III Przegląd Filmów o Górach „O! Góry”

przez Administrator | Opublikowano 10 lutego 2014 16:49

Krzysztof Wielicki, Dariusz Załuski, Artur Małek i Aleksander Lwow – oto goście Przeglądu Filmów o Górach O! Góry! Ponad to odbędą się pokazy filmów górskich, koncerty i warsztaty. A wszystko w dniach od 14 do 16 lutego w Szczecinie.

OGORY-plakat

Przegląd Filmów o Górach O! GÓRY to:

 • 29 filmów w dwóch salach projekcyjnych,
 • spotkania z Gośćmi Specjalnymi: Krzysztofem Wielickim, Dariuszem Załuskim, Arturem Małkiem, Aleksandrem Lwowem,
 • wieczorne koncerty: Grupa POGRANI, Tadek Wasilewski – Chrobry Pub,Księgarnia Romana Krukowskiego – literatura górska i podróżnicza, albumy, kalendarze i archiwalia,
 • stoiska z bogatą ofertą odzieży górskiej, sprzętu, wyposażenia i nie tylko,
 • warsztaty edukacyjno-survivalowe Survival Totem Group dla dzieci i młodzieży „ABC przetrwania – w górach i nie tylko”,
 • „Struś pędziwiatr” – przedszkole przeglądowe z elementami nauki bezpiecznego wędrowania w górach,
 • kawiarenka dla uczestników Przeglądu – Columbus Coffee,
 • głosowanie publiczności na najciekawszy film dnia,
 • atrakcyjne nagrody i upominki od Sponsorów, rozlosowywane wśród widzów,
 • 10 lat Elitarnego Klubu Górskiego „Leśne Dziadki” w Szczecinie.

Elitarny Klub Górski „Leśne Dziadki” jako Główny Organizator Przeglądu we współpracy z Muzeum Narodowym w Szczecinie, SZCZECIN-EXPO Towarzystwem Wspierania Rozwoju Pomorza Zachodniego oraz Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie postanowił kontynuować ideę Przeglądu, który jest odpowiedzią na potrzeby odbiorców naszego miasta i województwa, a jednocześnie przyczynia się do podniesienia poziomu kompetencji kulturalno-społecznych uczestników i upowszechnia wśród mieszkańców postawę aktywności, chęci odkrywania nowego, uprawiania czynnego sposobu spędzania wolnego czasu. Przegląd przekonuje, że nasze województwo jest miejscem zamieszkiwanym przez ludzi aktywnych, podróżujących, odkrywających nowe rejony, poświęcających się pasjom i ambicjom.

O! GÓRY to trzecia edycja Przeglądu, jedynego na Pomorzu Zachodnim, o tak bogatym repertuarze. Dzięki współpracy z organizatorem renomowanego Przeglądu Filmów Górskich w Lądku Zdroju, wybór filmów zrealizowanych przez polskich i zagranicznych autorów jest wyjątkowo ciekawy i urozmaicony. Trzecia edycja Przeglądu Filmów o Górach to wydarzenie realizowane w partnerstwie instytucji, organizacji, przedsiębiorców, pasjonatów i znawców tematu. Przewidujemy, że we wszystkich wydarzeniach III Przeglądu Filmów o Górach weźmie udział około 1000 osób.

***

Karnety do nabycia w kasie Gmachu Głównego Muzeum Narodowegow Szczecinie, Wały Chrobrego 3, w godzinach:

 • wtorek, środa, sobota: 10.00-18.00
 • czwartek: 10.00-20.00
 • niedziela: 10.00-16.00

Program i szczegóły dotyczące Festiwalu na stronie: www.ogory.szczecin.pl.

***

GOŚCIE SPECJALNI PRZEGLĄDU

Krzysztof Wielicki

Krzysztof Wielicki (fot. PHZ)

Krzysztof Wielicki (fot. PHZ)

Polski wspinacz, taternik, alpinista i himalaista. Jest piątym człowiekiem na Ziemi, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. Na trzy z nich: Mount Everest, Kanczendzongę i Lhotse wszedł zimą jako pierwszy. Na Lhotse stanął samotnie w noc sylwestrową w gorsecie, który nosił po uszkodzeniu kręgosłupa w górach. Na Broad Peak „wbiegł’ solo w ciągu jednego dnia (pierwsze na świecie wejście z bazy na szczyt ośmiotysięcznika w ciągu jednej doby). Na Dhaulagiri (w 16 godzin) i Sziszapangmę wspiął się sam, wytyczając nowe drogi. Nikt też nie toważyszeył mu podczas wejścia na szczyt Gaszerbruma II. Świadkami samotnego wejścia na Nanga Parbat, jedną z największych ścian Ziemi, byli jedynie pakistańscy pasterze obserwujący jego wyczyn z oddalonych łąk. Brał udział w kilku wyprawach na K2. Dopiero podczas czwartej, latem 1996, wytrwałość została nagrodzona – wszedł na szczyt Filarem Północnym z dwoma włoskimi alpinistami.

Dariusz Załuski

Dariusz Załuski

Dariusz Załuski

Polski taternik, alpinista, himalaista, przewodnik SKPB Warszawa, scenarzysta i reżyser wielu filmów o tematyce górskiej. Jest zdobywcą pięciu ośmiotysięczników, w tym K2 oraz (dwukrotnie) Moun Everest. Uczestniczył w kilkunastu polskich wyprawach w Himalaje i Karakorum, w tym siedmiu zimowych. W 1997 wspólnie z Jerzym Natkańskim zdobył szczyt Gaszerbrum II (8035 m). W 2000 wspólnie z Ryszardem Pawłowskim i Eugeniuszem Chomczykiem wszedł na Czo Oju (8201 m), rok później wspólnie z Anną Czerwińską zdobył Lhotse (8516 m). W 2006 brał udział w kilkunastoosobowej wyprawie Falvit Everest Expedition 2006. Jej celem było odtworzenie drogi, którą po raz pierwszy zdobyto Moun Everest w 1953. Wyprawa zakończyła się zdobyciem szczytu przez Dariusza Załuskiego, Martynę Wojciechowską oraz kilku innych członków ekipy, w tym trzech Polaków i trzech Szerpów. W 2011 w ramach międzynarodowej wyprawy, w skład której wchodziła m. in. Gerlinde Kaltenbrunner, zdobył (jako dziewiąty Polak) szczyt K2 (8611 m). Jego materiały filmowe były wielokrotnie wykorzystywane w telewizyjnych filmach dokumentalnych.

Artur Małek

Artur Małek (fot. Renata Małek)

Artur Małek (fot. Renata Małek)

Polski taternik, alpinista i himalaista. Organizator i uczestnik kilkudziesięciu wypraw m.in. w Alpy, Andy, Himalaje oraz góry Afryki. Jest absolwentem fizjoterapii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Członek Klubu Wysokogórskiego w Katowicach. Pierwszy z zimowych zdobywców Broad Peak (8047 m n.p.m.) – 5 marca 2013. Ma na swoim koncie zimowe wspinaczki na Kazalnicy Mięguszowej: „Uskok Laborantów” VIII-, Kocioł Kazalnicy, „Długosz-Popko” VI+, Kocioł Kazalnicy (partner: Artur Szachniewicz), „Cień Wielkiej Góry” VI-, Kocioł Kazalnicy (parter: Artur Szachniewicz), „Parada jedynek” VI+, Kocioł Kazalnicy (partnerzy: Artur Szachniewicz i Mateusz Grobel), „Orzeł z Epiru” VI/VI+, Kocioł Kazalnicy (partner: Mariusz Lange). Jego doświadczenia z wysokością to wejścia na Alpa Mayo 5947 m i Island Peak 6180 m. Przejścia – drytooling: „Między 5-Nizzą a Soplem” M10-, Jaskinia Lodowa (Góry Choczańskie), „Moherowy Ninja” D8, Jaskinia Jasna (Strzegowa), „Gemini” D9, Jaskinia Jasna (Strzegowa), „Gotica” D8, Jaskinia Jasna (Strzegowa), „Przez Żabę na wprost” D8, Jaskinia Jasna (Strzegowa), „Demone Libe” D8+, Jaskinia Jasna (Strzegowa). Otrzymał nagrodę specjalną za najbardziej widoczny rozwój w klasycznej wspinaczce zimowej, w historii zawodów Memoriału Bartka Olszańskiego w roku 2011. Pasjonat dobrej muzyki, biegania wszystkiego co wprawia w ruch, szczególnie swojej żony.

Aleksander Lwow 

Aleksander Lwow (fot. Marian Bała)

Aleksander Lwow (fot. Marian Bała)

Uczestnik wypraw w Himalaje, między innymi na K2 (dwu krotnie, w tym raz w zimie), Yalung Kang (zimą), Broad Peak (zimą), Mount Everest (4 razy). Wspinał się także w Hindukuszu, Pamirze, Andach i Tienszanie. Jest autorem pierwszego polskiego i jak dotąd najszybszego w historii (7 godzin, samotnie) wejścia na Pumori. W 1991 roku zorganizował i kierował międzynarodową wyprawą Polish Jack Wolfskin Everest Expedition. Zdobywca czterech ośmiotysięczników (Manaslu – 8163, Lhotse – 8516, Cho Oyu – 8201, Gasheebrum II – 8035). Laureat KOLOSA, Członek Honorowy PZA, Członek Honorowy EKG. Autor znakomitych książek – w tym „Zwyciężyć znaczy przeżyć 20 lat później”.

Organizatorzy III Przeglądu Filmów o Górach O! GÓRY

Elitarny Klub Górski „Leśne Dziadki”
Muzeum Narodowe w Szczecinie
SZCZECIN-EXPO Towarzystwo Wspierania Rozwoju Pomorza Zachodniego
Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
PRINTSHOP Cyfrowe Centrum Druku

Kontakt do Organizatora

Dyrektor Przeglądu: Roman Weczer, tel. 501 633 878
Kierownik biura Przeglądu: Agata Lewandowska, tel. 607 925 999;
e-mail: agata.lewandowska@szczecin-expo.org
Biuro Przeglądu: tel. 91 831 49 22, fax. 91 423 94 71

PATRON PRZEGLĄDU

Tadeusz Piotrowski – Szczecinianin, który wspinaczki rozpoczął w Tatrach, na początku lat 60 ubiegłego wieku, w czasie studiów na Politechnice Szczecińskiej. Na przełomie lat 60 i 70 zyskał opinię wybitnego wspinacza o niezwykłych możliwościach i legendarnej odporności, z czasem specjalizującego się we wspinaczce zimowej i wspinaczce w górach najwyższych. Należał do ścisłej polskiej czołówki alpinistycznej, a kilka z jego osiągnięć zapisało się na trwałe w historii alpinizmu światowego. Autor wielu książek o tematyce górskiej. Zginął w lipcu 1986 schodząc z K2.

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn