Two Trails, Two Worlds: Krzysztof Story rusza na najtrudniejsze szlaki w Europie

przez Michał Gurgul | Opublikowano 03 sierpnia 2018 8:52

GR-20 na Korsyce i Cape Wrath Trail w Szkocji – obydwa wymieniane są wśród najtrudniejszych europejskich szlaków długodystansowych. Krzysztof Story, podróżnik i dziennikarz z Wrocławia, zamierza przejść oba. Samotną wędrówkę rozpocznie 15 sierpnia. Krzysztof przerwał na moment przygotowania, aby opowiedzieć nam o swoim projekcie.

Two Trails, Two Worlds (fot. Krzysztof Story)

Skąd taki pomysł?

Te dwa szlaki kusiły mnie od dawna. Od lat tkwią na mojej liście. Są ambitne, wymagające i zjawiskowo piękne. A jednak zawsze brakowało czasu i motywacji, żeby zrobić któryś z nich osobno. Ich połączenie to dodatkowe wyzwanie, które mnie do tego przekonało.

Dlaczego dodatkowe?

Bo one są kompletnie różne. To naprawdę dwa osobne światy! Prawda, zarówno GR-20, jak i Cape Wrath Trail w Szkocji są wymieniane wśród najtrudniejszych szlaków w Europie. Tylko że one są trudne z zupełnie innych powodów. Inna jest pogoda, teren, typ wędrówki. Cieszę się, że będę miał okazję zetknąć się z tak różnymi warunkami.

Two Trails, Two Worlds (fot. Krzysztof Story)

Czym charakteryzuje się szlak na Korsyce?

GR-20 przecina niemal całą Korsykę z północy na południe. W większości prowadzi przez skaliste granie na wysokości ponad 2000 m.n.p.m. Ze względu na ekspozycję i trudności techniczne często jest nazywany najtrudniejszym szlakiem w Europie. Bywa porównywany do polskiej Orlej Perci, tylko że rozciągniętej na prawie 200 kilometrów.

Two Trails, Two Worlds (fot. Krzysztof Story)

Jak będzie wyglądała Twoja wędrówka w Szkocji?

Cape Wrath Trail startuje z górskiego miasteczka Fort William i kończy się przy latarni morskiej na Cape Wrath – najdalej na północ wysuniętym punkcie Wielkiej Brytanii. Ten mało uczęszczany szlak jest zupełnie inny niż korsykańskie GR-20. Główną trudnością jest nawigacja i logistyka. Cape Wrath Trail nie jest wyznakowany w terenie, a przez większość trasy nie ma widocznej ścieżki. Trzeba polegać tylko na znajomości mapy. Trudnością będzie też pogoda. Jesień w Szkocji może nie być złota i piękna.

Po którym szlaku spodziewasz się więcej?

Nie wiem i to jest fajne. Różni je absolutnie wszystko. Tu będę miał słońce i górskie granie, tam wzgórza, wrzosowiska i deszcz. Tu będzie wyznakowany szlak z trudnościami wspinaczkowymi, tam 500 kilometrów po zupełnych bezdrożach, z jednym dużym sklepem po drodze. Mam nadzieję, że każdy z dwóch światów okaże się piękny.

Krzysztof Story (fot. Krzysztof Story)

***

Two Trails, Two Worlds (fot. Krzysztof Story)

Relację z wędrówki można śledzić na stronie www.storyofalife.pl i w mediach społecznościowych. Projekt Two Trails, Two Worlds wspierają firmy: Meindl, Sea to Summit, Marmot.

Redakcja

***

OM jest patronem medialnym projektu Two Trails, Two Worlds:

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn