Ubiór i sprzęt wspinaczy z programu Polski Himalaizm Zimowy – wywiad z Arturem Hajzerem

przez Aneta Żukowska | Opublikowano 26 marca 2013 17:15

Co noszą najlepsi polscy himalaiści zimowi? Czym wyróżniamy się na tle światowej czołówki? Jak wygląda strategia ubioru na szczytach Karakorum? Rozmawiamy z Arturem Hajzerem – himalaistą, współpomysłodawcą programu Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015, współwłaścicielem firmy Mount, która ma w posiadaniu markę HiMountain – zaopatrującą naszych himalaistów w odzież na najwyższe góry świata.

Adam Bielecki na szczycie Gasherbrum I (fot. Polski Himalaizm Zimowy)

Adam Bielecki na szczycie Gasherbrum I (fot. Polski Himalaizm Zimowy)

Wyprawa na Gasherbrum I, Janusz Gołąbw Kuluarze Japońskim, w tle obóz drugi

Wyprawa na Gasherbrum I, Janusz Gołąbw Kuluarze Japońskim, w tle obóz drugi

5 marca 2013 roku Adam Bielecki, Artur Małek, Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski dokonali pierwszego zimowego wejścia na Broad Peak (8051 m n.p.m.) w Karakorum. Niestety podczas zejścia Maciej Berbeka oraz Tomasz Kowalski ulegli śmiertelnemu wypadkowi.

Wyprawa na Broad Peak 2013: atak szczytowy, Adam Bielecki na tle K2 (fot. Artur Małek)

Wyprawa na Broad Peak 2013: atak szczytowy, Adam Bielecki na tle K2 (fot. Artur Małek)

9 marca 2012 roku Adam Bielecki i Janusz Gołąb dokonali pierwszego zimowego wejścia na Gasherbrum I (8068 m n.p.m.) w Karakorum. Kierownikiem wyprawy był Artur Hajzer, a kierownikiem bazy – Agnieszka Bielecka.

Obie wyprawy odbyły się w ramach programu Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015.

Janusz Gołąb po zejściu do bazy po zdobyciu Gasherbrum I (fot. Polski Himalaizm Zimowy)

Janusz Gołąb po zejściu do bazy po zdobyciu Gasherbrum I (fot. Polski Himalaizm Zimowy)

W lutym 2011 roku Simone Moro, Denis Urubko i Cory Richards dokonali pierwszego zimowego wejścia na Gasherbrum II (8035 m n.p.m.). Na zimowych zdobywców czekają jeszcze dwa ośmiotysięczniki, czyli Nanga Parbat oraz K2.

Walka o pierwsze wejście zimą na ośmiotysięcznik to nie tylko konkurencja w kwestii umiejętności, doświadczenia, czy szczęścia ale także wyścig zbrojeń, jeśli chodzi o sprzęt używany przez himalaistów. Jak zaznacza Artur Hajzer, w latach 80., gdy święciliśmy triumfy w himalaizmie, zimowa działalność w Karakorum nie była możliwa także ze względu na brak odpowiedniego wyposażenia.

Co oczywiste, rozwój zimowego himalaizmu pociąga za sobą rozwój sprzętu stosowanego przez wspinaczy. Kluczowe jest tu uświadomienie sobie różnic między działalnością letnią a zimową…

Aneta Żukowska: Zacznijmy od aspektu, który wyraźnie został przez Was podkreślony podczas wyprawy na Gasherbrum I. Janusz Gołąb w wywiadzie dla wspinanie.pl mówił o sprzęcie Gerfrieda Göschla i jego towarzyszy: „Kombinezony mieli wprawdzie „z najwyższej półki”, ale to były kombinezony letnie, a nie zimowe. Bo zimowych nie dostaniesz, jeśli ich sobie sam nie uszyjesz, nie stworzysz. Ich kombinezony pokryte były materiałem przewiewnym i prawdopodobnie przemakalnym. Myśmy mieli kombinezony przygotowane specjalnie na zimę i to też wynikało z lat doświadczeń polskiego himalaizmu”. Czym w takim razie różnią się kombinezony przeznaczone na lato od tych na zimę?

Artur Hajzer: Pojęcie „kombinezon puchowy-zimowy” wprowadziliśmy do języka my, himalaiści programu Polski Himalaizm Zimowy. Nadal jednak funkcjonuje jedynie pojęcie „kombinezon puchowy” i wszystkim na świecie wydaje się, że jest on przeznaczony na około 8000 m n.p.m. zarówno latem jak i zimą. Renomowane firmy oferują kombinezony z najlepszego puchu i wysokiej jakości materiałów pokryciowych, jednak są one pikowane igłą, a szwy nie są podklejone. To zaś powoduje, że kombinezony te jest w stanie spenetrować bardzo silny wiatr, dodatkowo są one przemakalne. Poza tym mają różnego rodzaju wentylację – pod pachami, w nogawkach – co też nie jest dobrym rozwiązaniem na zimę. Tkaniny zewnętrzne (jeżeli nie jest to Gore-Tex albo eVent) mają ograniczoną oddychalność – efekt jest taki, że puch nabiera wilgoci, skleja się i zbryla – po prostu traci właściwości.

Jedyna firma, która zareagowała na ten problem to brytyjska marka Rab, która do swoich kombinezonów oferuje zewnętrzny „kondon”. Jest to podklejony i nieprzewiewny dodatkowy kombinezon, który zakłada się na kombinezon puchowy.

Himalaiści ze świata jeszcze po prostu nie wiedzą, że standardowe kombinezony puchowe to za mało jak na zimę. Według mnie firma The North Face, lider na rynku kombinezonów, wyraźnie zareagowała dopiero – jak się domyślam – pod wpływem Simone Moro. W efekcie na Gasherbrum II w 2011 roku dysponował on zupełnie nowym, czerwonym modelem, różnym i lepszym od znanego z pomarańczowego koloru standardu. Uważam, że to nie jest jeszcze to o co w zimie chodzi, ale Simone, Denis i Cory zmogli GII właśnie w tym sprzęcie.

Jak w takim razie wyglądają Wasze kombinezony zimowe?

Strony: 1 | 2 | 3

Wyświetlam 2 komentarze
Dodaj swój komentarz
  1. […] Program odsłonił także wielkie niedostatki w ludziach, którzy są w stanie działać w Himalajach i Karakorum zimą. Okazało się, że niewiele osób się do tego nadaje, niewiele ma odpowiednie umiejętności i predyspozycje. Wyłonił jednak kilka himalajskich talentów, przede wszystkim Adama Bieleckiego i Artura Małka, potwierdził klasę wspinaczkową Janusza Gołębia i Marcina Kaczkana. Wypracował nową strategię działania i ubioru, o czym Artur Hajzer mówił w wywiadzie TUTAJ. […]

  2. […] Artur twierdził, a ja się z nim zgadzam na podstawie mojej wiedzy o rynku, że mamy najlepszy kombinezon zimowy na świecie – zapewnia Iza. – Prace nad nim trwały parę lat, był nieustannie udoskonalany. Kombinezon nie jest szyty u nas, nie mamy profesjonalnych pomieszczeń do wypełniania ubioru puchem. Jest tworzony w Chinach, a wypełniony jest najlepszym polskim puchem gęsim, z Animexu. Materiał, to wodoodporna, najlepiej oddychająca na świecie tkanina marki eVent. Naprawdę zdał egzamin. Adam Bielecki na Broad Peaku miał nawet jeszcze nowszą wersję wypełnioną puchem hydrofobowym. [wywiad z Arturem Hajzerem o sprzęcie stosowanym w ramach wypraw PHZ znajduje się TUTAJ] […]

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn