Bracia Lowe – twórcy sprzętu wspinaczkowego, założyciele Lowe Alpine

przez Aneta Żukowska | Opublikowano 25 czerwca 2013 15:09

Ponad 40 lat istnienia marki Lowe Alpine to historia rewolucyjnych dokonań w zakresie wspinaczki i sprzętu outdoorowego oraz dzieje zmiennych losów samej firmy w rękach różnych właścicieli. Przede wszystkim jednak jest to historia braci Lowe: Grega, Mike’a i Jeffa.

Jeff Lowe podczas wspinaczki na Ama Dablam w 1979 roku (fot. thewildwood.wordpress.com)

Jeff Lowe podczas solowej wspinaczki na Ama Dablam w 1979 roku (fot. thewildwood.wordpress.com)

Przełomowe pomysły

Lowe Alpine zostało założone w 1967 roku przez młodego zapalonego konstruktora i wspinacza – Grega Lowe’a. Jeszcze w tym samym roku Greg opracował jeden z pierwszych wykorzystujących sprężynę przyrządów do asekuracji w rysach – Crack Jumar.

Crack Jumar (fot. Greg Lowe)

Crack Jumar (fot. Greg Lowe)

Projektu ostatecznie zaniechano na rzecz innego pomysłu, w którym uczestniczyli już bracia Grega – Jeff i Mike. W 1972 roku światło dziennie ujrzał prototyp pierwszych mechanicznych kości mimośrodowych (Cam Nut i Split Cam), opatentowanych przez Grega rok później.

Cam Nut i Split Cam (fot. needlesports.com)

Cam Nut i Split Cam (fot. needlesports.com)

W maju tego samego roku ukazała się ich pierwsza reklama w amerykańskim magazynie „Climbing” – Split Camy kosztowały 3,95 dolarów.

Reklama Cam Nut w magazynie Climbing z  1973 roku (fot. needlesports.com)

Reklama Cam Nut w magazynie Climbing z 1973 roku (fot. needlesports.com)

W tak skromny sposób zaczynał się nowy rozdział w historii wspinania, nierozerwalnie złączony z historią rozwoju sprzętu outdoorowego marki Lowe Alpine.

Równolegle z koncepcjami dotyczącymi asekuracji wspinaczkowej Greg wraz z braćmi opracowywał projekt systemów nośnych w plecakach, począwszy od roku 1967, kiedy powstał pierwszy plecak ze stelażem wewnętrznym.

W 1972 roku Greg tworzy pierwszą ochronną torbę na aparat fotograficzny, kładąc tym samym podwaliny pod markę Lowepro. W 1973 roku zostaje zarejestrowana spółka Lowe Alpine Systems.

Lowe

Kolejne lata przynoszą ciąg sukcesów braci Lowe i ich przełomowe dla przemysłu outdoorowego idee. W roku 1974 powstają Humming Bird i Big Bird, pierwsze czekany o konstrukcji modułowej (z wymiennymi ostrzami). W tym samym roku na rynek zostaje wprowadzony  LURP (ang. Limited Use of Reasonable Placement; pierwszy namiot wiszący z jednego punktu o sztywnej platformie podłogowej, tzw. portaledge). Rok 1976 przynosi rewolucję w dziedzinie rakach wspinaczkowych, w 1977 powstaje pierwszy plecak o regulowanej długości pleców.

Greg Lowe w 1967 roku (fot. blog.lowepro.com)

Greg Lowe w 1967 roku (fot. blog.lowepro.com)

W 1978 roku Jeff Lowe testuje odzież własnego projektu podczas wspinaczki na Latok w Karakorum, w 1980 roku powstaje pierwszy worek kompresyjny, a w 1983 Jeff powołuje do życia markę produkującą sprzęt wspinaczkowy – Latok Mountain Gear (jako spółkę zależną Lowe Alpine). W 1984 roku powstaje Diamond Pullover, jeden z pierwszych softshelli, wykonany od zewnątrz ze stretchu marki Schoeller z poliestrową ociepliną i wiskozowym materiałem od wewnątrz…

Historia ta jest długa i wciąż można dopisywać do niej kolejne rozdziały, w których znajdą się przede wszystkim kolejne udoskonalenia systemów nośnych plecaków i nowe technologie stosowane w materiałach stosowanych przy produkcji odzieży outdoorowej.

Strony: 1 | 2 | 3 | 4

Wyświetlam 1 Comments
Dodaj swój komentarz
  1. […] Redakcja przyznaje nagrody w kilku kategoriach, dość swobodnie je kształtując w reakcji na wydarzenia na wspinaczkowej scenie. W tym roku zdecydowano się na przyznanie nagrody za całokształt osiągnięć. Otrzymał ją Jeff Lowe, jeden z najważniejszych wspinaczy w historii amerykańskiego wspinania. Autor dziesiątek górskich dróg, wynalazca i konstruktor sprzętu wspinaczkowego – więcej na jego temat możecie przeczytać w naszym reportażu TUTAJ. […]

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn