Wspinanie nie trafi na Igrzyska Olimpijskie

przez Aneta Żukowska | Opublikowano 29 maja 2013 19:33

Zarząd MKOL podjął dzisiaj decyzję w sprawie dyscyplin, które znajdą się w programie Igrzysk Olimpijskich. Członkowie Zarządu postanowili zarekomendować baseball/softball, squah oraz zapasy. W związku z tym szanse na udział wspinaczki sportowej zmalały praktycznie do zera. Choć wybór Zarządu muszą zatwierdzić delegaci MKOl na zjeździe w Buenos Aires (wrzesień 2013), to uważa się, że decyzja ta nie będzie już zmieniona.

31-wspinanie.na-Igrzyskach-Olimpijskich-kolejny-etap

Proces włączania wspinania do programu Igrzysk Olimpijskich został zapoczątkowany w 2006 roku. Wtedy w kanadyjskim Banff UIAA (należy do niej również Polski Związek Alpinizmu) podjęła decyzję o wyłączeniu wspinaczki sportowej z grupy dyscyplin wspieranych i zarządzanych przez UIAA i powołaniu niezależnej federacji zajmującej się zawodami wspinaczkowymi. W konsekwencji, 27 stycznia 2007 roku we Frankfurcie powołano IFSC – International Federation of Sport Climbing.

Nowa organizacja rozpoczęła ustalanie zasad, które miały sprawić, by wspinanie mogło dołączyć do rodziny sportów olimpijskich m.in.: regulaminy zawodów, kontrole antydopingowe, zasady bezpieczeństwa, wymogi dla organizatorów itd. IFSC równolegle wspierało 3 dyscypliny: prowadzenie, bouldering i czasówki. W 2010 roku MKOl oficjalnie uznał wspinanie za dyscyplinę sportową.

Ubiegłoroczne Mistrzostwa Świata w Arco oraz rozegrane niedawno Mistrzostwa Świata w Paryżu miały być “pokazem siły” dyscyplin wspinaczkowych. W Paryżu zjawili się obserwatorzy Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

Wojciech Słowakiewicz

wspinanie.pl

Wyświetlam 1 Comments
Dodaj swój komentarz
  1. […] że IFSC (International Federation of Sport Climbing) ma już na swoim koncie nieudaną próbę wprowadzenia wspinaczki do programu Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2020, miejmy nadzieję, że tym razem wszystko zakończy się […]

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn