Wspinaczka to dziedzina sportu, która ma wielu zwolenników. Dostarcza zastrzyku endorfin i jest źródłem niezapomnianych wrażeń. Trzeba tylko wiedzieć, jak się do niej przygotować. Odpowiednie przygotowanie to kwestia nie tylko komfortu, ale przede wszystkim bezpieczeństwa. Podpowiadamy zatem, jak skompletować ekwipunek wspinacza.
Czekany wspinaczkowe – zapewnij sobie bezpieczną wspinaczkę
Bardzo ważnym elementem ekwipunku każdego wspinacza są czekany wspinaczkowe. Jest to z pozoru prosty sprzęt – jego konstrukcja obejmuje trzonek (nazywany styliskiem) oraz ostrze z głownią. Niemniej czekan wspinaczkowy jest niezastąpiony, by zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas wspinaczki w trudnym terenie, takim jak strome zbocza, lodowce i góry pokryte śniegiem.
Wbite w pokrywę śnieżną czekany tworzą mocny i stabilny punkt zaczepienia, a co za tym idzie – umożliwiają poruszanie się po śliskiej powierzchni. Ostrze jest dodatkowo wyposażone w zęby, co pozwala jeszcze mocniej zakotwiczyć sprzęt w lodzie czy śniegu. Niektóre modele czekanów mają dodatkowy uchwyt, dzięki któremu można mieć czekan zawsze pod ręką i zyskać pewność, że nie spadnie.
Czekany wspinaczkowe, a czekany turystyczne – czym się różnią?
Wybierając czekan, zwróć uwagę na to, że w ofercie sklepów dostępne są różne rodzaje i modele tego sprzętu. Różni je przede wszystkim długość czekana. Czekany turystyczne są lżejsze, mają też dłuższą głowicę oraz proste lub lekko wygięte w górnej partii styliska. Z kolei do turystyki wysokogórskiej przeznaczone są czekany wspinaczkowe. Są one wytrzymałe i mocne, mają krótszą i szerszą głowicę. Są też nieco cięższe, a raczej odpowiednio wyważone, aby idealnie leżały w dłoni.
Czekan wspinaczkowy i co jeszcze?
Ekwipunek wspinacza musi zawierać wszystko, co potrzebne podczas trudnej wędrówki. Poza czekanami są to takie elementy wyposażenia jak:
- Liny – każdy wspinacz musi mieć przy sobie wytrzymałe i elastyczne liny, służące do asekuracji.
- Uprząż – ten specjalistyczny pas, zapinany wokół bioder i ud, to bardzo ważny element ekwipunku. To właśnie do uprzęży wiążę się się liny asekuracyjne. Jest to sprzęt, który chroni przed upadkiem i pomaga utrzymać równowagę podczas wspinaczki.
- Karabinki – do łączenia poszczególnych elementów sprzętu wspinaczkowego służą karabinki. Najczęściej są wykonane z wytrzymałego i lekkiego materiału. Ich konstrukcja umożliwia szybkie i łatwe zapinanie i odpinanie karabinka, gdyż jest to niezbędne podczas różnych dynamicznych sytuacji.
- Kask – jest to element, który ochroni głowę przed upadkiem, ale także przed spadającymi z wysokości kamieniami (co się zdarza w górach). Należy wybrać kask opatrzony stosownymi certyfikatami i wyposażony w otwory wentylacyjne (do użytku latem). Najlepiej decydować się na jasne kolory, ponieważ kask w ciemnym kolorze szybciej się nagrzewa. Kask najlepiej przymierzyć; nie powinien spadać z głowy podczas patrzenia w górę, ale i w dół.
- Buty wspinaczkowe – do wspinaczki niezbędne są specjalistyczne buty, które zapewniają wygodę, ale przede wszystkim przyczepność do podłoża. Dobre buty redukują ryzyko urazów. Zapewniają też stopie odpowiednie oparcie podczas wspinania się, a użytkownik ma większą kontrolę nad stawianymi krokami.
- Odzież wspinaczkowa – w wysokich górach panują specyficzne warunki pogodowe. Trzeba być na to przygotowanym. Specjalistyczna odzież wspinaczkowa musi być wygodna i wytrzymała. Ponadto powinna zapewniać odpowiednią cyrkulację powietrza.
Jak zatem widać – wspinaczka po stromym zboczu wymaga skompletowania odpowiedniego ekwipunku. Do najważniejszych elementów wyposażenia wspinacza zalicza się czekan. Nie można jednak zapomnieć o pozostałych komponentach, takich jak liny, karabinki, uprząż, a także kask ochronny, wygodne buty i odzież. Wszystko to zapewni nam bezpieczeństwo i komfort podczas wspinaczkowych przygód!
Materiał partnera