Nanga Dream – Justice for All 2013/2014

przez Aneta Żukowska | Opublikowano 13 listopada 2013 16:09

Już po raz czwarty Marek Klonowski i Tomasz Mackiewicz zmierzą się najbliższej zimy z Nanga Parbat (8126 m), jednym z dwóch ostatnich ośmiotysięczników niezdobytych w porze zimowej. Tym razem w liczniejszym składzie.

nanga-dream-justice-for-all2013

Do ekipy „Nanga Dream – Justice for All 2013-2014” dołączyło dwóch alpinistów: doświadczony Jacek Teler, uczestnik wielu wypraw, w tym zimowych na K2 (2002/2003) i Nanga Parbat (2009) oraz Paweł Dunaj, 27-letni podróżnik i alpinista, zdobywca m.in. Piku Lenina (7134 m) i Chan Tengri (6995 m). Jak napisał Marek Klonowski w e-mailu z 12 listopada:

Oprócz naszej czwórki powinny być jeszcze 2 osoby bez doświadczenia, niekoniecznie się wspinające (choć jeden na pewno będzie chciał), no i może dojedzie Piotr Tomza w późniejszym okresie.

Uczestnicy wyprawy. Od lewej: Tomasz Mackiewicz, Marek Klonowski, Jacek Teler i Paweł Dunaj

Uczestnicy wyprawy. Od lewej: Tomasz Mackiewicz, Marek Klonowski, Jacek Teler i Paweł Dunaj

Wyprawa znajduje się w końcowej fazie organizacji. Przez najbliższe kilka dni zbierane są jeszcze społeczne fundusze (szczegóły tutaj). Część sprzętu i żywność liofilizowana już jest, reszta zjeżdża. Czekają jeszcze na pozwolenia, na których podstawie można uzyskać wizy pakistańskie.

Wyjazd z Polski planowany jest na początku grudnia. Po 3-4 dniach załatwiania formalności w Islamabadzie, wyprawa wyruszy Karakoram Highway do Chilas (ok. 350 km). Tam po dokonaniu ostatnich zakupów paliwa, świeżego mięsa, ryżu itp. alpiniści przesiądą się do wynajętego jeepa i ruszą do Tarashing, gdzie kończy się droga i rozpoczyna karawana do bazy. Z Tarashing w ciągu dwóch dni, przez wioskę Rupal oraz lodowiec Bazhin dociera się do Lattabo (3500 m), opuszczonej w zimie osady pasterskiej.

Przebieg „Drogi Schella” po stronie Rupal (fot. polakpotrafi.pl)

Przebieg „Drogi Schella” po stronie Rupal (fot. polakpotrafi.pl)

Po przygotowaniu bazy ekipa będzie się wstępnie aklimatyzować na szczycie o wysokości około 5500 m, położonym na południe od Lattabo. Rozpoczęcie akcji górskiej na Nanga Parbat planowane jest na pierwszy dzień zimy, czyli 21 grudnia 2013. Podobnie jak w zeszłym roku celem będzie Droga Schella prowadząca lewym ograniczeniem flanki Rupal na grań Mazeno, a następnie po stronie Diamir na wierzchołek.

                                                                                                                           Janusz Kurczab

wspinanie.pl

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn