Akademia Górska: kilka rad od Krzysztofa Wielickiego

przez Administrator | Opublikowano 15 kwietnia 2014 10:08

W miniony weekend w Tatrach odbyła się druga edycja (i pierwsza zimowa) Akademii Górskiej, podczas której uczestnicy mogli zdobyć szereg nowych umiejętności przydatnych podczas górskich aktywności. I świetnie się przy tym bawić. Wstęp do warsztatów z turystyki wysokogórskiej poprowadził Krzysztof Wielicki. Co mówił? Relacjonujemy.

***

Doświadczenie

Każdy z Was może pisać własną historię, podnosić sobie pomału poprzeczkę. Ważne jednak, żeby pisać tę historię, żeby człowiek się doskonalił, zdobywał, poznawał. Oczywiście jeśli macie pieniądze, to bierzecie przewodnika, są to ludzie doświadczeni, można się wiele nauczyć. Trzeba jednak pamiętać, że każdemu może się przydarzyć błąd, również przewodnikowi. Trzeba więc być czujnym, a ta czujność wynika głównie z doświadczenia.

Krzysztof Wielicki poprowadził wstęp do warsztatów z zakresu podstaw turystyki wysokogórskiej (fot. Outdoor Magazyn)

Krzysztof Wielicki poprowadził wstęp do warsztatów z zakresu podstaw turystyki wysokogórskiej (fot. Outdoor Magazyn)

wielicki1

Kask i łączność

Jeśli chodzi o sprzęt – tutaj jest tak jak kogo stać. Ale jest jeden najważniejszy element – garnek na głowie. Gdyby nie ten garnek, już by mnie tu dawno nie było.

Sprzęt głównie poprawia komfort, bo tak naprawdę to człowiek się wspina. Jest jednak pewna rewolucja także w sprzęcie: łączność. Czyli komórka, a w niej wpisane numery telefonów do ratowników, także dzięki łączności satelitarnej w wyższych górach można teraz szybko podejmować decyzje. Inna sprawa – gdy wychodzicie w góry warto osobom bliskim zostawić wiadomość o tym gdzie idziecie i kiedy planujecie powrót.

Everesty

Poza tym ważne jest żeby sobie Everesty układać pomalutku, żeby nie przeskakiwać pewnych etapów. Na pewno jest to droga bezpieczniejsza, choć ja wiem, że każdy ma paszport, kartę kredytową, może pojechać wszędzie, gdzie tylko chce.

Jeśli tylko macie takie możliwości, to radzę Wam się stowarzyszać, być w klubach, zapisywać się. Spotkacie tam doświadczanych ludzi, którzy zjedli czy stracili zęby na wspinaniu.

Trening

Gdy człowiek pracuje, nie ma możliwości by górami zajmować się profesjonalnie. Dla Was to pewnie urlop, dlatego przed wyjazdem warto się przygotować – pobiegać trochę, poćwiczyć, potrenować, skorzystać z wiedzy bardziej doświadczonych kolegów.

Strony: 1 | 2 | 3

Wyświetlam 2 komentarze
Dodaj swój komentarz
  1. […] 12 i 13 kwietnia w rejonie Kasprowego Wierchu i Hali Gąsienicowej odbyły się warsztaty – do wyboru – z podstaw turystyki wysokogórskiej, podstaw lawinoznawstwa, ratownictwa partnerskiego, aklimatyzacji, nawigacji, narciarstwa wysokogórskiego i wspinaczki. Prowadzili je ratownicy TOPR i doświadczeni przewodnicy wysokogórscy, w tym m.in. Ludwik Wilczyński, Grzegorz Bargiel, Marek Kazior, Adam Marasek. Wspinaczka na Świnicy odbyła się pod okiem „Króla Tatr”, czyli Jana Muskata. Ambasadorem projektu jest natomiast himalaista Krzysztof Wielicki, który poprowadził także wstęp do podstaw turystyki wysokogórskiej (o czym piszemy TUTAJ). […]

  2. Wojtek napisał(a):

    Ciekawe jest że kiedy ktoś taki jak Krzysztof Wielicki mówi o sprawach podstawowych, nabiera to większego znaczenia. Jeśli ktoś kto jest ikoną alpinizmu, mówi że trzeba nosić kask, że trzeba myśleć i nie dać się zabić, to nabiera to większej wartości która zostaje głębiej w sercu.

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn