Lekkie kurtki ze sztuczną ociepliną

przez Piotr Turkot | Opublikowano 09 listopada 2016 11:19

Jaką wybrać ocieplinę? Czy lepszy będzie model z panelami po bokach czy pełna kurtka na chłodniejsze warunki? Materiał zewnętrzny raczej miękki i tylko wodoodporny, czy mocniejszy i wodoszczelny? Raczej na lekko czy nieco solidniej? Pytań przy wyborze górskiej garderoby jest jak zawsze wiele – nieco światła rzucamy na lekkie kurtki ze sztuczną ociepliną.

W realiach górskich, jak i znakomitej większości outdoorowych, lekkie kurtki – czy to puchowe, czy ze sztuczną ociepliną – mają swoje miejsce w plecaku (lub przynajmniej w bagażniku) przez cały rok. W lecie używamy ich najczęściej wieczorami na taborach, polach namiotowych czy rześkich biwakach w czasie wspinaczki, jak również rano, kiedy to zapewniają nam komfortowe oczekiwanie na nadejście słońca.

Kurtki dla aktywnych (fot. Dynafit)

Kurtki dla aktywnych (fot. Dynafit)

Wiosna i jesień to czas wzmożonej eksploatacji wspomnianych produktów; okres upałów w ciągu dnia zdecydowanie się skraca, a wieczory i poranki zaczynają oferować przymrozki lub, w najlepszym wypadku, solidny chłód.

Zimą do gry wkraczają kurtki cięższego kalibru; aby zaparzyć sobie poranną kawę, najczęściej musimy sięgnąć po coś „pancernego”, podobnie gdy tylko słońce zniknie gdzieś daleko na zachodzie. Inaczej sprawa ma się w ciągu dnia, kiedy oddani jesteśmy aktywnościom narciarskim, biegowym czy wspinaczkowym, a do tego – choć panuje siarczysty mróz – mamy typowy dzień „lampy” i w ciężkiej „puchówce” zaczynamy czuć się niekomfortowo.

Kolekcja ocieplanych kurtek Black Diamond (fot. wspinanie.pl)

Kolekcja ocieplanych kurtek Black Diamond (fot. wspinanie.pl)

Rozwiązanie może być tylko jedno: lekkie kurtki, nazywane powszechnie „primaloftami”. Wyparły one w dużej mierze klasyczny „polar” i używane są obecnie przez cały rok, proponując narciarzowi, turyście czy wspinaczowi większą wydajność w stosunku do swojej wagi oraz atrakcyjniejszy, bardziej nowoczesny wygląd.

Hybrydy

W miarę tworzenia coraz to bardziej zaawansowanych technologii i szycia bardziej złożonych części odzieży, zaczęto zwracać jeszcze większą uwagę na zapotrzebowanie poszczególnych części ciała na dodatkowe ocieplenie, a w wypadku innych – dodatkową wentylację.

W tym momencie każda z kurtek szyta przez czołowe branżowe firmy dogrzewa klatkę piersiową i plecy i jednocześnie pozwala na cyrkulację powietrza i jak najbardziej swobodne oddychanie w okolicach pach i boków.

W Arc’teryx Proton AR stosuje się kombinację wypełnienia w zależności od części ciała 65 g/m2 lub 90 g/m2, pokrywając tym samym całość kurtki ociepliną, a dla odmiany w Dynafit Traverse Hybrid PRL wstawki primaloftowe znajdują się jedynie w miejscach najbardziej narażonych na utratę ciepła.

Dynafit - Traverse Hybrid Primaloft

Dynafit – Traverse Hybrid Primaloft

Obie formy niejednolitego kroju zwykło się popularnie nazywać „hybrydami”, podobnie jak rozwiązanie, które przyjęła La Sportiva w swoim bardzo dobrze izolującym produkcie Asteroid PrimaLoft, w którym jedynie dół rękawów wypełniony jest wspomnianym w nazwie materiałem izolacyjnym (o niższej gramaturze).

Generalnie rzecz ujmując, założeniem projektanta jest znalezienie jak najlepszego balansu pomiędzy izolacją a oddychalnością i systemem odprowadzania wilgoci. Wstawki z materiału Schoeller® (Black Diamond First Light Hoody), Dry Microloft™ (Millet Trilogy Dual), czy poliestru (The North Face Summit L4 Jacket) albo wspomniana zróżnicowana ilość PrimaLoftu nie tylko pozwalają na miejscowe oddychanie newralgicznych części ciała, ale również umożliwiają lepszą cyrkulację powietrza zgromadzonego pod „dogrzewanymi” częściami korpusu, co z jednej strony wpływa na wyrównanie temperatur (minusowy efekt kompromisu), a z drugiej umożliwia szybkie schnięcie i odprowadzanie wilgoci, która jest znacznie większym wrogiem komfortu termicznego niż „suchy chłód”.

Dlatego, nie licząc ekstremalnych warunków (warunki arktyczne, góry wysokie zimą lub na znacznej wysokości) lub sytuacji pomiędzy aktywnościami (biwak, odpoczynek, asekuracja na stanowisku), to hybryda – a nie puchówka – będzie stanowić podstawowe wsparcie cieplne naszego organizmu.

Strony: 1 | 2 | 3 | 4

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn