Cudze chwalicie, swego nie znacie – polskie marki outdoorowe. Część II

przez Aneta Żukowska | Opublikowano 14 maja 2013 17:25

W pierwszej części naszej prezentacji polskich marek outdoorowych, pisaliśmy przede wszystkim o producentach odzieży oraz sprzętu wspinaczkowego. Druga część, to coraz bardziej znani na świecie producenci produktów wypełnionych puchem, a także te firmy, które produkują szeroko rozumiany sprzęt outdoorowy, od namiotów po czołówki.

Polski puch najlepszy na świecie

Niewątpliwie ciekawą grupą polskich firm outdoorowych są producenci odzieży puchowej. Polski puch jest uznawany za najlepszy materiał izolacyjny na świecie. I słusznie, Polska ma długą i imponującą tradycję chowu kaczek i gęsi, jak i pozyskiwania z nich doskonałej jakości puchu. Jesteśmy też w czołówce eksporterów puchu na świecie, a wysyłany przez nas surowiec można znaleźć zarówno w Japonii, w Niemczech, na Tajwanie, jak i w Stanach Zjednoczonych.

Tym co charakteryzuje wszystkie polskie marki produkujące odzież i śpiwory puchowe, jest ich długa tradycja, sięgająca lat „złotej ery polskiego himalaizmu”. Firmy te zostały założone w odpowiedzi na zapotrzebowanie na puchowy ekwipunek dla polskich wypraw himalajskich w latach 80., kiedy to na polskim rynku nie było właściwie produktów outdoorowych. Powstały więc z pasji, przez ludzi, którzy zajmowali się aktywnościami górskimi, dla ludzi, którzy wyruszali na jeszcze niezdobyte najwyższe góry świata.

Polscy producenci odzieży i sprzętu puchowego są coraz bardziej rozpoznawalni za granicą (fot. Yeti)

Polscy producenci odzieży i sprzętu puchowego są coraz bardziej rozpoznawalni za granicą (fot. Yeti)

Pierwsze zakłady produkcyjne były małe, a główną trudnością było pozyskanie materiałów na pokrycia kurtek i śpiworów. Gdy w latach 90. w wyniku przemian politycznych, a także gospodarczych, polski rynek się uwolnił, polscy producenci odzieży puchowej również rozwinęli skrzydła.

Pomimo przemian kilka kwestii pozostało na swoim miejscu. Marki te nadal szyją w Polsce, korzystają z najlepszego polskiego puchu i swoimi produktami nadal wspierają wyprawy w najdalsze i najzimniejsze zakątki świata.

logo_yeti

Jedną z głównych polskich marek „puchowych” jest zarejestrowana w 1989 roku Yeti, która pod tą nazwą występuje na naszym rynku oraz poza Unią Europejską. Na terenie Unii (ale poza nią również) możemy ją spotkać pod marką Yet lub Warmth Unlimited.

Pod względem sprzedaży Yeti utrzymuje podobne proporcje jak Milo: 30 proc. produktów trafia na polski rynek, a 70 proc. na rynki zagraniczne, w tym przede wszystkim do Francji, ale również do Hiszpanii, Belgii, Andory, Korei Południowej, Austrii, Szwajcarii i do Niemiec.

Yeti szyje w Polsce, a produkcja firmy opiera się na długoletniej współpracy z szyjącymi firmami. Marka ma swoją siedzibę w Warszawie.

roberts_logo

Podobnie jak Yeti, tak i inna polska marka – Robert’s Outdoor Equipment – zajmuje się przede wszystkim eksportem swoich produktów na rynki zagraniczne, które stanowią od 70 nawet do 95 proc. sprzedaży produktów marki. Firma ma już klientów w kilkudziesięciu krajach, od Nowej Zelandii po Chile, jednak największa objętość sprzedaży odbywa się do Niemiec, Szwecji i Norwegii.

Strony: 1 | 2 | 3 | 4 | 5

Wyświetlam 4 komentarze
Dodaj swój komentarz
 1. Jaro napisał(a):

  Nie wiem w jakim celu wypisujecie takie bzdury jak to, ze np Alvika ma w swojej ofercie buty. Przeciez te buty produkowala zagraniczna marka, co mozna bylo wyczytac na butach. Nie maja juz butow w ofercie juz od wielu lat, a to co maja to buty ktorych nikt nie chce kupic.

  Jezeli MacTronic ma tak dluga liste krajow w ktorych sprzedaje, to przy informacji ze 80% sprzedaja w Polsce wyglada to smiesznie. To jakie ilosci przypadaja na pojedynczy kraj zagraniczny? Przeciez takie Stany sprzedawalyby wielokrotnosc tego co w Polsce.

  Poza tym… Co to za polscy producenci, co produkuja 100% w Azji?

  • Szura napisał(a):

   Jaro, a kto nie produkuje w Azji? Trzy rzeczy, które mam pod ręką i tak: plecak Deutera z Wietnamu, saszetka Jacka Wolfskina z Wietnamu, stuptuty Salewy z Chin.
   Pozdrawiam :)

 2. […] 23:50. Gdyby ktoś miał wątpliwości co do odpowiedzi, wszystko jest na naszych stronach TUTAJ i TUTAJ […]

 3. […] To oczywiście tylko część polskich marek outdoorowych. Druga część prezentacji znajduje się TUTAJ. […]

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn