Zadbaj o swoje bezpieczeństwo zimą!

przez Aneta Żukowska | Opublikowano 13 listopada 2013 13:05

Wychodząc zimą w góry trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że bierze się pełną odpowiedzialność za wszelkie podejmowane decyzje. Co więcej, w sytuacji awaryjnej, trzeba będzie liczyć przede wszystkim na swoją wiedzę i umiejętności.

PLAKAT-LAWINY-2014

Zima w górach od zawsze fascynowała i przyciągała miłośników aktywnego wypoczynku. W ostatnich latach szczególnie szybko rośnie jednak liczba osób, które w poszukiwaniu ciekawych narciarskich i snowboardowych zjazdów, czy nowych celów wspinaczkowych docierają coraz dalej i wyżej. Dla nich wyprawy w góry wiążą się z wieloma dodatkowymi niebezpieczeństwami, z których największe stanowią lawiny.

Zjawisko to badane jest od lat, jednak wciąż pozostaje trudno przewidywalne, przede wszystkim ze względu na zależność od wielu czynników takich jak: wiatr, ukształtowanie terenu, intensywność opadów, czy zmiany temperatury.

1

Właśnie charakter tego zagrożenia sprawia, że zimą szczególnego znaczenia nabierają wiedza i umiejętności, które pozwalają samemu zadbać o swoje bezpieczeństwo, a także prawidłowo zachować się w razie wypadku.

Jak tłumaczy Jan Krzysztof, Naczelnik TOPR:

Komunikaty na temat stabilności pokrywy śnieżnej, tablice informacyjne w miejscach szczególnie narażonych na lawiny, czy oznaczenia na mapach to tylko część informacji, która stanowi podstawę do właściwej oceny sytuacji w terenie, w którym się poruszamy. Każde zbocze jest inne, w różnych jego miejscach możliwość wyzwolenia lawiny jest większa lub mniejsza, dlatego umiejętność odpowiedniego wnioskowania, to podstawa dla osób, które chcą samodzielnie eksplorować góry.

3

Tego, jak wyciągać odpowiednie wnioski, dowiedzieć się można na szkoleniach organizowanych przez Polskie Stowarzyszenie Freeskiingu i TOPR, które od 6 lat cieszą się coraz większą popularnością wśród osób eksplorujących zimą góry.

Od lat angażujemy się w programy poprawiające bezpieczeństwo w życiu codziennym: na drogach, nad wodą i w górach. Każdego roku przeznaczamy miliony złotych z funduszu prewencyjnego na te działania. Jesteśmy dumni, że kursy lawinowe cieszą się coraz większą popularnością, co bezpośrednio przyczynia się do podnoszenia bezpieczeństwa w górach. Wysoki poziom wiedzy teoretycznej i porady dotyczące zasad bezpieczeństwa i zachowania się w górach są siłą tego programu. Turystyka górska staje się coraz bardziej popularna, dlatego jestem pewny, że chętnych na uczestnictwo w kursie jeszcze długo nie zabraknie – dodaje Piotr Glen, Dyrektor ds. Zaangażowania Społecznego PZU – strategicznego partnera akcji.

W najbliższym sezonie w Tatrach zorganizowanych zostanie osiem weekendowych szkoleń lawinowych, których bazą będzie tradycyjnie schronisko Murowaniec na Hali Gąsienicowej. W czasie kursów prowadzonych przez doświadczonych ratowników TOPR będzie można zdobyć wiedzę na temat oceny zagrożenia lawinowego, planowania wyjść w góry, czy też nauczyć się obsługi sprzętu umożliwiającego poszukiwanie osób zasypanych przez lawiny (detektor, sonda i łopatka).

2

Oprócz kursów podstawowych będzie można wziąć udział także w jednym z dwóch szkoleń skiturowych lub szkoleniu skialpinistycznym. W programie tego ostatniego znalazły się przede wszystkim zagadnienia związane z wykorzystaniem sprzętu alpinistycznego do asekuracji w stromym i trudnym technicznie terenie lub sytuacjach awaryjnych. Kursy skiturowe to trwające 3 dni wycieczki narciarskie pomiędzy tatrzańskimi schroniskami. Wstępnie planowane są przejścia na trasach Hala Kondratowa – Ornak i Murowaniec – Pięć Stawów.

Sześć lat temu postanowiliśmy zorganizować kursy lawinowe, które będą łatwo dostępne dla uczestników tzn. udział w nich nie wymagałby wzięcia kilku dni urlopu w pracy albo ominięcia zajęć na uczelniach, a koszt nie przekraczałby zbytnio tego ponoszonego przy zwykłej wyprawie w góry. Każdego roku zwiększamy liczbę szkoleń i wciąż nie mamy problemów z frekwencją. Coraz więcej osób w poszukiwaniu nowych wyzwań dociera jednak coraz dalej i wyżej. Kwestia bezpieczeństwa w górach zaczyna coraz częściej oznaczać w ich przypadku także wiedzę i umiejętności związane z poruszaniem się na nartach turowych, czy asekuracją w terenie skalnym i lodowym. Stąd pomysł, by do akcji dodać nowe typy szkoleń – mówi Andrzej Lesiewski, pomysłodawca akcji.

4

Jeszcze jedną nowością w najbliższym sezonie będą dwa jednodniowe szkolenia w Centrum Lawinowym na Kalatówkach. Ich uczestnicy zapoznają się z obsługą sprzętu lawinowego oraz podstawowymi zasadami prowadzenia akcji ratowniczych.

Podobnie jak w minionych latach dzięki współpracy z firmą PZU i partnerami akcji kilkanaście miejsc na kursach oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe będzie można wygrać w licznych konkursach organizowanych w mediach i w czasie imprez outdoorowych w całej Polsce.

Szkolenia PSF i TOPR to kilka dni w sezonie, które z pewnością warto poświęcić, by zdobyć wiedzę i umiejętności, które mogą kiedyś uratować życie nam, partnerom naszych wypraw, a nawet nieznanym nam osobom, które ulegną wypadkowi.

Program poszczególnych szkoleń oraz rezerwację miejsc znaleźć można na stronie: www.kursylawinowe.pl.

Terminy kursów: 

13 – 15.12.2013 – kurs lawinowy

10 – 12.01.2014 – kurs lawinowy

24 – 26.01.2014 – kurs lawinowy

08.02.2014 – kurs jednodniowy

14 – 16.02.2014 – kurs lawinowy

21 – 23.02.2014 – kurs skialpinistyczny

22.02.2014 – kurs jednodniowy

28.02 – 02.03.2014 – kurs lawinowy

07 – 09.03.2014 – kurs skiturowy

14 – 16.03.2014 – kurs lawinowy

28 – 30.03.2014 – kurs lawinowy

04 – 06.04.2014 – kurs skiturowy

11 – 13.04.2014 – kurs lawinowy

***

Partner strategiczny: PZU

Akcję wspierają: The North Face, Nikon, Uvex, Odlo, Black Diamond, Armada

Partnerzy akcji: TPN, TOPR

Organizator: PSF

 

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn