Trwa zbiórka środków na polską wyprawę na K2

przez Administrator | Opublikowano 25 maja 2016 13:29

Jeszcze w tym roku, w ramach „Polskiego Himalaizmu Zimowego”, odbędą się dwie wyprawy na wciąż nie zdobyty zimą szczyt K2. Pierwsza unifikacyjna ma rozpocząć się już w czerwcu, druga – główna – zimą. Trwa zbiórka na pierwszą wyprawę.

Letnia wyprawa ma przygotować polskich himalaistów do zimowego zdobycia drugiego szczytu świata o wysokości 8611 m n.p.m. Chodzi więc o jak najlepsze przygotowanie techniczne, logistyczne i personalne do zimowego szturmu na K2.

Uczestnicy letniej wyprawy na K2

Uczestnicy letniej wyprawy na K2

W skład wyprawy wejdzie sześciu himalaistów: Jerzy Natkański (kierownik), Jarosław Botor, Mariusz Grudzień, Piotr Tomala, Paweł Michalski i Marek Chmielarski.

Himalaiście będą się wspinać drogą pierwszych zdobywców, czyli Żebrem Abruzzi. Baza położona na lodowcu Godwin Austin na wysokości 5000 m. Stąd droga prowadzi lodowcem podstawy południowej ściany w kierunku podstawy południowo-wschodniego filara (Żebro Abruzzi), gdzie na wysokości około 5600 m – znajduje się obóz I. Dalej droga pnie się w górę przez trudny technicznie komin House’a, prowadzący do obozu II (6400 m), a następnie przez Czarną Piramidę do obozu III, zlokalizowanego na wysokości 7400 m. Obóz IV (7900 m) zaplanowany jest na tzw. „Ramieniu”, skąd następuje ostateczny atak na szczyt. Droga Abruzzi jest szczególnie trudna podczas zejścia.

Schemat drogi

Schemat drogi

Harmonogram wyprawy:

  • 06 – przylot do Islamabadu
  • 17-18.06 – przejazd do Skardu
  • 06 – przejazd do Askole
  • 19-27.06 – karawana do bazy pod K2
  • 06 – rozpoczęcie działalności górskiej
  • 1-3.08 – powrót do Skardu
  • 08 – wylot z Islamabadu

Wyprawę można wspierać na stronie zrzutka.pl.

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn