Przed nami miesiąc niezwykłych spotkań z muzyką we włoskim regionie Trentino, w fascynującej górskiej oprawie. Festiwal Suoni delle Dolomiti (Sounds of the Dolomites), odbędzie się po raz dwudziesty szósty, edycja 2021 przyniesie ze sobą silne przesłanie ekologiczne. Na koncerty zarówno publiczność, jak i muzycy tradycyjnie dotrą pieszo, nie raz wyruszając w podróż o samym świcie. Podczas tej niezwykłej wycieczki górskiej artyści zabiorą w góry swoje instrumenty muzyczne, dzięki którym wykonają utwory, prezentujące pełny przekrój wszystkich gatunków muzycznych. Tegoroczny festiwal zapowie koncert w wykonaniu I Solisti Aquilani, w skład którego wchodzą tak wielkie nazwiska, jak: Gidon Kremer, Antje Wheitaas, Paolo Fresu, oraz Van Kuijk Quartet i Riot Jazz Brass Band z jego wybuchową energią.
***
Od 23 sierpnia nad górami Trentino, wpisanymi na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO rozebrzmieją I Suoni delle Dolomiti (dźwięki Dolomitów) – festiwal, który od dwudziestu sześciu lat reprezentuje najnowsze trendy w muzyce światowej, począwszy od tego, że wydarzenie organizowane jest z pełnym poszanowaniem otaczającej przyrody, przez bliski kontakt muzyków i publiczności z naturą, skończywszy na oprawie, łączącej sztukę i przyrodę. Muzycy i publiczność na własnych nogach przemierzają szlaki, które wiodą przez dorzecza, łąki i polany aż po szczyty, pod którymi znajduje się jedyna w swoim rodzaju scena. Zazwyczaj już pierwszego popołudnia płynąca z instrumentów muzyka wkomponowuje się w krajobraz tryneckich Dolomitów, rekompensując słuchaczom trudy wspinaczki.
Dźwięki wchodzą w dialog z górską scenerią, odbijają się echem i lecą w dal wraz z podmuchem wiatru, co nadaje spektaklowi wyjątkowy charakter i czyni słoneczny dzień niepowtarzalnym. Ten nieprzeciętny projekt kulturalno-przyrodniczy był również świadkiem przemian dokonujących się na przestrzeni czasu oraz rodzącej się nowej wrażliwości ekologicznej i nowej pełnej szacunku i świadomości roli, jaką człowiek odgrywa w świecie przyrody. Festiwal Sounds of the Dolomites jest także wyrazem odczuwalnej w całej Europie potrzeby odrodzenia i oczekiwania na nową, lepszą rzeczywistość. Ten głód kontaktu z naturą i kulturą zainspirował edycję 2021, czyniąc ją tym samym zapowiedzią niezwykłego lata.
Informacja prasowa