W Tatrach lawinowa czwórka! Odradza się wszelkiej działalności w górach

przez Administrator | Opublikowano 20 kwietnia 2017 10:57

W Tatrach mamy prawdziwie zimową aurę. Obecnie wszystkie tatrzańskie szlaki zasypane są grubą warstwą (około 50 cm) świeżego śniegu i są nieprzetarte. Dodatkowo temperatury są mocno poniżej zera i wieje silny wiatr. Odradza się wszelkiej działalności w górach.  

Co oznacza lawinowa czwórka?

Pokrywa śnieżna jest słabo związana na większości stromych stoków. Wyzwolenie lawiny jest prawdopodobne na licznych stromych stokach już przy małym obciążeniu dodatkowym. Możliwe jest samorzutne schodzenie licznych średnich, a często również dużych lawin.

Warunki do wędrówek są zdecydowanie niekorzystne. Poruszanie się wymaga ekstremalnie dużej zdolności do lawinoznawczej oceny sytuacji. Zaleca się zaniechanie wszelkich wyjść w teren wysokogórski. Należy pozostawać w granicach średnio stromych stoków oraz brać pod uwagę zasięg lawin z wyżej położonych stoków.

Jak informuje Tatrzański Park Narodowy, dodatkowym utrudnieniem w wyższych partiach Tatr jest padający śnieg i mgła, które ograniczają widoczność i utrudniają orientację w terenie. Szlaki w wyższych partiach znajdują się pod twardym, zmrożonym śniegiem, a miejscami występują oblodzenia.

Jak widać na internetowych kamerach monitorujących aktualne warunki w Tatrach, śnieg ciągle sypie:

Ze względu na 4 st. zagrożenia lawinowego bilety wstępu do TPN nie są sprzedawane. Nie jeżdżą sanie, ani dorożki. Z powodu silnego wiatru nie działa kolej linowa na Kasprowy Wierch.

TOPR informuje, iż prognozowane są dalsze opady śniegu z nasilającym się wiatrem. Lokalnie będą one zwiększały zagrożenie lawinowe.

Informacje TPN: pn.pl/zwiedzaj

Prognoza pogody przygotowywana przez TOPR: pogoda.topr.pl

Źródło: TPN, TOPR

 

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn