III Przegląd Filmów o Górach „O! Góry”

przez Administrator | Opublikowano 10 lutego 2014 16:49

Krzysztof Wielicki, Dariusz Załuski, Artur Małek i Aleksander Lwow – oto goście Przeglądu Filmów o Górach O! Góry! Ponad to odbędą się pokazy filmów górskich, koncerty i warsztaty. A wszystko w dniach od 14 do 16 lutego w Szczecinie.

OGORY-plakat

Przegląd Filmów o Górach O! GÓRY to:

 • 29 filmów w dwóch salach projekcyjnych,
 • spotkania z Gośćmi Specjalnymi: Krzysztofem Wielickim, Dariuszem Załuskim, Arturem Małkiem, Aleksandrem Lwowem,
 • wieczorne koncerty: Grupa POGRANI, Tadek Wasilewski – Chrobry Pub,Księgarnia Romana Krukowskiego – literatura górska i podróżnicza, albumy, kalendarze i archiwalia,
 • stoiska z bogatą ofertą odzieży górskiej, sprzętu, wyposażenia i nie tylko,
 • warsztaty edukacyjno-survivalowe Survival Totem Group dla dzieci i młodzieży „ABC przetrwania – w górach i nie tylko”,
 • „Struś pędziwiatr” – przedszkole przeglądowe z elementami nauki bezpiecznego wędrowania w górach,
 • kawiarenka dla uczestników Przeglądu – Columbus Coffee,
 • głosowanie publiczności na najciekawszy film dnia,
 • atrakcyjne nagrody i upominki od Sponsorów, rozlosowywane wśród widzów,
 • 10 lat Elitarnego Klubu Górskiego „Leśne Dziadki” w Szczecinie.

Elitarny Klub Górski „Leśne Dziadki” jako Główny Organizator Przeglądu we współpracy z Muzeum Narodowym w Szczecinie, SZCZECIN-EXPO Towarzystwem Wspierania Rozwoju Pomorza Zachodniego oraz Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie postanowił kontynuować ideę Przeglądu, który jest odpowiedzią na potrzeby odbiorców naszego miasta i województwa, a jednocześnie przyczynia się do podniesienia poziomu kompetencji kulturalno-społecznych uczestników i upowszechnia wśród mieszkańców postawę aktywności, chęci odkrywania nowego, uprawiania czynnego sposobu spędzania wolnego czasu. Przegląd przekonuje, że nasze województwo jest miejscem zamieszkiwanym przez ludzi aktywnych, podróżujących, odkrywających nowe rejony, poświęcających się pasjom i ambicjom.

O! GÓRY to trzecia edycja Przeglądu, jedynego na Pomorzu Zachodnim, o tak bogatym repertuarze. Dzięki współpracy z organizatorem renomowanego Przeglądu Filmów Górskich w Lądku Zdroju, wybór filmów zrealizowanych przez polskich i zagranicznych autorów jest wyjątkowo ciekawy i urozmaicony. Trzecia edycja Przeglądu Filmów o Górach to wydarzenie realizowane w partnerstwie instytucji, organizacji, przedsiębiorców, pasjonatów i znawców tematu. Przewidujemy, że we wszystkich wydarzeniach III Przeglądu Filmów o Górach weźmie udział około 1000 osób.

***

Karnety do nabycia w kasie Gmachu Głównego Muzeum Narodowegow Szczecinie, Wały Chrobrego 3, w godzinach:

 • wtorek, środa, sobota: 10.00-18.00
 • czwartek: 10.00-20.00
 • niedziela: 10.00-16.00

Program i szczegóły dotyczące Festiwalu na stronie: www.ogory.szczecin.pl.

***

GOŚCIE SPECJALNI PRZEGLĄDU

Krzysztof Wielicki

Krzysztof Wielicki (fot. PHZ)

Krzysztof Wielicki (fot. PHZ)

Polski wspinacz, taternik, alpinista i himalaista. Jest piątym człowiekiem na Ziemi, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. Na trzy z nich: Mount Everest, Kanczendzongę i Lhotse wszedł zimą jako pierwszy. Na Lhotse stanął samotnie w noc sylwestrową w gorsecie, który nosił po uszkodzeniu kręgosłupa w górach. Na Broad Peak „wbiegł’ solo w ciągu jednego dnia (pierwsze na świecie wejście z bazy na szczyt ośmiotysięcznika w ciągu jednej doby). Na Dhaulagiri (w 16 godzin) i Sziszapangmę wspiął się sam, wytyczając nowe drogi. Nikt też nie toważyszeył mu podczas wejścia na szczyt Gaszerbruma II. Świadkami samotnego wejścia na Nanga Parbat, jedną z największych ścian Ziemi, byli jedynie pakistańscy pasterze obserwujący jego wyczyn z oddalonych łąk. Brał udział w kilku wyprawach na K2. Dopiero podczas czwartej, latem 1996, wytrwałość została nagrodzona – wszedł na szczyt Filarem Północnym z dwoma włoskimi alpinistami.

Dariusz Załuski

Dariusz Załuski

Dariusz Załuski

Polski taternik, alpinista, himalaista, przewodnik SKPB Warszawa, scenarzysta i reżyser wielu filmów o tematyce górskiej. Jest zdobywcą pięciu ośmiotysięczników, w tym K2 oraz (dwukrotnie) Moun Everest. Uczestniczył w kilkunastu polskich wyprawach w Himalaje i Karakorum, w tym siedmiu zimowych. W 1997 wspólnie z Jerzym Natkańskim zdobył szczyt Gaszerbrum II (8035 m). W 2000 wspólnie z Ryszardem Pawłowskim i Eugeniuszem Chomczykiem wszedł na Czo Oju (8201 m), rok później wspólnie z Anną Czerwińską zdobył Lhotse (8516 m). W 2006 brał udział w kilkunastoosobowej wyprawie Falvit Everest Expedition 2006. Jej celem było odtworzenie drogi, którą po raz pierwszy zdobyto Moun Everest w 1953. Wyprawa zakończyła się zdobyciem szczytu przez Dariusza Załuskiego, Martynę Wojciechowską oraz kilku innych członków ekipy, w tym trzech Polaków i trzech Szerpów. W 2011 w ramach międzynarodowej wyprawy, w skład której wchodziła m. in. Gerlinde Kaltenbrunner, zdobył (jako dziewiąty Polak) szczyt K2 (8611 m). Jego materiały filmowe były wielokrotnie wykorzystywane w telewizyjnych filmach dokumentalnych.

Strony: 1 | 2

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn