Lista obrazów zakwalifikowanych do Konkursu Filmu Polskiego na 14. KFG

przez Administrator | Opublikowano 22 listopada 2016 8:43

Jakie oblicze będzie miał w tym roku Konkurs Filmu Polskiego? Jaki film zyska uznanie jury, a jaki oczaruje festiwalową publiczność? Najlepszych twórców nagradzamy na Krakowskim Festiwalu Górskim już od 2004 roku (wyjątek stanowiły dwie edycje, 2006 i 2011, wówczas nie wybrano zwycięzcy). Kto zostanie laureatem I Nagrody 14. KFG, dowiemy się już podczas niedzielnej gali 4 grudnia. Najwyższy czas na prezentację tegorocznych kandydatów.

Statuetki (fot. Adam Kokot / KFG)

Statuetki (fot. Adam Kokot / KFG)

Ale zanim lista…, jeszcze kilka słów o składzie jury i nagrodach. W tym roku filmy oceniać będą:

Marcin Jamkowski – dziennikarz, podróżnik, wspinacz, fotograf i filmowiec,
Marcin Koszałka – reżyser, operator filmowy, twórca filmów fabularnych i dokumentalnych,
Łukasz M. Maciejewski – autor scenariuszy filmowych i telewizyjnych,
Krzysztof Spór – dziennikarz, współtwórca Akademii Węży i portalu Stopklatka.pl.

Zdobywca I Nagrody w konkursie otrzyma 2000 zł i statuetkę, II Nagroda to czek na 1200 zł. Oprócz nagród głównych wręczone zostaną również – nagroda publiczności oraz specjalne wyróżnienie dla obrazu stricte wspinaczkowego. Poza tym, wybrane krajowe produkcje będą miały szansę zmierzenia się z obrazami Międzynarodowego Konkursu Filmowego (na KFG po raz siódmy) walczącymi o Grand Prix KFG 2016.

W tym roku do Międzynarodowego Konkursu Filmowego zakwalifikowanych zostało aż pięć polskich dokumentów. Oto one:

 • Alpine Wall Tour, 46 min, reżyseria Wojciech Kozakiewicz
 • Kangchenjunga, 19 min, reżyseria Krystyna Rachwał
 • Mój czas, 52 min, reżyseria Jan Wierzejski
 • Obsesja, 6 min, reżyseria Wojciech Kozakiewicz i Jacek Matuszek
 • Za ostatni grosz…, 13 min, reżyseria Barbara Jendrzejczyk

A poniżej lista filmów biorących udział w Konkursie Filmu Polskiego:

 • Alpine Wall Tour, 46 min, reżyseria: Wojciech Kozakiewicz
  Dokument o Łukaszu Dudku i Jacku Matuszku, którzy w ramach projektu Alpine Wall Tour jako pierwsi powtórzyli 1000-metrową drogę skalną w północnych Włoszech – Brento Centro.W tym samym roku wspięli się także na głośną Bellavistę. Film to uniwersalny dokument, wciągający w świat pięknych alpejskich krajobrazów, ale też opowieść o pokonywaniu własnych słabości, pasji i o partnerstwie w górach.
 • First Ley, 4 min, reżyseria: Wojciech Kozakiewicz
  Mateusz Haładaj po skompletowaniu jedenastu dróg o trudnościach 9a i wyższych pracuje nad swoim kolejnym projektem: krótką i boulderową drogą First Ley 9a+ w Margalefie.
 • Kangchenjunga, 2016, 19 min, reżyseria: Krystyna Rachwał
  Kanczendzonga 8586 m n.p.m. – Adam Bielecki, po roku przerwy od gór wysokich, zostaje zaproszony przez Denisa Urubkę na wiosenną wyprawę na ośmiotysięcznik. Film porusza temat pokory wobec natury, poskromienia własnego ego. Pokazuje też, że do rezygnacji z celu potrzeba tyle samo siły, co do jego realizacji.
 • Korona Warszawy – Prawdziwa Historia, 2016, 18 min, reżyseria: Jan Mencwel i Szczepan Żurek
  Nic nie zapowiadało, że ta zima będzie przełomowa w historii Polskiej Wspinaczki Nizinnej. Tymczasem w lutym 2015 roku pięciu śmiałków porwało się na coś, co do tej pory wydawało się nieosiągalne dla zwykłego człowieka. Zdobyć mityczną Koronę Warszawy w jednym sezonie zimowym – to czyste szaleństwo, kompletny absurd i totalna fikcja. Co naprawdę zdarzyło się pod Kopą Cwila? Co czuli wspinacze po zdobyciu Góry Gnojnej…?
 • Mój czas, 2016, 52 min, reżyseria: Jan Wierzejski
  Bohaterką filmu jest Magda Łączak – wybitna biegaczka górska, zajmująca pierwsze miejsca w ultramaratonach górskich. Jej specjalnością jest dystans 100 km. Kamera podąża za Magdą, śledząc jej zmagania, przygotowania i treningi. ,,Mój czas” to film o bieganiu, dążeniu do celu i realizowaniu marzeń.
 • Obsesja, 2016, 6 min. reżyseria: Wojciech Kozakiewicz i Jacek Matuszek
  Łukasz Dudek, najbardziej wszechstronny polski wspinacz, spędził ponad 40 dni nad swoim autorskim projektem w Kusiętach. Jego Obsesja 8C jest najtrudniejszym boulderem w Polsce i zarazem najtrudniejszym pokonanym do tej pory przez Polaka.
 • Papichulo, 2016, 6 min, reżyseria: Wojciech Kozakiewicz
  Historia o Piotrku Schabie, 20-letnim wspinaczu z Krakowa, pracującym nad swoją pierwszą drogą 9a+, Papichulo w Olianie. Piotrek jest drugim Polakiem, który przeszedł drogę wspinaczkową o takiej wycenie.
 • Pokonać siebie, 2016, 18 min, reżyseria: Jolanta Zaręba
  Opowieść o Izabeli Zatorskiej, biegaczce z Podkarpacia, Mistrzyni Świata w biegach górskich. W 2016 roku Iza wzięła udział w jednym z najtrudniejszych biegów na świecie – Elbrus Race (6642 m). Planowała pobić rekord świata. Poznajemy Izę nie tylko jako biegaczkę, ale również jako kobietę, nauczyciela i trenera.
 • Regatta Ultra Sky Marathon Babia Góra, 2016, 4 min, reżyseria: Krzysztof Zaniewski
  Film przedstawia zmagania zawodników na Babiej Górze – dystans koronny to próba zdobycia Babiej Góry 6 razy w różnych wariantach podejść. Do tej pory nie udało się nikomu tego dokonać w określonym limicie czasu.
 • Toy Story. Historia pewnych zabawek, 2016, 7 min, reżyseria: Piotr Picheta
  „Toy Story” to wspinaczkowa opowieść o tym, że nasze działania mają bezpośredni wpływ na ludzi, którzy nas otaczają. A szczególnie na dzieci wspinaczy. „Make your influence positive” – czyli „uczyń swój wpływ pozytywnym”.
 • Ujek – Józef Uznański, 2016, 47 min, reżyseria: Jerzy Porębski
  Ujek, czyli Józef Uznański. Legendarny ratownik tatrzański drugiej połowy ubiegłego wieku. Wspaniały sportowiec – narciarz, żołnierz czasu okupacji hitlerowskiej, później represjonowany przez władze komunistyczne. Człowiek gór, przewodnik pierwszego psa lawinowego w Polsce, uczestnik ponad 300 wypraw ratunkowych w Tatrach, w tym w szeregu najtrudniejszych. Doskonały instruktor, wychowawca wielu pokoleń ratowników górskich. Przy tym niezwykle skromny i otwarty człowiek, wspaniały kompan nie tylko w górach.
 • Wypowiedź, 2016, 10 min, reżyseria: Piotr Ślęzak
  Wyprawa dwóch przyjaciół, fotografa i mima, na Petits Charmoz w celu dokonania tytułowej „wypowiedzi”.
 • Z kajakiem przez życie, 2016, 59 min, reżyseria: Jerzy Porębski
  Opowieść o pasji, uporze, przezwyciężaniu przeszkód i determinacji w dążeniu do celu kolejnych pokoleń członków studenckiego klubu kajakowego Bystrze z Krakowa. W świecie znani są ze spektakularnych wypraw na dziesiątki dziewiczych rzek niemal wszystkich kontynentów. Na co dzień prowadzą szkolenia, organizują zawody i dziesiątki spływów. Ich osiągnięcia są dziełem wyjątkowej atmosfery, a przede wszystkim ludzi, którzy ją tworzą.
 • Za ostatni grosz…, 2016, 13 min, reżyseria: Barbara Jendrzejczyk
  Produkcja: TVP Katowice
  Historia człowieka, którego ścieżki zawsze pną się w górę. Zarówno te himalajskie, jak i te… życiowe. Tomek Mackiewicz „Czapkins” od kilku lat próbuje zimą zdobyć ośmiotysięcznik Nanga Parbat. Walka z górą trwa, ale inną już wygrał – z narkotykowym nałogiem – pomogła 2-letnia terapia w Monarze. Co dziś daje mu siłę, żeby nie zbaczać z drogi na szczyt? O tym w reportażu „Za ostatni grosz…”.

Więcej o filmowej odsłonie 14. KFG, w tym miejsce i daty pokazów na stronie www.kfg.pl.

Dorota Dubicka/wspinanie.pl

Pod_Patronatem_Outdoor_Magazyn

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn