Jak donosi Robert Bogusz, zaprzyjaźniony z redakcją miłośnik packraftingu i eksplorator polskich rzek, sześciodniowy spływ Drawą i Notecią był jednym z najlepszych w tym roku. W związku z tym od niego właśnie zaczynamy w kolejnym cyklu rzecznym, spokrewnionym oczywiście z „Z kajakiem na dziko„.
***
Rekomendowana trasa spływu
Szlak na Drawie dostępny jest już od Starego Drawska, zatem spławny jest na około 170 km. Odcinek na terenie Drawieńskiego Parku Narodowego zaczyna się 100 km dalej. Odcinek pomiędzy Barnimiem a bindugą Bogdanka uważany jest za najtrudniejszy z uwagi na liczne przeszkody w postaci zwalonych drzew i głazów, wymaga dużej uwagi. Za Bogdanką rzeka jest mniej wymagająca, bezproblemowo do pokonania dla początkujących. Nurt na Noteci jest spokojniejszy, rzeka jest wolna od przeszkód. Z uwagi na płynięcie po nieosłoniętym terenie wiatr czasami może utrudniać płynięcie.
Proponowane etapy: Drawnik-Bogdanka-Kamienna-Przeborowo-Drezdenko-210 km Noteci-Santok. Płynięcie można przedłużyć do Gorzowa (kolejne 12 km), Kostrzyna (65 km).
Całkowita proponowana trasa ma około 113 km i prowadzi początkowo przez lesiste tereny Drawieńskiego Parku Narodowego, dalej coraz częściej towarzyszą nam łąki i pola.
Oto trasa spływu Drawą i Notecią rozbita na sześć dni:
Trudność
Poza pierwszym odcinkiem, wszystkie pozostałe są łatwe. Duża część przeszkód daje się pokonać bez wychodzenia z packrafta.
Liczba dni
Na przepłynięcie trasy przeznaczono 6 dni, z tym że spływ z założenia miał charakter niespieszny – chwile spędzone na rzece równoważyły elementy życia biwakowego.
Sprzęt
Spływ został przeprowadzony na własnym sprzęcie. Niemniej podobny sprzęt można bez problemu wypożyczyć. Typowa oferta, którą można znaleźć w internecie to 150 zł za tydzień (packraft, wiosło, kamizelka).
Noclegi
Na tej trasie nie powinno być kłopotu ze znalezieniem miejsca do rozbicia namiotu. Trzeba zaznaczyć, że Drawieński Park Narodowy wymaga wcześniejszej rezerwacji uprawnienia do płynięcia i rozbicia namiotu. Możliwe miejsca na jego terenie to: Barnimie, Bogdanka, Sitnica, Pstrąg, Kamienna. Nie ma na nich możliwości skorzystania z prądu i ciepłej wody. Po przepłynięciu odcinka parkowego Drawy można znaleźć pola biwakowe z możliwością skorzystania z prądu i ciepłej wody – są dostępne w cenie około 20 zł od osoby.
Kilka zdjęć ze spływu packraftowego Drawą i Notecią:
Redakcja / Robert Bogusz
***
Więcej wodnych przygód z OM:
- Grabia, Widawka, Warta – trzy dni, trzy rzeki
- Z kajakiem na dziko: Rawka
- Droga donikąd, czyli leniwy spływ kajakowy Brdą
- Spływ kajakowy Wdą
- Spływ Wartą – fotorelacja + informacje praktyczne
- Jeden rower, jeden bieg, jedna tratwa – reszta dzieje się sama
- Z kajakiem na dziko: Tanew
- Czym jest packrafting? Rozmawiamy z propagatorem tej dyscypliny w Polsce, Marcinem Zdybałem
- Leniwy bikerafting na Pojezierzu Drawskim
- Coraz więcej turystów na szlakach kajakowych w Polsce