Trekking z głową, czyli o etyce podczas podróży

przez Administrator | Opublikowano 14 lipca 2015 14:40

W sierpniu wyrusza wyprawa Wielki Szlak Himalajski 2015, która podążać będzie ze wschodu na zachód przemierzając liczące 1700 km pasmo Himalajów. Będzie to pierwsza polska próba przejścia najwyżej położonego szlaku pieszego na świecie. Działający samodzielnie dwuosobowy zespół w składzie: Bartosz Malinowski i Joanna Lipowczan planuje przebyć trasę w około 130- 150 dni.

Trekking w Himalajach – dla wielu osób to spełnienie marzeń o poznaniu najwyższych gór Ziemi, odmiennej kultury, o spotkaniu ze wspaniałą przyrodą i krajobrazami wysokogórskimi, różnych grup etnicznych zamieszkującymi jedne z najbardziej odległych zakątków globu.

J7A4852-1

Podróżowanie staje się coraz bardziej dostępne i masowe. Czy mamy jednak świadomość jak minimalizować nasz wpływ na środowisko naturalne, jak zachować się w czasie dalekich podróży? Czy myślimy o tak prozaicznych kwestiach, jak np.: co zrobić ze śmieciami, które każdego dnia „produkujemy” podczas naszych wypraw? Czy zadajemy sobie trud, aby przed wędrówką przygotować się do niej? Poczytać o zwyczajach, kulturze, obyczajach miejsca, do którego się wybieramy? Nauczyć się kilku podstawowych zwrotów w lokalnym języku? Mimo licznych artykułów dotyczących odpowiedzialnej turystyki, podróżnicy z całego świata popełniają gafy (świadomie lub nie), mają problemy z odnalezieniem się w innej kulturze, cywilizacji. Wielu turystów usilnie próbuje zmieniać i przekonywać lokalną ludność do swoich racji.

index

Jednym z celów utworzenia Wielkiego Szlaku Himalajskiego przez rząd nepalski było promowanie turystyki w nieuczęszczanych regionach północnego Nepalu. Otwarcie szlaku miało ożywić rejony, w których nie ma ruchu turystycznego a sytuacja ekonomiczna miejscowej ludności jest zła. Z jednej strony to ważna inicjatywa biorąc pod uwagę fakt, że ci ludzie żyją często na granicy ubóstwa. Z drugiej jednak strony na podróżnikach i organizatorach ruchu turystycznego spoczywa ogromna odpowiedzialność, żeby te rejony nie podzieliły losów tras trekkingowych wokół Annapurny czy do bazy pod Everestem. Żeby nie doszło do niekontrolowanego rozwoju infrastruktury turystycznej, zanieczyszczenia środowiska, dewastacji przyrody, czy niszczenia kultury i tradycji lokalnej ludności. Dlatego tak ważne jest trzymanie się zasad tzw. odpowiedniego podróżowania, która kładzie nacisk zarówno na aspekty ekologiczne jak i na te związane z poszanowaniem miejscowej kultury. Należy pamiętać, że jesteśmy gości w tamtych stronach – też byśmy nie chcieli, żeby goście w naszym domu wywracali nam wszystko do góry nogami. – podkreślają Joanna Lipowczan i Bartosz Malinowski, którzy podejmą próbę samodzielnego przejścia Wielkiego Szlaku Himalajskiego.

Sarek_SS15_H8B1988

Wraz z powstaniem Wielkiego Szlaku Himalajskiego (trawers Himalajów, liczący 1 700 km) powstał tzw. Kodeks Postępowania czyli Kodeks Dobrych Praktyk mający na celu promowanie odpowiedzialnej turystyki opartej na poznawaniu lokalnej kultury, na poszanowaniu środowiska naturalnego oraz mieszkańców, np. korzystanie z usług i kupowanie lokalnych produktów.

Oto niektóre zasady kodeksu, z którymi warto zapoznać się przed wyjazdem w Himalaje. Wiele z nich ma charakter uniwersalny i mogą być stosowane podczas trekkingu w każdym miejscu na świecie.

Śmieci

Zabieraj ze sobą swoje śmieci, także te leżące na szlaku dając dobry przykład innym podróżnikom i miejscowej ludności; unikaj brania foliowych torebek od sprzedawców; nie zakopuj śmieci (niszczy to glebę i jest niebezpieczne dla zwierząt, które mogą je wykopać i się nimi zatruć lub zranić); zużyte baterie zabierz do swojego kraju.

Wyżywienie

Strony: 1 | 2 | 3

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn