Krzysztof Wielicki nagrodzony w Torello. „Jurek” najlepszym filmem górskim

przez Administrator | Opublikowano 21 listopada 2016 13:46

Krzysztof Wielicki został nagrodzony za całokształt dokonań górskich na 34. festiwalu filmów górskich w Torello. W konkursie filmowy nagrodę za najlepszy film górski odebrał Paweł Wysoczański za dokument „Jurek”, poświęcony Jerzemu Kukuczce.

Krzysztof Wielicki z nagrodą

Krzysztof Wielicki z nagrodą

Nagroda za całokształt dokonań górskich jest przyznawana na festiwalu w Torello (Hiszpania) od 1992 roku. Wyróżnieni zostali nią m.in. Edmund Hillary, Chris Bonnington, Peter Habeler, Doug Scott. Organizatorzy w tym roku uznali, że do tego zacnego grona powinien dołączyć Krzysztof Wielicki.

Krzysztof Wielicki na scenie festiwalu w Torello

Krzysztof Wielicki na scenie festiwalu w Torello

Nic dziwnego, ten wybitny wspinacz jako piąty człowiek na świecie zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. Jest autorem trzech pierwszych wejść zimowych na szczyty ośmiotysięczne (w tym Mount Everest) i znakomitych przejść solowych. Jest także pierwszym himalaistą, który z bazy wszedł na szczyt ośmiotysięcznika w ciągu jednej doby.

Laureaci 34. festiwalu filmów górskich w Torello

Laureaci 34. festiwalu filmów górskich w Torello

W konkursie filmowym festiwalu Grand Prix zdobył film Pavola Barabasza Pod ciężarem wolności. Ten obraz, poświęcony tatrzańskim tragarzom, będzie można zobaczyć na zbliżającym się Krakowskim Festiwalu Górskim (2-4 grudnia).

Jury uznało, że tytuł najlepszego filmu górskiego i Srebrna Szarotka (Flor de Neu de Plata) należy się dokumentowi „Jurek”. To już kolejna nagroda dla Pawła Wysoczańskiego.

Wojciech Słowakiewicz/wspinanie.pl

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn