V Zimowy Ultramaraton Karkonoski im. Tomka Kowalskiego już w najbliższy weekend

przez Michał Gurgul | Opublikowano 07 marca 2018 11:41

Zimowy Ultramaraton Karkonoski, to nie tylko bieg górski na ultra dystansie. To również, a może i przede wszystkim, memoriał Tomka Kowalskiego, który zginął podczas zimowej wyprawy na Broad Peak w marcu 2013 roku. To okazja do rywalizacji na trudnej i wymagającej doskonałego przygotowania fizycznego trasie, ale też do spotkania w gronie pasjonatów biegania i gór. W przeddzień biegu dla uczestników memoriału zostały przygotowane prelekcje i pokaz filmu.

Zimowy Ultramaraton Karkonoski im. Tomka Kowalskiego odbędzie się już w najbliższy weekend (fot. Bikelife)

Oczywiście nadal głównym punktem programu jest bieg. Zawodnicy wystartują o godzinie 7:30 w sobotę, 10 marca, z Polany Jakuszyckiej w Szklarskiej Porębie. Na metę znajdującą się na deptaku w Karpaczu dobiegną po około 54 km. Limit czasowy na pokonanie tej trasy wynosi 10,5 godziny. Każdy z zawodników po drodze będzie mógł skorzystać z czterech punktów odżywczych.

Przybliżony profil trasy ultramaratonu (fot. ZUK)

Rywalizacja podczas Zimowego Ultramaratonu Karkonoskiego odbywa się na zróżnicowanej trasie, obfitującej w strome odcinki. Łączna suma podbiegów wynosi ok. 1800 m, a zbiegów ok. 2000 m. Najwyższy pułap biegacze osiągną zdobywając szczyt Śnieżki (1603 m n.p.m.) – najpiękniejszy pod względem widokowym odcinek trasy.

Dokładna trasa biegu (fot. ZUK)

Nie jest jednak pewne, czy podczas V edycji ZUKu, zawodnicy będą mieli okazję podziwiać widoki. Aktualnie prognozy pogody zapowiadają umiarkowane oraz silne zachmurzenie, a także opady śniegu do godziny 13. Pocieszeniem mogą być temperatury, które co prawda pozostaną na minusie, ale niewiele poniżej zera (ok. -4 st. do godz 13, później -1 st.).

Piotr Hercog podczas treningu w Himalajach (fot. Kasia Biernacka)

W piątek, 9 marca, na uczestników memoriału czekać będą dodatkowe atrakcje. O kontuzjach biegowych i o tym jak im zapobiegać opowie Fizjoterapeuta Teamu Hercog Mountain Challenge, Szymon Kałuża. Sebastian Białobrzeski, rekordzista Polski w biegu na 24 godziny (dystans 267.187 km), poprowadzi prelekcję pod tytułem „Ultramaraton – moja droga życia”. Kolejnym punktem programu będzie wykład „Bieg po zdrowie? Co robić aby utrzymać ten kierunek w aspekcie układu krążenia i układu ruchu” Sławomira Marszałka. Gwiazdą wieczoru niewątpliwie będzie Piotr Hercog wraz ze swoją prezentacją „Hercog Mountain Challenge”. Krzysztof Gajdziński przedstawi zapowiedź cyklu Ultra Cup Poland, a wieczorem, po odprawie technicznej, odbędzie się projekcja filmu o Tomku Kowalskim.

Organizatorzy przedstawiają rekonesans trasy nakręcony i zmontowany przez Tomasza Żurawskiego:

Dokładny program V Zimowego Ultramaratonu Karkonoskiego, informacje organizacyjne oraz szczegóły dotyczące trasy biegu znajdują się na stronie organizatora.

Michał Gurgul
źródło: ultramaratonkarkonoski.pl, yr.no

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn