Zadbaj o swoje bezpieczeństwo zimą!

przez Aneta Żukowska | Opublikowano 13 listopada 2013 13:05

Wychodząc zimą w góry trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że bierze się pełną odpowiedzialność za wszelkie podejmowane decyzje. Co więcej, w sytuacji awaryjnej, trzeba będzie liczyć przede wszystkim na swoją wiedzę i umiejętności.

PLAKAT-LAWINY-2014

Zima w górach od zawsze fascynowała i przyciągała miłośników aktywnego wypoczynku. W ostatnich latach szczególnie szybko rośnie jednak liczba osób, które w poszukiwaniu ciekawych narciarskich i snowboardowych zjazdów, czy nowych celów wspinaczkowych docierają coraz dalej i wyżej. Dla nich wyprawy w góry wiążą się z wieloma dodatkowymi niebezpieczeństwami, z których największe stanowią lawiny.

Zjawisko to badane jest od lat, jednak wciąż pozostaje trudno przewidywalne, przede wszystkim ze względu na zależność od wielu czynników takich jak: wiatr, ukształtowanie terenu, intensywność opadów, czy zmiany temperatury.

1

Właśnie charakter tego zagrożenia sprawia, że zimą szczególnego znaczenia nabierają wiedza i umiejętności, które pozwalają samemu zadbać o swoje bezpieczeństwo, a także prawidłowo zachować się w razie wypadku.

Jak tłumaczy Jan Krzysztof, Naczelnik TOPR:

Komunikaty na temat stabilności pokrywy śnieżnej, tablice informacyjne w miejscach szczególnie narażonych na lawiny, czy oznaczenia na mapach to tylko część informacji, która stanowi podstawę do właściwej oceny sytuacji w terenie, w którym się poruszamy. Każde zbocze jest inne, w różnych jego miejscach możliwość wyzwolenia lawiny jest większa lub mniejsza, dlatego umiejętność odpowiedniego wnioskowania, to podstawa dla osób, które chcą samodzielnie eksplorować góry.

3

Tego, jak wyciągać odpowiednie wnioski, dowiedzieć się można na szkoleniach organizowanych przez Polskie Stowarzyszenie Freeskiingu i TOPR, które od 6 lat cieszą się coraz większą popularnością wśród osób eksplorujących zimą góry.

Od lat angażujemy się w programy poprawiające bezpieczeństwo w życiu codziennym: na drogach, nad wodą i w górach. Każdego roku przeznaczamy miliony złotych z funduszu prewencyjnego na te działania. Jesteśmy dumni, że kursy lawinowe cieszą się coraz większą popularnością, co bezpośrednio przyczynia się do podnoszenia bezpieczeństwa w górach. Wysoki poziom wiedzy teoretycznej i porady dotyczące zasad bezpieczeństwa i zachowania się w górach są siłą tego programu. Turystyka górska staje się coraz bardziej popularna, dlatego jestem pewny, że chętnych na uczestnictwo w kursie jeszcze długo nie zabraknie – dodaje Piotr Glen, Dyrektor ds. Zaangażowania Społecznego PZU – strategicznego partnera akcji.

W najbliższym sezonie w Tatrach zorganizowanych zostanie osiem weekendowych szkoleń lawinowych, których bazą będzie tradycyjnie schronisko Murowaniec na Hali Gąsienicowej. W czasie kursów prowadzonych przez doświadczonych ratowników TOPR będzie można zdobyć wiedzę na temat oceny zagrożenia lawinowego, planowania wyjść w góry, czy też nauczyć się obsługi sprzętu umożliwiającego poszukiwanie osób zasypanych przez lawiny (detektor, sonda i łopatka).

Strony: 1 | 2 | 3 | 4

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn