Magda Łączak wygrywa Transgrancanarie! Paweł Dybek dziewiąty

przez Administrator | Opublikowano 24 lutego 2018 17:14

Świetnie wieści płyną do na nas z Wysp Kanaryjskich, gdzie bohaterami festiwalu Transgrancanaria zostali między innymi Polacy. Magdalena Łączak, nasza znakomita ultramaratonistka górska, w niesamowitym stylu zwyciężyła na najbardziej prestiżowym dystansie festiwalu – Trans GC długości 125 km, prowadząc nieprzerwanie od startu do mety. Bardzo dobre 9. miejsce na tym samym dystansie zajął wśród mężczyzn Paweł Dybek. Zawodniczka Salomon Suunto Team jest pierwszą Polką, która wygrała zawody cyklu UTWT.

Magda Łączak wygrywa Transgrancanarie

Ultra Trail World Tour to cykl długodystansowych biegów górskich organizowanych na całym świecie. W jego skład wchodzą najbardziej prestiżowe biegi odbywające się na 5 kontynentach, między innymi w Chinach, Nowej Zelandii, Hiszpanii, Argentynie, Maroko czy Patagonii. Większość z nich to biegi stanowiące prawdziwe wyzwania. Spore przewyższenia i trasy powyżej 100 km powodują, że ukończenie tych biegów jest marzeniem wielu biegaczy górskich.

Paweł Dybek dziewiąty

Festiwal Transgrancanaria był w tym roku rekordowy pod względem frekwencji. Prawie 4000 tysiące startujących z 30 krajów w tym, aż 142 Polaków. Transgrancanaria na przestrzeni ostatnich lat kilkakrotnie zmieniała swoją formułę. Zmieniały się długości tras, miejsca startu, dodawane były nowe dystanse. Dzisiaj festiwal daje możliwość wyboru 6 tras, z których najkrótsza ma 17 km, a najdłuższa, wprowadzona zaledwie rok temu, mierzy 269 km. Najbardziej prestiżowa jest jednak trasa Trans GC 125 km.

To właśnie ten dystans cieszył się największą frekwencją, także wśród Polaków, i dlatego tak bardzo cieszy zwycięstwo Magdy. Magda, chociaż była jedną z faworytek biegu, przed startem studziła oczekiwania i optymizm. Większość przygotowań do sezonu spędziła u siebie w Mielcu, tylko weekendami pozwalając sobie na wypady w Beskidy. Jeśli dodamy różnice temperatur jakie panują w Polsce i na Gran Canarii (30 stopni), to rzeczywiście można było mieć obawy czy w dniu startu wszystko będzie po myśli zawodniczki. Lista startowa była mocno obsadzona, na starcie pojawiła się między innymi Szwajcarka Andrea Huser – zwyciężczyni cyklu UTWT z 2017 roku oraz Caroline Chaverot, aktualna liderka ITRA Performance Index.

Paweł Dybek i Magda Łączak

Bieg od samego początku przebiegał pod dyktando Magdy. Wszystko zaczęło się w piątek o północy polskiego czasu, kiedy to zaraz po starcie Magda objęła prowadzenie i nie oddała go już do samej mety, stale powiększając przewagę nad grupą pościgową, w której biegły między innymi Chaverot, Huser i Mityaewa. Kiedy mniej więcej w połowie trasy zeszła Chaverot, świetnie dysponowanej Magdzie mogły zagrozić już tylko Huser i Mityaewa. Na około 30-35 km do mety stało się jasne, że Magda jest nie do pokonania i tylko jakieś nieszczęście może jej przeszkodzić w wygranej. Wszystko skończyło się jednak pomyślnie i po 15 godzinach i 18 minutach Magda pojawiła się na mecie.

Przed kobietami finiszowali najlepsi mężczyźni, w tym Paweł Dybek, który ukończył zawody na 9 miejscu, wygrywając przy tym klasyfikację M40.

Wyniki kobiet

  1. Magdalena Łączak 15h:18
  2. Andrea Huser 15h:58
  3. Ekaterina Mityaewa 16h:12

Wyniki mężczyzn

  1. PAU CAPELL GIL 12h:42

2. AURÉLIEN COLLET 12h:46

3. CRISTOFER CLEMENTE MORA 13h:22

9.   Paweł Dybek 14h:37

Przemysław Ząbecki

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn