3 czerwca odsłonięcie tablic pamiątkowych pod Osterwą

przez Administrator | Opublikowano 25 kwietnia 2017 10:39

W sobotę, 3 czerwca 2017 roku, o godzinie 12.00 na symbolicznym cmentarzu ofiar gór pod Osterwą na Słowacji zostaną odsłonięte pamiątkowe tablice naszych kolegów i koleżanek.

Cmentarz Symboliczny pod Osterwą

Symboliczny cmentarz ludzi gór znajduje się w limbowym gaju na zboczach Osterwy, nieopodal Popradzkiego Stawu. Wcześniej tablice upamiętniające tych, którzy zginęli w górach, umieszczano w miejscach, gdzie ponieśli śmierć.

Pomysłodawcą otwarcia cmentarza był czeski malarz i taternik Otokar Štafl, który w 1922 roku zaproponował umieszczenie wszystkich tablic z Tatr w jednym miejscu – wybrano w tym celu właśnie zachodnie zbocze Osterwy. W 1936 roku postawiono tu kapliczkę wzorowaną na spiskich kaplicach ludowych. Cmentarz został otwarty i poświęcony 11 sierpnia 1940 roku. Motto cmentarza brzmi: „Umarłym na pamiątkę, żyjącym ku przestrodze”.

Kapliczka pod Osterwą (fot. podhale-sport.pl)

3 czerwca zostaną upamiętnieni:

Dodatkowo zostanie poświęcona tablica w wersji angielskiej dla śp. Wojtka Wróża, która poleci z wyprawą na K2 w czerwcu i zostanie zawieszona na kopcu Gilkeya.

Zapraszamy na uroczystość

W sprawach organizacyjnych prosimy o kontakt z Piotrkiem Kubickim, tel.+48602198746, mail: piotr.kubicki@pza.org.pl.

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn