Mount Everest na nartach i bez tlenu z butli. Nowy cel Andrzeja Bargiela

przez Administrator | Opublikowano 08 sierpnia 2019 17:23

W tym miesiącu Andrzej Bargiel wyrusza do Katmandu na swoją najnowszą wyprawę – Everest Ski Challenge. Jego celem jest zdobycie i zjazd z najwyżej góry na świecie bez użycia tlenu.

Nieco ponad rok po spektakularnym sukcesie projektu K2 SKI CHALLENGE (zjazd z K2), 25 sierpnia 2019 roku Andrzej Bargiel wyrusza wraz z ekipą do Katmandu na swoją najnowszą wyprawę w ramach autorskiego projektu HIC SUNT LEONES. Od 2013 roku uprawia narciarstwo na najwyższych szczytach Ziemi. Celem jego tegorocznej wyprawy EVEREST SKI CHALLENGE jest sportowe wejście (bez użycia tlenu) i zjazd na nartach z Mount Everestu.

Zjazd z Mount Everestu (8 848 m n. p. m.) to prawdziwe wyzwanie. Ma pokazać, że uprawianie narciarstwa jest możliwe nawet na Dachu Świata*. Termin wyprawy nie jest przypadkowy – jesień to czas, kiedy na Evereście nie odbywają się inne wyprawy ze względu na śnieżną pogodę, ale to najlepsze warunki do uprawiania narciarstwa. Planowana wyprawa potrwa około pięciu tygodni, a jej punkt kulminacyjny, czyli zdobycie i próba zjazdu ze szczytu, przypadnie na koniec września 2019 roku.

Najnowszy projekt ma wyraźny aspekt ekologiczny. Ma zwrócić uwagę na problemy zmian klimatycznych i zanieczyszczenia środowiska, których efekty nie ominęły również najwyższych gór świata – Himalajów. Jednocześnie ukazać prawdziwe, surowe piękno tego wyjątkowego regionu z wielu różnych perspektyw.

Partnerem strategicznym wyprawy jest ogólnopolski deweloper mieszkaniowy Murapol S.A. Partnerem sportowym Andrzeja jest Red Bull. Partnerem wyprawy jest firma Mercedes-Benz Polska. Partnerem sprzętowym Andrzeja jest firma Salomon. Kombinezon wyprawowy zapewnia po raz kolejny firma Pajak.

Informacja prasowa

*Z Mount Everestu zjeżdżano już kilkukrotnie w przeszłości, poczynając od 1996 roku, gdy bez użycia tlenu z butli wszedł na szczyt Hans Kammerlander i dokonał zjazdu z odpinaniem nart. Pierwszy pełen zjazd (bez odpinania nart) zrealizował w 2000 roku Davo Karničar. Słoweniec korzystał jednak z tlenu z butli. Jeśli Andrzejowi uda się osiągnąć zamierzony cel, byłby pierwszym narciarzem, który zjechał z Mount Everestu bez korzystania z tlenu z butli. [przyp. redakcji]

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn