Erden Eruç specjalizuje się w solowych i długich przeprawach morskich łodzią wiosłową. Na swoim koncie ma wiele rekordów wpisanych oficjalnie do Księgi Guinnessa, a kolejne czekają już na certyfikację. 12 lutego, po 7 miesiącach i 20 dniach od wyjścia z portu w Crescent City w Kalifornii, wioślarz dopłyną do wyspy Guam na Pacyfiku.
***
Celem pochodzącego z Turcji podróżnika jest dotarcie do bazy pod Mount Everestem przy użyciu wyłącznie siły własnych mięśni – od samego początku podróży, czyli od wybrzeży Kalifornii. Odcinek morski pokonuje łodzią wiosłową, natomiast lądowy ma zamiar przejechać na rowerze.
Pierwotny plan zakładał podróż non-stop do wybrzeży Hong Kongu, gdzie Eruç zamierzał dotrzeć w marcu. Kilka wydarzeń wpłynęło jednak na wydłużenie przeprawy przez Pacyfik. Podróżnik zdecydował zatrzymać się w Waikiki na Hawajach (10 września), by dokonać drobnych napraw, złożyć wniosek o wizę do Chin i przeczekać sezon tajfunów. Wiosłowanie wznowił 7 października.

Ponieważ zimowe warunki pogodowe spowolniły podróż, granica Chin i Hong Kongu pozostawała zamknięta, a pandemiczne procedury wjazdu do Hong Kongu stały się jeszcze bardziej skomplikowane, Erden Eruç zmienił plan. Postanowił wykorzystać pasaty i skierował swoją łódź na wyspę Guam. Dalej planuje opłynąć Borneo (od południa) przez Morze Jawajskie, kierując się na Półwysep Malajski.

Na Guam dotarł po 128 dniach od wyjścia z portu w Waikiki. To dystans około 5700 km.

W porcie Apra podróżnika przywitali członkowie klubu morskiego, straż celna, oficjele, media i dwójka przyjaciół, u których Erden spędził czas na wyspie. Tego dnia na Guam przyleciała również jego partnerka Nancy, z którą nie widział się od przeszło czterech miesięcy. Tak się złożyło, że para miała okazję spędzić razem Walentynki.

21 lutego Erden Eruç opuścił Guam. Aktualną pozycję podróżnika oraz szczegółowe wpisy do dziennika podróży znajdziecie tutaj:
***

Podróży Eruça towarzyszą również cele naukowe i edukacyjne. Przy użyciu specjalistycznego sprzętu zbiera materiały dla National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA, za Wikipedią: amerykańska instytucja rządowa zajmująca się prognozowaniem pogody, w tym ostrzeganiem przed sztormami i innymi ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi). Zebrane informacje pomogą również w badaniach nad wielorybami i innymi gatunkami. Erden Eruç prowadzi także seminaria i aktywnie wspiera działania na rzecz ochrony środowiska.
***
Lista rekordów Erdena Eruça wpisana do Księgi Guinnessa jest imponująca. Na oficjalnej stronie widnieje aktualnie 18 wpisów (po kliknięciu przekierowanie do opisu rekordu na guinnessworldrecords.com):
- Greatest distance rowed non-stop on the Indian Ocean
- Greatest distance rowed solo on the Indian Ocean
- Greatest distance rowed on the Indian Ocean
- Longest nonstop distance rowed across the Atlantic Ocean
- Fastest circumnavigation of the globe by human power (individual)
- Greatest distance rowed solo on the Caribbean sea
- First row of the Atlantic east to west from the Southern to the Northern Hemisphere
- First row of the Atlantic east to west from the Southern to the Northern Hemisphere
- Most days at sea by a male ocean rower (solo)
- Greatest distance rowed solo on the ocean
- Farthest distance rowed in the Atlantic non-stop (solo)
- Longest solo row across an ocean
- First row across the Indian Ocean (mainland Australia to mainland Africa)
- First person to row three oceans
- Greatest distance rowed on the Atlantic Ocean
- Fastest row on the Mid-Pacific east-to-west route in the Classic Pair category
- First solo circumnavigation of the globe using human power
- Longest time rowed non-stop solo across an ocean
Michał Gurgul
źródła: erdeneruc.com, Wiki, guinnessworldrecords.com