Wędrownym krokiem przez Południowy Tyrol

przez Aneta Żukowska | Opublikowano 17 lipca 2013 17:49

Niezależnie jak bardzo się uprzeć, wszystkich tras wędrówkowych w Południowym Tyrolu się nie przejdzie – jest ich ponad 13 000 kilometrów! Wiodą po łąkach, lasach, sadach jabłkowych i gajach kasztanowych, a że są świetnie oznakowane, to bez problemu można się po nich poruszać i zobaczyć co tylko się chce. W zależności też od kondycji i ochoty, na wędrowców czekają łagodne ścieżki spacerowe, jak i wymagające trekkingowe trasy biegnące wzdłuż alpejskich jezior i lodowców. Przed taką wyprawą warto też ściągnąć specjalną aplikację trekkingową.

Obowiązkowe Tre Cime di Lavaredo/Drei Zinnen!

Ponad czterogodzinna trasa, wiodąca do flagowych szczytów Południowego Tyrolu. Ma 9,5 km, jednak warto się trochę zmęczyć by dotrzeć do tego charakterystycznego miejsca – nawet jeśli nie jest się wytrawnym wędrowcem, trasa jest jak najbardziej do przejścia, a punkt docelowy na pewno wynagrodzi wysiłek.

Po drodze mija się kilka górskich chat, gdzie można na chwilę się zatrzymać, przekąsić coś lub po prostu odpocząć. Obowiązkowy szlak dla wszystkich odwiedzających Południowy Tyrol!

Na spokojnie, pośród gajów kasztanowych

W samym sercu Völlan, powyżej gminy Lana, znajduje się szlak kasztanowy. Punkt startowy ok. 2-kilometrowej, łatwej i płaskiej trasy oznaczony jest dużą drewnianą rzeźbą kasztanowego jeża.

Tyrol_Tre-Cime

 

Półtora-godzinny szlak jest jednocześnie ścieżką edukacyjną, opowiadającą o znaczeniu kasztanów jadalnych i kasztanowców dla człowieka – temat niby abstrakcyjny, jednak niewiele osób wie, że dawno temu ten owoc zastępował kawę, a także służył jako główny artykuł żywieniowy, ponieważ z kasztanów i mąki kasztanowej można zrobić nie tylko chleb i ciasto, ale też kluski, kopytka i polentę. Jako bogaty w białko produkt, nieraz ratował miejscowej ludności życie.

Tyrol2

Wyzwanie: Pisciadù

Via Ferrata Tridentina am Pisciadù  jest jedną z bardziej popularnych tras wspinaczkowych masywu Sella i Dolomitów. Mimo, że stosunkowo krótka (2,5 km), nie jest prosta – pokonanie tej niewielkiej długości może zająć ponad 3 godziny, a linowe mocowania są niezbędne. Niemniej jednak widoki na dolinę Alta Badia czy wodospad Pisciadù, są bajkowe i warte wysiłku.

Tyrol

A na szczycie, dla śmiałków, którzy szczęśliwie dotrą do celu, czeka gościnne górskie schronisko.

Wędrówka do kina

Jest to trasa doskonała dla osób spragnionych alpejskich pejzaży, dla miłośników górskich szlaków oraz wszystkich, którzy kochają kino. Łatwy szlak, wiodący prosto do Knottnkino, które zwykłym kinem nie jest. „Knott“ to południowotyrolskie określenie skały, a kino na „knottach“ składa się z 40 przytwierdzonych do podłoża krzeseł pod gołym niebem.

Tyrol_Knottnkino

W takich siedziskach można – w zależności od panującej właśnie aury – oglądać cudowny wystrój sceny pod gołym niebem aż do zachodu słońca. Położne na szczycie góry Rotsteinkogel, wysoko ponad doliną Merano, daje widoka na prześliczną panoramą Południowego Tyrolu, oglądaną z jedynego w swoim rodzaju „żywego kina”.

Więcej informacji na stronach:

 www.suedtirol.info

www.facebook.com/poludniowytyrol

www.suedtirol.info/magazyndolomity

Informacja prasowa regionu Tyrol Południowy 

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn