Agnieszka Korpal o swoim starcie w ultramaratonie MIUT

przez Piotr Turkot | Opublikowano 01 maja 2016 10:00

W dniach 20 do 24 kwietnia br. już po raz ósmy ultra biegacze z kilkudziesięciu krajów uczestniczyli w jednym z najbardziej wymagających zawodów biegowych w Portugalii – Madeira Island Ultra Trail (MIUT). Co ważne, w tym roku MIUT znalazł się w elitarnym gronie dwunastu długodystansowych biegów zaliczanych do cyklu Ultra Trail World Tour (UTWT). Zawodnicy mieli do wyboru cztery dystanse: MIUT o długości ok. 115 km (mogą wziąć w nim udział tylko ci, którzy w ciągu ostatnich dwóch lat ukończyli choć jeden maraton), ULTRA na ok. 84 km, MARATHON na ok. 43 km oraz MINI na ok. 16 km.


Zwycięzcą tegorocznego MIUT 115 jest Amerykanin Zach Miller (czas 13:52:17), a wśród kobiet Francuzka Caroline Chaverot (czas 14:34:30, 8. miejsce w klasyfikacji generalnej). Na 579 zawodników bieg ukończyło 378 osób.

Agnieszka Korpal na Madeira Island Ultra Trail (fot. Artur Moroń)

Agnieszka Korpal na Madeira Island Ultra Trail (fot. Artur Moroń)

Spośród 9 Polaków, którzy wystartowali (w tym 3 kobiety), najlepszy czas osiągnęła Agnieszka Korpal (22:31:22, 131. miejsce w klasyfikacji generalnej, 11. miejsce wśród kobiet), ta sama, która jako pierwsza zdobyła na rowerze Koronę Gór Polski, a do tego miłośniczka rajdów przygodowych i górskich ultramaratonów.

Oto jej komentarz:

Bieg był bardzo trudny, z kilku powodów. Po pierwsze dystans – 115 km to jednak kawał drogi. Po drugie – bardzo duża ilość długich, stromych, mozolnych podejść, po trzecie – liczba schodów, jaką trzeba było pokonać na szlakach, zarówno w górę, jak i w dół. Dla kogoś, kto nie jest do tego przyzwyczajony, może to być spore utrudnienie. Za to wyspa i widoki – obłędne! Akurat zaczynał się dzień, kiedy dobiegłam do punktu widokowego Encumeada, chmury zeszły w dolinę a nam odsłonił się przepiękny widok. Później było już właściwie tylko piękniej: bieg przez najwyższe szczyty wyspy, trasa wzdłuż klifów z widokiem na ocean! Niesamowite przeżycia, które nieco rekompensowały trudy biegu. Sama wyspa w tym okresie jest przyjazna, temperatury nie są jeszcze tak wysokie, jak w środku sezonu, ludzie są bardzo pomocni i życzliwi. To było spore wyzwanie. Bardzo się cieszę, że udało się ukończyć MIUT na dobrym 11. miejscu.

Więcej informacji o MIUT znajdziecie w niedawnym newsie.

Tekst: Sigma International

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn