XVI Puchar Pilska w skialpinizmie przeszedł do historii

przez Administrator | Opublikowano 03 marca 2016 14:35

Karuzela pogodowa do ostatniej chwili spędzała sen z powiek organizatorom, gdyż w poprzedzający zawody weekend intensywny opad deszczu spowodował stan przedzawałowy u kierownika trasy oraz osób zaangażowanych w przygotowanie zawodów. Na szczęście po tym „kataklizmie” spadł wyczekiwany od grudnia śnieg i finalnie udało się wytyczyć atrakcyjną oraz w sumie nie najłatwiejszą trasę.

XVI Puchar Pilska w skialpinizmie (fot. Adam Podrez)

XVI Puchar Pilska w skialpinizmie (fot. Adam Podrez)

Strome, techniczne podejścia zakosami i terenowe, leśne zjazdy oraz na zakończenie bardzo stromy odcinek z nartami na plecakach to wizytówka każdej edycji Pucharu Pilska (w tym roku zabrakło jedynie wspinaczki przez skałki z użyciem lin poręczowych).

Warunki powyżej schroniska na Hali Miziowej były bardzo dobre, lecz już poniżej 1100 m.n.p.m bywało różnie… więc na trasie zjazdu na zawodników czekały aż 4 odcinki, które musieli pokonywać na butach. Finalna trasa dla dwuosobowych zespołów (start na Pucharze Pilska odbywa się w parach) osiągnęła ostatecznie ok. 20 km i 1950 m przewyższenia co jak na warunki polskie można uznać za „syte zawody”:).

Strome, techniczne podejścia zakosami (fot. Adam Podrez)

Strome, techniczne podejścia zakosami (fot. Adam Podrez)

I terenowe, leśne zjazdy (fot. Tomasz Król)

I terenowe, leśne zjazdy (fot. Tomasz Król)

Ostatecznie na linii startu zameldowało się 61 dwuosobowych zespołów (w różnych kategoriach wiekowych i konfiguracjach płciowych) oraz 11 młodych miłośników narciarstwa wysokogórskiego. Za największy sukces należy uznać, że wszyscy startujący w zawodach szczęśliwie (wcześniej lub później) dotarli do mety kończącej rywalizację.

Na trasie (fot. Piotr Gielec)

Na trasie (fot. Piotr Gielec)

Tegoroczną edycję zawodów rozgrywanych w masywie Pilska zdominowali nasi południowi sąsiedzi, obsadzając większość miejsc na podium w praktycznie każdej kategorii.

W XVI Pucharze Pilska w skialpinizmie (3. edycja Pucharu Polski PZA oraz 2. edycja Pucharu Europy Środkowej) triumfowali:

  1. Jozef Hlavco i Jakub Šarnik – 02:21:11
  2. Lukáš Trizna i Juraj Laštik – 02:21:38
  3. Jacek Żyłka-Żebracki i Jakub Przystaś – 02:23:10
Podium mężczyzn (fot. Adam Podrez)

Podium mężczyzn (fot. Adam Podrez)

  1. Anna Figura i Magdalena Kozielska – 03:12:01
  2. Lenka Hiklova i Zuzana Dudasova – 03:12:49
  3. Barbora Volajová i Michaela Danková – 03:19:33
Podium kobiet (fot. Tomasz Król)

Podium kobiet (fot. Tomasz Król)

Zmagania zawodników z trasą, pogodą, konkurencją i własnymi słabościami zakończyło wręczenie nagród, dyplomów i pucharów oraz losowanie atrakcyjnych nagród.

Klub Skialpinistyczny KANDAHAR składa serdeczne podziękowania wszystkim zaangażowanym w pomoc przy organizacji zawodów oraz oczywiście sponsorom nagród, którymi w tym roku byli:

puchar-pilska-w-skialpinizmie-2016

Kompletne wyniki oraz zdjęcia z zawodów dostępne na: www.kandahar.pl

Marcin Zwoliński
KS Kandahar

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn