Od wspinaczki po trekking – plecaki średniej wielkości

przez Aneta Żukowska | Opublikowano 07 maja 2013 9:13

Plecak jest tym elementem ekwipunku, który kupujemy na lata i oczywiście chcielibyśmy, żeby wszystkie jego aspekty konstrukcyjne były dobrze przemyślane. Jego ewentualne wady, niedopasowanie do naszej sylwetki oraz do ciężaru, który targamy na plecach, szybko wyjdą na jaw i z każdym kolejnym krokiem będą nam coraz bardziej dokuczać podczas wędrówki. Wybór plecaków jest ogromny, a poszczególne modele często diametralnie różnią się od siebie – dlatego przyjrzymy się im nieco bliżej.

Z pewnością warto wziąć pod uwagę wielkość plecaka, ale także rodzaj systemu nośnego i pozornie drobne elementy konstrukcyjne, które nabierają wagi dopiero wtedy, gdy jesteśmy już w drodze.

Zanim kupimy plecak zastanówmy się do czego jest on tak naprawdę nam potrzebny (fot. Vaude)

Zanim kupimy plecak zastanówmy się do czego jest on tak naprawdę nam potrzebny (fot. Vaude)

Należy się zastanowić nad przeznaczeniem plecaka – czy będziemy go używali przede wszystkim podczas jedno- lub dwudniowych ale intensywnych wypadów, czy też będzie potrzebny na tygodniowy trekking, na wspinanie w skałach, w Tatrach, czy może ma także służyć na krótkie skitourowe wycieczki.

Kiedy uporamy się z odpowiedzią na to pytanie, powinniśmy pomyśleć także o odpowiednim litrażu, systemie nośnym, ładowności plecaka oraz związanych z nią: ilości kieszeni, wytrzymałości materiału i najróżniejszych udogodnieniach konstrukcyjnych (które być może wcale nie będą nam potrzebne).

Plecaki zazwyczaj dzieli się ze względu na przeznaczenie lub litraż, choć najczęściej jedno wynika z drugiego. W niniejszym zestawieniu prześledzimy najbardziej różnorodną i uniwersalną grupę plecaków – od 31 do 50 litrów.

Plecak-szafa czy plecak-worek?

Plecaki służące do wielodniowego transportu będą dużo bardziej skomplikowane konstrukcyjnie niż plecaki jednodniowe czy wspinaczkowe, które dość często przypominają zwykłe worki z szelkami.

Wraz z długością wycieczki rośnie także litraż plecaka, a co za tym idzie – ilość elementów, w które jest on wyposażony. Im plecak większy, tym częściej stosuje się w nim podział komory głównej na dwie części, co pomaga zapewnić względny ład wśród transportowanych przedmiotów i szybki dostęp np. do śpiwora (bez wyjmowania z plecaka wszystkich pozostałych rzeczy). Podział na dwie komory powstaje przez ściągnięcie tkaniny wewnątrz plecaka linką ze stoperem lub zsunięcie jej zamkiem błyskawicznym.

W dwie komory wyposażone są plecaki o większym litrażu (fot. Marmot)

W dwie komory wyposażone są plecaki o większym litrażu (fot. Marmot)

Plecak z dwoma komorami wymaga także „podwójnego” dostępu do wnętrza plecaka: standardowego od góry oraz od dołu, do niższej komory. Niekiedy jednak producenci decydują się na zwiększenie dostępu do wnętrza plecaka także w tych modelach, które mają tylko jedną komorę. Taką możliwość oferują plecaki marki Gregory, np. w modelu Serac 35 (1600 g) czy Z45 (1750 g). W plecaku Futura Vario 45+10 marki Deuter producent zadbał o podwójne dojście do wnętrza górnej komory – jedno zostało umieszczone standardowo, od góry, drugie zaś od frontu (ma ono postać klapy zamykanej na suwak).

Z podobnego rozwiązania skorzystał Jack Wolfskin w modelu Mountaineer 46 Men (1860 g), gdzie szybki dostęp do komory głównej otrzymujemy dzięki zamkowi błyskawicznemu biegnącemu praktycznie dookoła przedniej ściany plecaka. Dwa dojścia do jednej komory oferują również Millet w plecaku Odyssee 35 (1310 g), Salewa w modelach Peuterey 40 (1350 g) i Summit III 36 (1020 g), The North Face w damskim modelu Terra 45 (1795 g) oraz Volven Jannu 45 (2000 g).

Kolejnym elementem różniącym plecaki od siebie jest liczba i rozmieszczenie kieszeni. Należy pamiętać, że z każdą kieszenią rośnie waga plecaka. Jeśli jednak ktoś lubi mieć wszystko poukładane jak w szafie (a do tego chce mieć zawsze pod ręką telefon komórkowy, aparat fotograficzny, batonik oraz lusterko), także znajdzie coś dla siebie wśród dostępnych modeli.

Jeśli chcesz mieć pod ręką wszystkie potrzebne przedmioty, zakup plecak z zewnętrznymi kieszeniami (fot. Mammut)

Jeśli chcesz mieć pod ręką wszystkie potrzebne przedmioty, zakup plecak z zewnętrznymi kieszeniami (fot. Mammut)

Do standardu należą dwie otwarte kieszenie po bokach plecaka, służące do transportu butelki czy bidonu, które zazwyczaj chcemy mieć w zasięgu ręki. Przymierzając plecak, warto sprawdzić, czy sięganie do nich będzie wygodne i nie skończy się nadwyrężeniem barku, a także czy w kieszeni rzeczywiście zmieści się butelka. Komfortowo umieszczone kieszenie boczne ma np. model Altra 33 marki Arc’teryx.

Strony: 1 | 2 | 3 | 4 | 5

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn