a zatem coś z czego utrzymują się od pokoleń – mówi Mateusz Waligóra

Strony: 1 | 2 | 3

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn