“Broad Peak. Niebo i piekło” – ukazało się drugie wydanie

przez Administrator | Opublikowano 08 marca 2018 12:40

Ukazało się drugie wydanie książki “Broad Peak. Niebo i piekło” autorstwa Bartka Dobrocha i Przemysława Wilczyńskiego. Autorzy podejmują się całościowego opisu przebiegu i konsekwencji tragedii na Broad Peak w 2013 roku.

Broad Peak. Niebo i piekło (Bartek Dobroch, Przemysław Wilczyński), 2018

Pierwsze wydanie ukazało się w 2014 roku, kilkanaście miesięcy po tragicznych wydarzeniach na Broad Peaku. Przypomnijmy, 5 marca 2013 roku na szczycie Broad Peak, jako pierwsi ludzie zimą, stanęli Maciej Berbeka, Adam Bielecki, Tomasz Kowalski i Artur Małek. Podczas zejścia ze szczytu zaginęli Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski. Tragedia ta poruszyła środowisko górskie, odbiła się również szerokim echem w całym społeczeństwie.

W tym wydaniu na nowo został napisany ostatni rozdział opisujący wydarzenia górskie, jakie miały miejsce po 2014 roku, m.in. pierwsze zimowe wejście na Nanga Parbat.  Aktualne zatem zostaje przesłanie, jakim promowano książkę przy jej pierwszym wydaniu:

Czy wraz z tragedią na Broad Peak kończy się w Polsce himalaizm, jaki znaliśmy dotychczas? Autorzy próbują odpowiedzieć na to pytanie, analizując krok po kroku najważniejsze wydarzenia podczas polskiej wyprawy na Broad Peak w 2013 roku. Przeprowadzają dramatyczne rozmowy ze świadkami wydarzeń, przyjaciółmi tragicznie zmarłych i ich rodzinami. Dokonują wiwisekcji etyki polskiego himalaizmu. Piszą też o granicach pasji, zastanawiają się, czy wspinaczka jest hymnem wolności, czy też raczej najwyższe góry powinniśmy nazywać Himalajami egoizmu?

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z autorami książki. “Broad Peak. Niebo i piekło” jest dostępna w księgarni wspinanie.pl.

Źródło: wspinanie.pl

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn