Treningowe Centrum Lawinowe na Kalatówkach już otwarte

przez Administrator | Opublikowano 12 grudnia 2017 13:38

Tatrzański Park Narodowy wspólnie z PZU zaprasza wszystkich chętnych do bezpłatnego korzystania z Centrum Lawinowego na Kalatówkach. Centrum czynne jest codziennie, od świtu do zmierzchu.

W każdą sobotę i niedzielę zimy (od 10 grudnia 2017 r. do końca marca 2018 r.) w godzinach: 9.30–14 (grudzień–styczeń) i 10–15 (luty–marzec) w Centrum będzie pełnić dyżur osoba przeszkolona, która objaśni zasady jego działania, a w razie potrzeby udostępni zestaw lawinowy. Na miejscu jest możliwość testowania różnych modeli detektorów oraz plecaków lawinowych.

Treningowe Centrum Lawinowe na Kalatówkach już otwarte (fot. Bogusława Filar/TPN)

Zestaw treningowy składa się z konsoli sterującej oraz zakopywanych pod śniegiem „ofiar” (nadajników). Stosując własne zestawy lawinowe (detektor, sonda, łopata) i ustawiając odpowiednio trening na konsoli sterującej, można uzyskać sytuację podobną do tej na prawdziwym lawinisku, kiedy to pod śniegiem znajdują się zasypani ludzie. W zależności od potrzeb możemy wybrać trening Easy (1 ofiara zasypana), Medium (2 ofiary) lub Expert (nie wiemy, ile ofiar jest pod śniegiem). Gdy wykonamy zadanie – zlokalizujemy i wysondujemy ofiarę – Centrum da nam sygnał oraz wyświetli czas jaki zajęła nam akcja.
Centrum zakupiono 5 lat temu w ramach akcji „Lawinowe ABC” dzięki zaangażowaniu PZU.

Więcej informacji na stronie lawinoweabc.pl

Źródło: TPN

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn