Robert, Daniel i Grzegorz odbyli niedawno kolejną świetną wycieczkę packraftową. Dużo pływania i mało chodzenia. Jak to zrobić? Zobaczcie sami.
***
Rekomendowana trasa spływu
Szlak wodny na Obrze dostępny jest już od Kopanicy. Tym razem spływ proponuję zacząć w dole rzeki, w miejscowości Gorzyca. To dobry punkt do startu z paru względów. Wieś położona jest stosunkowo blisko trasy S3. Dostępne są w niej dobrze wyposażone pola biwakowe. W ich pobliżu znajduje się bar i restauracja specjalizująca się w daniach z pierogów własnej produkcji, a także sklep. W wolnej chwili można obejrzeć urokliwy szachulcowy kościół oraz niewielki pałac z parkiem. Dodatkowym atutem jest też to, że meta spływu znajduje się w odległości niespełna 4 km.
Pierwsza część proponowanej trasy kończy się na niskim przepuście rurowym. Po drodze są liczne przeszkody, w tym słabo widoczne przeszkody podwodne. Czasami wymuszają wyjście na brzeg. Dopływając do grobli z przepustem warto zwrócić uwagę na tablicę po lewej stronie z napisem: „Przed wojną most Wilhelma, po wojnie Bieruta, dziś przepust rurowy pomysłu jakiegoś fiuta”. Przepust jest na tyle niski, że zazwyczaj należy dokonać w tym miejscu przenoski sprzętu (na prawym brzegu).
Za groblą zaczyna się Jezioro Bledzewskie. W tej części spływu należy kierować się na pierwszą zatokę Jeziora Bledzewskiego leżącą po jego lewej stronie. Na jej końcu uchodzi do jeziora niewielka rzeka o nazwie Struga Jeziorna (Pieski Potok, Pieski Strumień). Wody jeziora od rzeki oddziela kolejny przepust. Z uwagi na nikły nurt płynięcie pod prąd Strugi Jeziornej nie jest kłopotliwe. Po przepłynięciu 2,6 km wpływamy na wodę Jeziora Chycina, a po przepłynięciu kolejnego odcinka Strugi Jeziornej wpływamy na Jezioro Długie. Po drodze warto zwrócić uwagę na piękny krajobraz. Spływ możemy zakończyć w miejscowości Zamostowo. Można też go kontynuować, by pokonaniu kolejnego, bardzo krótkiego odcinka rzeki, znaleźć się na wodach Jeziora Kursko.
Spływ warto zakończyć w Zamostowie. Wieś ta znajduje się niecałe 4 km od punktu startu.
Wodna część proponowanej trasy ma około 19 km i prowadzi generalnie przez tereny leśne. Powrót po zakończeniu odbywa się drogą przechodzącą przez las i wśród pól.
Trudność
Najtrudniejszy jest odcinek do pierwszego przepustu rurowego. Liczne przeszkody ograniczają prędkość poruszania do około 3 km na godzinę. Wraz z wpłynięciem na wody Jeziora Bledzewskiego i dalej nie ma już przeszkód tego rodzaju. Przy planowaniu trasy należy wziąć pod uwagę prognozowaną siłę i kierunek wiatru, który najbardziej będzie odczuwalny w części jeziornej. Ponadto trzeba bardzo uważać przy zbliżaniu się do przepustu rurowego pomiędzy Jeziorem Bledzewskim i Strugą Jeziorną. Parę metrów przed nim znajdują się niewidoczne na powierzchni ostro zakończone pale Larsena. Niebezpieczeństwa uszkodzenia sprzętu unikniemy zbliżając się do przepustu możliwie najbliżej prawego albo lewego brzegu.
Czas spływu
Na przepłynięcie trasy potrzebne będzie około 8 godzin. Powrót do punktu startu po zakończeniu spływu zajmie niecałą godzinę.
Noclegi
W sytuacji zaplanowania spływu jednodniowego nocleg nie jest potrzebny. W miejscowości Gorzyca dostępne są pola biwakowe, sklep, bar i restauracja. Wieś jest dobrym punktem wypadowym do Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego (Pniewo, Boryszyn), Bledzewa (elektrownia wodna), Starego Dworku (poniemiecki most obrotowy), Templewa (pozostałości po radzieckich bunkrach do przechowywania broni atomowej), Żubrowa (malownicze wąwozy). Warto zwrócić uwagę na czystość wody po wpłynięciu do Strugi Jeziornej.
Robert Bogusz
***
Relacja filmowa Daniela Tokarza:
Nasze pozostałe poradniki, propozycje spływów i relacje znajdziecie tutaj:
A teraz galeria zdjęć: