W lutym rusza Balkan Winter Expedition 2014

przez Aneta Żukowska | Opublikowano 14 stycznia 2014 12:55

4400km po europejskich drogach, 16 dni, 7 najwyższych szczytów państw, 4 osoby gotowe na zmaganie się z mrozem, śniegiem, wiatrem oraz wysokością i jedno marzenie – zimowa wyprawa w góry Półwyspu Bałkańskiego. Tak w skrócie można opisać wyprawę Balkan Winter Expedition 2014, która w trasę wyruszy już 15 lutego.

Projekt Balkan Winter Expedition 2014 jest częścią projektu Korona Europy, w który zaangażowany jest Klub Górski Olimp im. Tomka Nowaka z wrocławskiego AWFu. Pomysł na taką wyprawę urodził się w głowach Adama Karasewicza i Tomka Żłobińskiego w trakcie jednej z poprzednich wypraw – zgodnie stwierdzili, że organizowanie wielu wypraw na Bałkany po pojedyncze szczyty nie ma sensu – dlaczego więc nie zdobyć ich hurtowo? Dodatkowo w zimowych warunkach.

Dotychczasowe wyprawy pomysłodawców Balkan Winter Expedition 2014 - zimowy Kazbek

Dotychczasowe wyprawy pomysłodawców Balkan Winter Expedition 2014 – zimowy Kazbek

Dotychczasowe wyprawy pomysłodawców Balkan Winter Expedition 2014 - Gerlach

Dotychczasowe wyprawy pomysłodawców Balkan Winter Expedition 2014 – Gerlach

 

Rok wcześniej, w zimie, zorganizowali wspólnie wyprawę w hiszpańskie Sierra Nevada, podczas której, mimo bardzo trudnych warunków pogodowych i huraganowych wiatrów, aż 6 osób zdobyło Mulhacén. Do dwójki już wymienionych uczestników wyprawy dołączy jeszcze Jagoda Podkowska – mistrzyni Polski Jiu-Jitsu z 2012 roku, oraz Maciek Rokicki – podobnie jak Adam i Tomek, absolwent AWF Wrocław.

Dotychczasowe wyprawy pomysłodawców Balkan Winter Expedition 2014 - zimowy Mulhacen

Dotychczasowe wyprawy pomysłodawców Balkan Winter Expedition 2014 – zimowy Mulhacen

Dotychczasowe wyprawy pomysłodawców Balkan Winter Expedition 2014 - Pik Lenina

Dotychczasowe wyprawy pomysłodawców Balkan Winter Expedition 2014 – Pik Lenina

Tej zimy zamierzają wejść na Djeravicę w Kosowie, Midżur w Serbii, Musałę w Bułgarii, Moldoveanu w Rumunii, Golem Korab, będący jednocześnie najwyższym szczytem Macedonii i Albanii, Zla Kolatę w Czarnogórze, oraz Maglić w Bośni i Hercegowinie. Mało kto za cel wypraw wybiera sobie tamtejsze pasma górskie, a jeszcze mniej osób czyni to w warunkach zimowych – choćby ze względu na problemy z dostaniem się zasypanymi drogami do podnóży gór i związane z tym długie trekkingi. Bez dwóch zdań, zdobycie wszystkich siedmiu szczytów będzie naprawdę dużym wyzwaniem.

Wyprawa uruchomiła także zbiórkę środków na portalu Polak Potrafi pod adresem: http://polakpotrafi.pl/projekt/balkan-winter-expedition-2014

Adam Karasewicz

Pod_Patronatem_Outdoor_Magazyn

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn