Za nami XXIX Memoriał Jana Strzeleckiego

przez Administrator | Opublikowano 03 kwietnia 2017 10:00

56 zawodników w 28 dwuosobowych zespołach walczyło we mgle na podbiegu i niełatwym, przewianym śniegu na zjeździe tegorocznej XXIX edycji Memoriału Jana Strzeleckiego. To jedyne takie zawody skitourowe w Polsce, gdzie osobno liczony czas podbiegu i zjazdu decyduje o miejscu w klasyfikacji. I wyjątkowe, bo zawodnicy startują w parach. Wspólny start ma podkreślać znaczenie partnerstwa i współpracy w górach.

Startującym zawodnikom nie ułatwiała sprawy pogoda i warunki śniegowe. Po pierwszym podejściu na Halę Kondratową z Polany Kalatówki, czekał podbieg we mgle szlakiem na Przełęcz Kondracką. Tu sto metrów przed przełęczą przepinka na raki, krótkie podejście z nartami na plecach, jeszcze jedna zmiana i już na nartach w sporym wietrze na Kopę Kondracką, gdzie na zawodników czekali nieco oszronieni sędziowie. Najszybszy zespół (Tomasz Brzeski, Mariusz Wargocki) pokonał ten odcinek w czasie 49:45.

XXIX Memoriał Jana Strzeleckiego

Drugą częścią był zjazd z Przełęczy pod Kopą i, jak się okazało, to tutaj można było najwięcej zyskać. Wytyczona czerwonymi chorągiewkami trasa zjazdu okazała się dla wielu istnym polem walki: przewiany, zmrożony śnieg z niespodziankami w postaci gdzieniegdzie odsłoniętych kamieni to nie są wymarzone warunki by puścić narty i walczyć o jak najlepszy czas. Mimo to popisowy zjazd teamu Piotr Krygowski – Artur Juszczak trwał zaledwie 2,5 minuty (maksymalna prędkość 51 km/h !) zapewniając im zwycięstwo w zawodach. W kategorii par mieszanych pierwsze miejsce zajął zespół Joanna Gil – Michał Semow, wśród pań najlepsze były Marzena Szczepek i Magdalena Sitarz.

W tegorocznej edycji Memoriału po raz pierwszy przyznano też specjalną nagrodę imienia Jorgusia Zachorowskiego, wieloletniego uczestnika i sędziego zawodów, w klasyfikacji „Przewidywalny Podbieg”. Zespoły musiały oszacować czas podbiegu, oceniając teren i swoje przygotowanie kondycyjne. Tu najlepsi byli Tomasz Brzeski i Mariusz Wargocki, którzy swój podbieg ocenili na 43 min. (pomyłka o 6 min. w stosunku do czasu realnego).

XXIX Memoriał Jana Strzeleckiego odbył się dzięki wsparciu finansowemu Województwa Małopolskiego w ramach projektu „Małopolska na sportowo 2017”. Zawody nie odbyły by się też bez głównych sponsorów: firmy ASTOR, REGATTA, Black Diamond, Salewa a także współpracy Tatrzańskim Parkiem Narodowym, schroniskiem na Hali Kondratowej, Hotelem Górskim Kalatówki i Barem Yurta w Kuźnicach.

B.Suchy/ KW Kraków

 

 

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn