Bezpieczeństwo podczas burzy: jak chronić się przed uderzeniem pioruna

Burza (rys. KASIA KOZAKIEWICZ)

Burze z piorunami potrafią zaskoczyć. W naszym kraju występują najczęściej latem, w lipcu i sierpniu, gdy ciepłe i wilgotne powietrze sprzyja powstawaniu chmur burzowych. To zjawiska dynamiczne i trudne do przewidzenia. Największe ryzyko wiąże się oczywiście z burzami w górach, zwłaszcza typu alpejskiego, takich jak Tatry. Wyładowania elektryczne towarzyszące letnim burzom stanowią poważne zagrożenie dla życia. Przypominamy najważniejsze zasady, o których warto pamiętać, by uniknąć porażenia piorunem.

Bezpieczeństwo podczas burzy – zarządzanie ryzykiem

burza w górach co robić
BEZPIECZEŃSTWO PODCZAS BURZY – ZARZĄDZANIE RYZYKIEM (rys. KASIA KOZAKIEWICZ, oprac. OM)

Co robić, jeśli nie można dostać się w bezpieczniejsze miejsce

Jeśli jesteś na zewnątrz w trakcie burzy z piorunami i nie możesz dostać się w bezpieczniejsze miejsce, następujące kroki mogą pomóc zmniejszyć ryzyko uderzenia piorunem:

Co robić, gdy burza przyjdzie podczas biwaku w namiocie

Metalowe elementy stelażu namiotu mogą przyciągać pioruny. Jeśli obozujesz na odsłoniętym terenie, wyjdź z namiotu, znajdź odpowiednie miejsce według powyższych wskazówek i przyjmij bezpieczną pozycję. Jeśli nocujesz w pobliżu wody, oddal się od niej i znajdź bezpieczniejsze miejsce z dala od zbiornika.

Co robić, gdy dojdzie do porażenia piorunem

Red.

***

Inne porady dotyczące bezpieczeństwa podczas letnich wypraw znajdziecie tutaj:

Zapraszamy również do serii poradników dotyczących długich wędrówek, w której znajdziecie specjalistyczne rady naszych ekspertów: Kamili Kielar, Agnieszki Dziadek, Joanny Mostowskiej, Doroty Szparagi, Łukasza Supermana, Mateusza Waligóry i Rafała Króla:

Exit mobile version